Az Everesten állitólag pillanatok alatt szélsőségesen változhat az időjárás, ez miért van?
Kisebb hegyeken is, de az Everesten főleg az a probléma, hogy teljesen kopár az egész Himalája körülötte, így nincsenek erdők és zöld területek amelyek szabályozni tudnák valamennyire a páratartalmat. Jég és hó minden, mint a sarkvidéken.
A Kilimandzsárón is jöhet egy váratlan vihar, de alapvetően a hegycsúcsot körülvevő őserdő elég jól kiegyenlíti a szélsőségeket.
Nem csak a zöld hiánya a nagy szintkülönbségek is közrejátszanak.
A zárt mély völgyekben feltorlódik a levegő a szél hatására és valamilyen irányban "kitör" onnan.
Láttam éltem át ilyet. Láttuk hogy a villámló dörgő gomolygó felhő hogy bukkan elő egy mély völgyből és emelkedik tovább ( felénk). Szó szerint 2-3 perc alatt olyan graupelzáport meg villámlás özönt kaptunk a nyakunkba hogy ihaj. Egy fátlan területen már a törpefenyvesek szintje felett járva ahol még elbújni sem volt hova. Félelmetes volt. És ez csak a dolomitokban történt olyan 2700 méter magasan és nyáron.
Akkor el lehet képzelni sokkal magasabb hegyeken ahol nagyobb a szint és hőmérsékleti különbség hidegebb a levegő kopárabb kietlenebb kitettebb a táj mit tud csinálni egy erős szél vagy front ha beleütközik a terepbe és az hirtelen megemelkedésre kényszeríti.
Szóval ne a sarkvidék kell hozzá hanem a nagy hőmérsékleti különbségek és nagy szintkülönmbségek. A "hirtelen" kitöréseket, látszólag semmiből lecsapó viharokat ez okozza.
A sarkvidéken a nagy puszta területeken a teljesen kadálymentesen és szabadon fújó szél ugyan nagyon erős és nagyon hideg is van mellé, de ez folyamatos és hirtelen változás annyira nem jellemző benne. Ott olyankor nem mennek ki csak ha kicsit enyhül az idő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!