Hány éven keresztül építettek a kínai nagy falat?
Attól függően, hogy melyik első fal szakaszokat veszik hozzá, kicsit eltér az építés időtartama, de mindenképpen több mint 2000 éven át épült.
Az ie.680 - isz.1681 építéssel számolva 2361 év.
Valamivel bővebben...
A Kínai Nagy Fal legelső szakaszai ie. 680 - ie. 656 között épültek (Qi Nagy Fal, Great Wall of Qi, Csu Nagy Fal, Chu Great Wall, Chu Square Wall, Chu State Great Wall, Great Wall of Chu State) Chu államban (Chu state, Jingchu állam), ami magába foglalta Hubei és Henan tartományokat is. A legkorábbi fal Fangcheng megyében (Fangcheng County) épült, ami a "Chu Fangcheng" szakasz volt ie. 680-ban. A teljes Qi Nagy Fal nagyjából 600 km hosszú volt és átérné Magyarország legnagyobb méretét. Szóval, bár a későbbi falakkal hosszabb lett a Kínai Nagy Fal, de Qi Nagy Fala sem volt kicsi. Az építkezéseket a Csou-dinasztia (Zhou dinasztia, Zhōu cháo, ie. 1046 körül - ie. 256) uralkodói kezdték az északi nomádok elleni védelemre. Itt egy térkép róla.
Az ie. 3. századi építési kezdetet pedig a Kínát egyesítő Csin Si Huang-ti (Qin Shi Huang, ie. 259 - ie. 210) miatt szokták megjelölni, aki Kína első császára volt és az első aki a "császár" címet használta. De az lényegében egy régi adat, csak sok helyen még találkozni lehet vele, amúgy meg valójában a falkomplexum már Csin Si Huang-ti előtt is épült. Csin Si Huang-ti falépítkezései magába foglalták a korábbi falakat, elrendelte a Qin, Zhao és Yan királyságok által épített régi városfalak összekapcsolását és további építkezéseket.
Ez egy korai szakasza a Qi Nagy Falnak.
( [link] )
A Kínai Nagy Fal úgy él az emberek képzeletében, mint egy Kínát körülvevő hosszú fal. Valójában viszont se mára és semmikor régen sem volt egyetlen folyamatos fal. Igazából több mint kétezer éven át épített különféle falak szakaszairól van szó és nem egy darab összefüggő falról. Az egyes számú megnevezés, mint "fal" a megtévesztő benne, mert ténylegesen "Kínai Nagy Falak" vannak. Térképen így néznek ki.
A különféle falaknak külön nevei is vannak, mint: Chu Nagy Fal, Wei Nagy Fal, Qi Nagy Fal, Zhao Nagy Fal, Zhenghan Nagy Fal, Lu Nagy Fal, Yan Nagy Fal, Zhongshan Nagy Fal, Ming Nagy Fal, Jinshanling Nagy Fal, stb.
A "Kínai Nagy Fal"-at pedig a kínaiak nyilván nem így nevezik, hanem ők csak "Nagy Fal"-nak hívják (长城). És ezek a nevek pedig viszonylag újnak számítanak, mert az idők során a kínaiak maguk is több néven illették a feljegyzések szerint. Mára a Kínai Nagy Fal lett a nemzetközi elnevezés.
Egyfelől érteni kell, hogy a kínai nagy fal az nem egy egybefüggő, vonalban felhúzott fal, hanem nagyon sok, egymással nem összeérő, és különböző korokban épült hosszabb-rövidebb falszakasz:
Éppen ezért lehetetlen megmondani azt is, milyen hosszú, hiszen nem lehet A pontból B pontba végigsétálni rajta.
Másfelől az adott politikai helyzettől függően hol használták, hol teljesen vagy részben elhagyták, vagy épp új falakat építettek máshol, míg régieket adtak át az enyészetnek.
Tehát ezt nem úgy kell elképzelni, hogy elkezdték lerakni a téglákat, és 2000 év alatt értek végig az akkori Kína északi határán, nem. Hol építettek egy-egy falat itt, majd száz évig semmi, aztán egy rövid szakaszt amott, mindig az épp akkor aktuális helyzetnek megfelelően, hol elhagyták a használatukat, hol újra birtokba vették, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!