Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg a tudományos világkép...

Tényleg a tudományos világkép a legjobb világnézet?

Figyelt kérdés

Ha itt hajmeresztő állításokat/kérdéseket merek feltenni, amelyek a tudomány alapjait kérdőjelezik meg, akkor azonnal az ezotériába küldenek. Ez kísértetiesen emlékeztet arra, amikor az Egyház kivetette magából az eretnekeket, akik a dogmáit megkérdőjelezték.


Az jutott eszembe, hogy az ezotéria jobb, mert ott BÁRMIT kérdezhetek, bármit megkérdőjelezhetek, szóval szabadabban tudok gondolkodni. Itt a tudományban meg el kell fogadnom az alapvető tanításokat, és csak azon a buborékon belül lehet gondolkodni.

És itt meg is van a válasz, hogy miért létezik az ezotéria: lehet, hogy sok téveszme is van benne, de olyan szabadságot ad a gondolkodásban, amit sem a vallás, sem a tudomány nem tud adni.


Akkor most tényleg a tudományos világkép a legjobb?


szept. 26. 12:48
1 2
 11/15 2*Sü ***** válasza:
100%

> Tényleg a tudományos világkép a legjobb világnézet?


Eddig a kérdés.


> És itt meg is van a válasz, hogy miért létezik az ezotéria: lehet, hogy sok téveszme is van benne, de olyan szabadságot ad a gondolkodásban, amit sem a vallás, sem a tudomány nem tud adni.


Ez már nem a kérdés, hanem a saját magad álláspontja, ahogy te válaszolsz a saját magad kérdésére. Nem kérdés ez innentől, hanem állítás, esetleg vitaindító.


~ ~ ~


> akkor azonnal az ezotériába küldenek


Jellemzően nem a kérdés, hanem a hozzácsapott állítás miatt. Meg amiatt, ami az ilyen jellegű kérdések alatt zajlani szokott. A „kérdező” nem fogadja el a válaszolók válaszát, hanem vitázik velük, lehülyézi a válaszolókat vagy éppen rá akarja erőltetni a válaszolókra a saját nézőpontját. Nem válaszokat akar, hanem… A fene tudja mit akar. Közben meg a vita alapvető szabályait sem követi.


De ez ez az oldal. Ha bármit is jellemez mindaz, amit leírtál, az nem a tudományos világkép, hanem a gyakorikerdesek.hu nevű oldal tudomány kategóriát látogató válaszolók szokása.


(Én amúgy nem is szeretem ezt, mármint a kérdés átheyeztetését az ezo kategóriába, vagy a kérdező átirányítását oda. Oké, hogy a laposföldesnek megvan a summás véleménye arról, amit kérdez, és az racionálison is messze túllépve „vitázik” róla, miközben alapvető ismereti hiányoznak. Ezt értem. De ettől még a Föld alakja, mint téma a tudományt érintő téma. Elvégre is nem a tenyérjóslásról, vagy a csakratisztításról, hanem a Föld alakjáról szól.)


~ ~ ~


Hogy válaszoljak is a kérdésre, a tudományt a módszertana teszi tudománnyá. A módszertant úgy alakítottuk ki, hogy az a világ tényleges megismerésén, megfigyelésén alapuljon, a feltárt összefüggések reprodukálhatók legyenek, a következtetések mindenki által elfogadható következtetési módok legyenek. Én meg tudom vizsgálni pl. hogy hogyan alakul a fogyasztón eső feszültség a rajta átfolyó áram erősségéhez képest, logikus következtetésekkel tudok erről egy modellt – jelen esetben egy egyszerű egyenes arányosságot, vagy képletet – alkotni, más ugyanúgy képes ezt megvizsgálni, és ugyanarra az eredményre kell, hogy jusson.


Ez óhatatlanul korlátozza a vizsgálódás módját és tárgyát is. Egy raklap dolog van, amire a tudomány annyit tud válaszolni, hogy „nem tudjuk ”, vagy „nem vizsgálható tudományos módszerrel”. Cserébe viszont az, amit tudásként, feltárt összefüggésként összegyűjt, az megalapozott, ellenőrzött, objektív, megbízható, jóval-jóval kisebb eséllyel fals, talmi vagy hamis.


A kérdés: Mi a jobb? Ha sok dologra tudok választ adni, de a válaszaim egy része hibás? Vagy ha kevés dologra tudok válaszolni, de az biztosan helyes? Neked melyik a nagyobb érték, neked melyik számít „jobbnak”?


Az meg már lehet újabb hosszú válasz tárgya lehetne, hogy mi a különbség a tudomány, mint megismerési módszer és a tudományos világkép között.

szept. 27. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
0%
Már az is kérdéses mennyiben létezik "A Tudomány", mivel még az egyes tudományágakon belül is komoly inkonzisztenciák léteznek, hát még, ha az összeset nézzük
szept. 27. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Kólauborkával ***** válasza:
79%

Utolsó, várom a sok összeférhetetlenséget a tudományok között.

Kezdetnek már egyel is beérem.

szept. 27. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

13 A 12 válaszóló valoszinű olyanra gondol pl hogy a kvantum mechanika meg a relativitás elmélet ellent mond egymásnak.


12 Ez hibás gondolat menet. Tudjuk hogy az elmélett hibás / pontattlan mivel egyikse írja le tökéletesen a világott. De ez nem ellent mondás, mindenhól pontosan megadják hogy melyik hól érvényes mi a várható pontosság stb, és ha találnak jobbat modositják. A modszertan pedig mindenhól egységes.

szept. 27. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszönök a sok választ. Reagálni fogok, csak jelenleg sok a tanulnivalóm, egy ilyen témához meg össze kell szednem a gondolataimat.
szept. 27. 18:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!