Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha lehetne nézni a földet 60...

Ha lehetne nézni a földet 60 millió fényévnyi távolságról, akkor az illető a dinoszauruszokat látná?

Figyelt kérdés

Ez egy elméleti kérdés. Egy fényévnyi távolságot a fény egy év alatt tesz meg. Enyi idő kell, hogy eljusson a visszaverődési pontról a célhoz, és ott lehessen látni. Tehát nem a jelen látásáról beszélünk ilyen nagy távolságokban, hanem a múltat látjuk, hiszen a fénynek időre van szüksége, amig eljut az észlelőhöz.

Az a fény, ami visszaverődött a dinoszauruszok korából, azt most látná (elméletileg) egy 60 millió fényévnyi távolságra lévő észlelő. Ha valamilyen módon tisztán látná a Föld élővilágát.

Vagy egy másik példa. Most ahogy itt ülök, és aki egy fényévnyire van innet, az majd csak egy év múlva látja ezt, ha ránéz a földre, a házba, a szobámba.

Tehát, ha ilyen borzasztó nagy távolságokra el lehetne látni szabad szemmel, akkor nem az adott cselekmény jelenét látnánk.

Pl. felnézek az égre, és van egy csillag innet 2 fényévnyire. Egyszer csak felrobban. Én valójába nem azt látom, hogy akkor robbant fel, hanem ez már 2 évvel ezelőtt megtörtént, csak most észlelem itt a Földön. Tehát a multat láttam. Ami két évvel ezelőtt volt. Akkor a 60mill. FÉ. távolságra lévőkhöz most jut el a 60mill. évvel ezelőtti fény, tehát azok most a földre lenézve a dinoszauruszok korát látnák?



ma 19:17
 1/7 anonim ***** válasza:
32%
Igen, a "dinoszauruszok korát látnák" - de természetesen a dinoszauruszokat már nem lehetne látni a geometriai optika törvényszerűségei miatt.
ma 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"de természetesen a dinoszauruszokat már nem lehetne látni a geometriai optika törvényszerűségei miatt."

Pontosan melyek is ezek a törvényszerűségek?

ma 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
#2 - guglizd ki a távcső objektív-átmérője, a megfigyelési távolság és a felbontás közötti relációt - és a témában nem lesz több kérdésed!
ma 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#3 Az a reláció itt és most a legjobb felbontóképességű földi megfigyelőeszközök esetén sem állja meg a helyét (interferométer távcsőrendszerekből). És a kérdésben ugyebár egy hipotetikus 60 milliárd fényévre levő megfigyelő szerepel, a maga technológiájával. Lényeg: gyakorlatban lényegében lehetetlen, de fizikai törvényekből fakadó elméleti megfigyelési korlát (amik miatt például az atomok optikai megfigyelése elméletileg is lehetetlen) nincs.
ma 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ja, az is vicces hogy ha hirtelen felrobbanna vagy kialudna a Nap, nekunk 8 percig nem tunne fel.
ma 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5. Hát igen.
ma 22:03
 7/7 anonim ***** válasza:

#4 (21:27) írta:

"... gyakorlatban lényegében lehetetlen, de fizikai törvényekből fakadó elméleti megfigyelési korlát nincs."

🤔

Válasz:

Ez igen - a közismert fizikai korlátok nem léteznek!

🤦

Durván süllyed az itteni színvonal...

😧😟😫😩😨😱💀

ma 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!