Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg a tudományos világkép...

Tényleg a tudományos világkép a legjobb világnézet?

Figyelt kérdés

Ha itt hajmeresztő állításokat/kérdéseket merek feltenni, amelyek a tudomány alapjait kérdőjelezik meg, akkor azonnal az ezotériába küldenek. Ez kísértetiesen emlékeztet arra, amikor az Egyház kivetette magából az eretnekeket, akik a dogmáit megkérdőjelezték.


Az jutott eszembe, hogy az ezotéria jobb, mert ott BÁRMIT kérdezhetek, bármit megkérdőjelezhetek, szóval szabadabban tudok gondolkodni. Itt a tudományban meg el kell fogadnom az alapvető tanításokat, és csak azon a buborékon belül lehet gondolkodni.

És itt meg is van a válasz, hogy miért létezik az ezotéria: lehet, hogy sok téveszme is van benne, de olyan szabadságot ad a gondolkodásban, amit sem a vallás, sem a tudomány nem tud adni.


Akkor most tényleg a tudományos világkép a legjobb?


szept. 26. 12:48
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

Annak idején otthagytam a hetednapi adventista egyházat, részben a tudomány miatt, mert rájöttem, hogy igaz az evolúció. A felekezet szerint viszont aki elfogadja az evolúciót, az nem adventista.

Ekkor gondoltam is rá, hogy tovább tanulok, biológiát.

De mostanában itt az oldalon arra kezdek rájönni, hogy talán a tudomány sem az én utam. 🤔

Ha ez is azt csinálják velem, mint az adventisták, akkor jobb, ha el sem kezdem a komolyabb tanulmányokat.

szept. 26. 12:56
 2/15 Kólauborkával ***** válasza:
93%

Rosszul tudod. Bármit meg lehet kérdőjelezni, csak nem úgy, ahogyan legtöbben teszik, hanem:

1.) vagy matematikai számítással

2.) vagy mérési eredménnyel, a mérésed módszerének leírásával.


Én egy mindent IS megkérdőjelező kérdésnél soha láttam ilyeneket leírva, csak a “szerintem az sokkal logikusabb” érvet, ami lássuk be nem túl meggyőző.

szept. 26. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Psycho ***** válasza:
100%

Kérdező!

A kérdésed megválaszolásához fontos lenne tisztázni néhány alapfogalmat, hogy közös nevezőn legyünk.


Mit jelent számodra az, hogy "legjobb" (világnézet), illetve úgyegyébként mit értesz világnézet/világkép alatt? Illetve mit vársz egy (vagy bármely) világnézettől?


Ez nem kekeckedés, tényleg fontos ezt tisztázni, hisz érdemi eszmecserét csak úgy lehet folytatni, ha megvannak a közös alapok!

szept. 26. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

A kérdés az, hogy mit szeretnél elérni a világnézeteddel.

Ha az igazsághoz szeretnél közelíteni, akkor a tudományt kell választanod. Ott pedig a tudományos szabályokat kell alkalmazni.

Más célra más világnézet való, ahol más szabályok érvényesek (tekintélyelv, dogma, ilyesmi).

A szabad gondolkodásra valóban az ezotéria a legjobb. A kérdés az, hogy mi a célod ezzel, mert ismereteket így nem igazán lehet szerezni.

szept. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
86%

A tudományban nem csinálják azt, mint egy vallási közösségben.

Itt bármit meg lehet kérdőjelezni, bár mielőtt kérdéseket teszel fel nagy mellénnyel, érdemes utána nézni, hogy vannak e a kérdéseidre már feleletek, a tudásbázis tartalmazza e azokat, mert ha igen, akkor demonstrálod tudatlanságodat és értelemszerűen lazán javasolják számodra az iskolákat, ahol bepótolhatod hiányosságaidat szakképzett tanárok szakszerű segítségével, akiknek direkt ez a dolga, ezért fizetik őket, hogy a tudatlan embereket kiokosítsák.

Releváns kérdéseket viszont nagyon is érdemes feltenni, azt a tudományban nagyon megbecsülik, például Nobel díjjal...

Az ezotériában valóban szabadon el lehet vitatkozni minden baromságon és ha tetszik szabadon elfogadhatsz bármilyen hülyeséget, a vallásokban meg semmit nem kell bizonyítani, így hát ott nincs is mit cáfolni, nem kell törni a fejed, csak szimplán el kell hinni, amit mondanak, oszt' jóvan.

Na de, hogyhogy, te ezt nem tudtad eddig?

szept. 26. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Telelő Teve ***** válasza:
0%
Nem, a redukcionizmus is megkapta a maga kritikáját már a 18-19. században, de az egyetemek és folyóiratok világa mögött nagyon komoly erő van (legalább akkora, mint az egyházak mögött), így egyelőre ez marad az uralkodó világnézet.
szept. 26. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
79%

"amelyek a tudomány alapjait kérdőjelezik meg, akkor azonnal az ezotériába küldenek"

