Az Ásványbörzéken árult nyers ásványoknak valóban nem lesz értékük ha egy magánember megvásárolja?
Tegyük fel ha ott vásárolok egy csiszolt ékkövet mint pl. egy Akvamarint, Topáz-ot vagy egy Smaragd-ot, azoknak megmarad az értékük mert ékszerészek és ötvösök bele tudják foglalni egy gyűrűben vagy bármilyen aranyékszerbe, emiatt megmarad az értékük és kisebb befektetéseknek is alkalmasak ha van róluk eredetiséget igazoló tanusítvány. (Persze nem olyan jó befektetés mint az arany, de a lényeg hogy az értékük valamennyire megmarad)
De ha egy nyers ásványt vesz meg az ember, akkor itt már teljesen más a helyzet. Hiába ha egy drága és különleges darabot veszi meg valaki ha az értéke teljesen a nullára csökken, mivel sok mindenre nem lehet ezeket felhasználni. Maximum dísznek vagy papírnehezéknek.
Én nem vagyok ékszerész, de ha ásványbörzékre járok, csak ékkő csiszolóktól veszek ékszerbe csiszolt ásványokat gyűjtési szempontból, mert ha a jövőben anyagi nehézségekkel fogok küzdeni,
Ezeket el tudnám adni az interneten mint pl. Ebay, Etsy, Catawiki, GemRockAuction stb.. ahol kizárólag ékszerészek és ötvösök vásárolnak onnan csiszolt ékköveket.
Nektek mi a véleményetek erről? Jó a rálátásom?
"befektetéseknek is alkalmasak ha van róluk eredetiséget igazoló tanusítvány"
A drágaköveknek ha csiszoltak ha nem megvannak a minőségi bevizsgálási módszerei. Magyarán magasról tenni fog mindenki bármilyen papírra, mert az lehet hamis. De ha bevizsgálja akkor biztosan tudni fogja eredeti drágakő vagy hamisítvány ami a kezében van. És hogy mennyit ér valójában az meg a minőségétől, zárványaitól, színétől, átlátszóságtól sok sok egyéb tulajdonságoktól függ.
Szóval persze jó befektetés lehet, de ha vásárolsz nem feltélen higyj egy tanúsítvány papírnak, vagy ha igen az tényleg neves és megbízható hely kel legyen. De legjobb ha értesz is a meghatározásukhoz.
Mert ha te el akarod adi, az a vevő is úgy fog kezdeni hogy előveszi a lupét, meg ha van neki műszere vagy valamilyen készlete a határozáshoz akkor azt.
"De ha egy nyers ásványt vesz meg az ember, akkor itt már teljesen más a helyzet. Hiába ha egy drága és különleges darabot veszi meg valaki ha az értéke teljesen a nullára csökken, mivel sok mindenre nem lehet ezeket felhasználni. Maximum dísznek vagy papírnehezéknek."
Ez marhaság. Ha ásványokat veszel akkor a neve mellett a lelőhelyet és esetleg a gyűjtőt érdemes megnevezni és megtartani, gyűjteményedben feliratozni.
Nagyon sokan vásárolnak ilyesmit neten is.
És ásványbörzéken is eladhatóak ezek a darabok.
Szóval könnyen eladhatóak.
Sőt ha valamilyen tematikájú kisebb gyűjteményt állítasz össze az növelheti is az összértéket és úgy egyszerre több is eladható.
Pl valamilyen területi egységre gyűjtve a jellemző ásványokat.
Vagy a főcsoportokra stb...
Mondok mást is. Előkerül valahol a világban egy új lelőhely. A sok ásványgyüjtő kimegy és lerabolja, mert vannak akik pont eladásra exportra szedik össze.
Ilyenkor van az hogy egy bizonyos kinézetű ásvány tömegesen jelenik meg az árusoknál. "Dobozos ásványok" jellemzően.
Aztán ahogy fogy a piacról megy fel az ára.
Végül ilyen árúsoknál már nem is kerül elő, viszont a gyűjtők akik megvették még el eladogatnak egy egy darabot belőle.
