Dupla hangerő, dupla áramot zabál az aksiból?
A teljesítmény duplázása nagyjából 3 dB (hangnyomás) növekedést jelent.
Ráadásul az erősítő teljesítményének legjobb esetben is csak 5%-a alakul át hanggá (a többi veszteség, ugye valami melegíti a hangszóró mágnesét is, stb...).
Szóval 10 dB emelés több mint 8-szoros teljesítmény igényt jelent.
Az erősítő hatásfoka erősen nemlineárisan változik a hangerővel. Ráadásul az sem mindegy, hogy klasszikus rezisztív, vagy kapcsolóüzemű végfokról van-e szó. Ha fizikailag ki van építve egy erősebb basszuscsatorna, akkor az önmagában is többet fogyaszthat, mint a többi hangsáv.
Na, de zenehallgatáskor nehogy már a villanyon akarjunk spórolni!
Itt van egy táblázat:
Ez mutatja, hogy 3 dB hangerő növeléshez kétszeres teljesítmény szükséges. A 10 dB nem szerepel a táblázatban, de kiszámítható, hogy 10 dB hangerő növeléshez:
(10^10/20)²=10-szeres teljesítmény növelés szükséges.
Viszont az, hogy ez az erősítő teljesítményfelvételében mekkora növekedést jelent már nehezebb megadni, mert ez függ attól, hogy az erősítő milyen osztályban működik, és attól is, hogy például a teljesítményt 1 W-ról növelik 10 W-ra vagy 10 W-ról 100 W-ra.
„Van egy 8 órás hangfal ( 50dB- nél 8 óra) , akkor hány decibell kell ahhoz hogy 4 óra alatt már lemerül jön?: 100db, nem?. Vagy csak 60 dB”
Ezt nem lehet pontosan megadni. Az erősítő által felvett teljesítmény nem arányosan változik a leadott teljesítményével, műsorjelnél a teljesítmény folyamatosan változik, így a teljesítmény is folyamatosan változik. Nagy valószínűséggel 60 dB-nél kisebb értéknél (mivel ehhez 10-szeres teljesítmény szükséges) következik be az üzemidő felére csökkenése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!