Hát igen. Általában az alapok a tudomány fejlődése során nem szoktak megdőlni, csak az "értelmezési tartományok" bővülnek. Szóval a mozgásokról nagyszerű leírás a newtoni mechanika. És a biliárdozás közben a sebességek összeadása hibátlan. De a XX. században kiderült, hogy a fénysebességhez közeli sebességeken ez nem igaz. Ez nem azt jelenti, hogy a newtoni mechanikát megkérdőjelezzük, esetleg kidobjuk a kukába. Hanem azt, hogy megnevezzük az érvényességi körét, hogy kis sebességek esetében ezt alkalmazzuk, fénysebességhez közeli sebességek esetében meg a relativisztikus fizikát. Szóval az alapok általában stabilak. És aki az alapokat IS megkérdőjelezi, arra joggal néznek furcsán azok, akik az alapokat jól megtanulták, és alkalmazni is tudják, és tapasztalatból is mondják, hogy igen, a világ így működik. Egy biliárd játékosnak elmondanád, hogy szamárság az egész és nem érvényes, akkor csak nézne rád tátott szájjal, hogy a bolondokházából szöktél meg, vagy mi a túró van?!? Hát ez nem kérdés, hogy működik a dolog, mert ő ez alapján a fizika alapján lökdösi a golyókat, és így lett világbajnok. Ő ebből él...

Szóval előbb tessék megtanulni a fizika alapjait rendesen, utána tessék a világmegváltó ötleteket közzétenni. Kollégáim rendszeresen jönnek youtube világmegváltó, ingyenenergia videókkal, hogy otthon is megépíti és nulla lesz a villanyszámlája. Én meg elmondom neki ugyanezt, mint most neked, azzal a plusz magyarázattal, hogy míg a biliárd világbajnok abból él a youtuber meg miből él. Hogy kamu videókat tesz fel kattintásvadász címekkel. És látszatra ingyenenergiát nyersz - mert nem látod a videón azt az egységet, hogy a működéshez honnan csatolja ki az energiát. Az nincs lefilmezve. De aki egy kicsit is ismeri a fizikát, az tudja, hogy sem örökmozgó, sem végtelen ingyenenergia nincsen. És eleddig egy kollégán sem jött dicsekedni, hogy megépítette, és működik. És levált az áramszolgáltatójáról. Felbontotta a szerződést, levágatta a kábeleket, mert mostmár ő termeli két tekerccsel meg egy önmagába dugott ötös elosztóval az egész ház áramellátását. Ilyen nem volt soha még. És gyanítom, nem is lesz.

A világnézetről annyit, hogy én buddhistának vallom magam, képzettségem szerint meg vegyész vagyok. Nagyon jól megfér egymással az Élet és a Természet tisztelete mint Buddhizmus, és a tények és a valóság tisztelete mint vegyész. Engem nem lehet látszat-videókkal átdobni. Mert én értem is, amiről beszélnek.


"Itt a tudományban meg el kell fogadnom az alapvető tanításokat, és csak azon a buborékon belül lehet gondolkodni."

Nem. Nem kell mindenáron elfogadni. Erről beszéltem az előbb, hogy nem kell elfogadni. El kell kezdeni biliárdozni. És ha neked megy, hogy gondolati energiával megy gurigatni a golyókat, akkor gyere vissza és mond el a saját tapasztalatodat. (Ne az elméletedet, a tapasztalatodat!) Mert ha valóban elkezdesz biliárdozni, és megtanulod, és kipróbálod és a gyakorlatban is menni fog, akkor rájössz, hogy ez a valóság. Ez így működik. Valóban úgy működik, ahogy Newton leírta! Nem kell kétkedés nélkül bármit benyalni a tankönyvből.

De venni kell a fáradtságot, és kísérletezni kell. És tapasztalatokból leszűrni a következtetéseket. Nem csak a fotelből pampogni a semmire! És ha már érteni is fogod azt, amiről beszélni szeretnél, akkor tudni fogod, hogy mi tartja meg a biciklikereket pörgés közben, ami pörgés nélkül persze lebillen :

https://www.youtube.com/watch?v=EydztKdGTeE

szept. 26. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Tudnál példát mutatni ilyen kérdésedre?

szept. 26. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Ami a vallási közösséget illeti, ott semmilyen állítás nincs empirikus módon bizonyítva, csak szimplán az egyház tekintélye miatt kell elhinni, illetve a Biblia tekintélye miatt, mivel ezek azt állítják, hogy ez és ez így és így van, így ha itt kritizál, vagy támad valaki, valamit, akkor az végső soron nem magát az állítást támadja, hanem magát az egyházat (vagy más vallási közösséget), vagy a Bibliát, amely szavatolja, vagy garantálja az állítás igazát.

Így itt nincs kecmec, vagy elhiszed amit mondanak és kussolsz, vagy húzhatsz, mint a vadliba, mert az egyházat, vallási közösséget, illetve a Bibliát te nem veheted górcső alá, sem az állításaikat. Nincs hozzá sem jogod, sem lehetőséged.

A tudományokban van erre mód, de most mit akarsz vitatni?

A szorzótáblát? Vagy az elemi geometriát?

Elemi iskolás, vagy gimis anyagot?

Alap, közép, vagy felsőfokú tananyagot?

Nyilván itt adódik a válasz, ezeket meg kell tanulni, a bizonyításukkal egyetemben és jó lenne meg is érteni őket ám ha ezen felül adódik releváns kérdésed, észrevételed, akkor azt érdemes publikálni tudományos szaklapban, bár nem a pénz miatt, mert ekkor már az órabéred egymillió dollár közelében jár majd...

szept. 26. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
86%

Mit szeretnél? Valoszinű legalább x50 leírták már neked hogy hogy müködik a tudomány.


Miértelme egy olyan világ képnek aminek semmi kőze a valovilághóz?

szept. 26. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!