Az nem okozna problémát fénysebességgel utazásnál az űrben hogy valamilyen égitestet telibetrafálunk?
Hááát... ha pl. ide a Földbe csapódna be csak 1 szem borsó de fénysebességgel az globális kipusztuláshoz vezetne.
Űrhajónyi méretek esetén a pusztítás még brutálisabb.
„Nem lehet csak úgy hiperűrsebességre váltani. Ha nincsenek pontos koordinátáink, a végén még nekimegyünk egy bolygónak vagy egy szupernóvának! Aztán akkor jóccakát!”
Han Solo
Ha megengedsz egy gyors, személyes sztorit: néhány éve jártam Valenciában, ahol megtekintettem a Tudományok Múzeumát is. A Hubble űrtávcső egyik korábbi, lecserélt napelem táblája is ki van ott állítva.
Tele van apró "kráterekkel", felületi sérülésekkel.
(Ez nem a valenciai, de a lényeg ugyanaz - kb így néz ki.)
Ezeket kb. homokszem nagyságú részecskék, mikrometeoritok, vagy épp ember által felvitt apró űrszemetek okozták, amik viszont jó 10-15 km/s (!) sebességgel (36.000–54.000 km/h) csapódtak bele a panelekbe. Ez a fénysebességnek kb mindössze 0.0033% - 0.005%-a.
Gondolj bele, ha egy porszem a fénysebesség ilyen pici tört részénél ekkora kárt okoz, vajon mit csinálna a fényebesség 90%-ával közlekedő járművel?
Szóval a kérdésre a válasz: de, de igen, okozna problémát. És apró porszemekről beszélünk.
"ha pl. ide a Földbe csapódna be csak 1 szem borsó de fénysebességgel az globális kipusztuláshoz vezetne."
Tényleg?
#6 1 szem borsó tömege kb 0.2 gramm. Fénysebességet lefelé kerekítettem 299 millió m/s-ra, mivel fénysebesség kizárt.
8940100 MJ kinetikus energiával rendelkezne. A Chicxulub-krátert okozó aszteroida (dinoszauruszok kihalása) 300 ZJ energiával csapódott be.
Ez 33.5 milliárdszor több energia, mint a közel fénysebességű borsószem. Szóval kétlem. Hogy pontosan mi történne, ki tudja, de 33.5 milliárdszor kevesebb energia, hát szerintem elég távol állnánk a globális pusztulástól.
Az nem okozna. Annál inkább az, hogy miképpen teszel szert fénysebességre (vagy kicsit kevesebbre).
A borsó nem okozna katasztrófát. úgy átmenne, hogy a többségnek fel sem tűnne.
Könnyű utánaszámolni, hogy a fentebb említett borsóval való ütközés egy kisebbfajta atombombának felel meg. Közvetlenül ez még nem okozhatna globális katasztrófát, de egy kisebb várost is maradéktalanul lerombolhatna.
Viszont egy GW nagyságrendű atomerőművel való ütközése akár több száz Csernobillal ekvivalens globális szennyezést is okozhatna. Ezt még viszonylag jól ki tudnánk heverni, de ez már egy új időszámítást jelentene a civilizációnk számára!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!