Ásványbörzéken felbukkan.
De ekkor már borsos áron.
Hogy egy konkrét példát is modjak: Kötelesmezei kalcedon
Amit régen ( 15 éve kb ) vásároltam pár száz forintért most 10k körül van.
Szóval nagyon nem jól látod még ezt át.
Dehát jó pap is holtáig tanul.
Ha befektetésnek szánod akkor ismerned kell a különféle ásványok különféle csiszolási alakzatjait, mert az is számít az értékében. De a csiszoltak a könnyebben hamisíthatók és biztosabb egy természetes ásvány e szempontból. Egy ritkább, értékesebb és szép és jó nagy darab természetes ásvány hitelessége szinte biztos ránézésre is. És csiszolni utólag abból is lehet, hiszen az egész onnan indul, a természetes formájából, ahogy a természetben találhatóak. De befektetési tanácsot nem tudok neked adni, hogy hogyan alakulnak az áraik.
Viszont többnyire csökkenhet az ára a vétel és eladás alakulásában, azért, mert kiskereskedelmi áron veszed, mint magánszemély, és ha eladod, akkor nagykereskedelmi áron veszik meg. Kb mint a valutáknál is akik eladják és felvásárolják, azok keresni akarnak rajta. Vagyis többnyire drágábban adják és olcsóbban veszik.
Kivétel a valóban ritka és különleges darabok, egyedi természetes forma, nagyon tiszta minőségű, stb.
Ha van időd és felesleges pénzed akkor érmékbe is fektetheted.
Kis sorozatban a Magyar vagy külföldi jegybank által kibocsájtott emlékérmek aranyból vagy ezüstből.
Ezek mivel limitált kibocsájtásúak így ezeket a jegybank is a ráírt névérték felett adja el.
És ha tökélets állapotban tartod ( a tokjából ki sem veszed ) akkor később gyüjtői szempontból megtöbbszöröződhet az értékük.
Attól is függ az értékük mennyire kevés lett kiadva belőle és mennyire válik később a gyüjtők által keresetté, például a tematikája miatt, vagy valami kisebb sorozatnak is a részei.
Hosszú idő alatt mindenképpen jelentősen nő az értékük.
Annyi figyelmeztetést azért adok, az érme és az érem nem ugyanaz!
Van egy csomó magáncég akik "érem" kibocsájtók arany és ezüst érmeket adnak el. Olyanokat amelyek akár első ránézésre "pénznek" is látszódhatnak! De nem azok!
Ezek nem forgalmi pénzek, nem jegybanki pénzek értékük kisebb mint a benne lévő nemes és színesfém összege és nem is fog nagyon nőni!
Persze kivév ha mondjuk egy olimpiai, EB, VB stb... arany ezüst vagy bronz érem -ről van szó annak az eredetileg elnyerő igazolása mellett is lehet értéke és növekvő értéke.
EagleHUN most a nélkül, hogy befektetési részletekbe mennénk - úgysem vagyok otthon benne - de nem lenne jobb a valuta, mint az érme? Könnyebben eladható a svájci frank, mint egy arany vagy ezüst érme.
svájci frank
CHF
Infláció 2,1% 2023-ban
Kínai jüan
CNY
Infláció 2,5% (2017)
Egyesült Államok dollár
USD
Infláció 2,6% vagy 2,3%
A Valuta a magyar forint Inflációja ellen valóban jó. De ezt nem nevezném befektetésnek. Mindegyik inflálódik csak kevésbé mint a Forint. Tehát értékmegőrzésre jó akár a Svájci Frank is. De hogy hozamot vagy nagy hozamot érj el vele úgy hogy áll a szekrényben az nem lehetséges.
Jó nyílván van olyan hogy pénztőzsde meg netes kereskedelem, ha nagy összegeket 10 milliókat váltogat oda vissza és jól is csinálja akkor lehet azon is haszon. Ha meg nem jól csinálja - és ez a valószínűbb - akkor meg bukta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!