Az mitől van hogy a külömböző frekvenciájú hangokat más hangerejűnek halljuk?
Lehet halláskárosodás is az adott frekvencián ahol halkabbnak hallod.
A levegő sem lineárisan viszi a hangot a tereptárgyak még jobban nem lineárissá teszik ezt.
Maga a hangkeltés sem lineáris hanem frekvenciafüggő. Nem véletlenül használnak nagy méretű hangszórót mélynyomónak és kicsit a magashoz.
De még a hangkeltésre befektetett energia sem egyformán hasznosul a magas és a mély hangok keltésénél, mondjuk ez főleg az előbbi technológiai különbségekből is adódik.
Ez a fül sajátosságából ered, azt igazából nem tudom mi az oka. Ezzel kapcsolatos méréseket Fletcher és Munson, majd később Robinson és Dadson végeztek.
Például itt olvashatsz róla:
Ha megnézed ezeket a görbéket, akkor az látszik, hogy egy adott hangnyomás mellett a közepes frekvenciájú hangokhoz képest mennyivel kell növelni a hangnyomást a frekvencia függvényében ahhoz, hogy azonos hangerővel halljuk. Ez azt is jelenti, hogy egy adott hangnyomás mellett a közepes frekvenciájú hangról a frekvenciát csökkentve, egyre halkabbnak halljuk a hangot, a frekvenciát növelve is jelentkezik ez a hatás csak kevésbé. Azt is megfigyelték, hogy minél kisebb a hangnyomás ez a hatás egyre erőteljesebb.
Az életkorral is változik a különböző frekvenciájú hangok fül általi érzékelése. Idősebb korban a magasabb frekvenciájú hangokat általában egyre kevésbé halljuk. Fiatal korban a felső, még hallható frekvencia 20 kHz környékén van, idősebb korban ez az adott egyéntől függően lecsökkenhet néhány kHz-re is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!