Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Tejút karja az éjszakai...

Veteránmacska kérdése:

A Tejút karja az éjszakai égbolton miért íves?

Figyelt kérdés
Ugye a naprendszerünk 2 kar között helyezkedik el, ha jól tudom a Orion kar van tőlünk messzebb.. de a lényeg ha velünk párhuzamos akkor nem kéne íves lenni, mert így olyan mint ha kicsit felül nézetből látnánk, de tudjuk hogy párhuzamban helyezkedik el minden! De a kar görbülete olyan feltűnő hogy jó pár éve nem hagy a kérdése.. mi ez légköri optikai csalódás? De ha a déli féltekén nézed, akkor az ív teljesen félkör alakú. Ha párhuzamos akkor miért van így?
szept. 6. 00:02
 1/8 anonim ***** válasza:
27%
A Tejút karjának íves megjelenése az éjszakai égbolton nem légköri optikai csalódás, hanem annak a következménye, ahogyan látjuk a galaxisunkat a Földről. A Tejút egy spirálgalaxis, amelynek karjai ívesek, mert a galaxis központi bulge körül spirálisan keringenek, nem egyenesen párhuzamosan. Mi a galaxis síkjában helyezkedünk el, ezért a karokat ívesnek látjuk. A galaxis síkját látva az ívek a természetes görbületet tükrözik, és az éjszakai égbolton a galaxis karjai így tűnnek, mintha félkör alakot alkotnának, mivel a spirálkarok nem párhuzamosak egymással.
szept. 6. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Akkor ferdének kellene lenni nem ívesnek. Ez: (( a kér kar egymás mellett felül nézetből, úgy így látnád: (( De ha síkjukban nézed mind például földről, nem szabadna lenne benne ilyen görbület: (( sőt ennél durvább a görbület! úgy, mind pl. A földről, akkor így kellene látni: II Nem így : ((.



Szóval, a karok görbületeit úgy vennéd észre, ha felül nézetből néznéd a galaxist! De mivel síkjába vagy vele nem szabadna görbületnek lenni, sőt, félkörnek meg pláne!

szept. 6. 04:27
 3/8 A kérdező kommentje:

"A Tejút karjának íves megjelenése az éjszakai égbolton nem légköri optikai csalódás, hanem annak a következménye, ahogyan látjuk a galaxisunkat a Földről. A Tejút egy spirálgalaxis, amelynek karjai ívesek, mert a galaxis központi bulge körül spirálisan keringenek, nem egyenesen párhuzamosan. Mi a galaxis síkjában helyezkedünk el, ezért a karokat ívesnek látjuk. A galaxis síkját látva az ívek a természetes görbületet tükrözik, és az éjszakai égbolton a galaxis karjai így tűnnek, mintha félkör alakot alkotnának, mivel a spirálkarok nem párhuzamosak egymással."


Amúgy te teljesen hülyének nézel, épp azt magyarázom amit te írsz le nekem, megmagyarázást, közben kioktatsz, és hülye vagy hozzá. Akarok görbületei nem kéne hogy lássuk mert benne vagyunk az egyik karban, A másiknak síkjával és hiába görbék a akarok, de síkba vagyunk vele, nem a Galaxis felett vagyunk hogy lássuk a galaxisnak a karjait, hogy hogy görbülnek. Nem tudom érted-e...


Van például egy horogkereszted, Képzeld oda hogy azok a keresztek Nem szögletesek, hanem ívek. Ha ledobod a földre és ránézel akkor látod a görbületet, De ha felveszed is síkjával ránézel akkor csak egyenes vonal..


Pl. Ez hogy jön össze?

👇🏻

[link]

szept. 6. 04:40
 4/8 anonim ***** válasza:
63%
Egy percig sem néztelek hülyének félre értés ne essék csak a tejút karjainak íves megjelenése azért van, mert a galaxis spirálgalaxis, és a karjai spirálisan elágaznak a középpontból. Mivel mi a galaxis síkjában helyezkedünk el, az íveket látjuk, ahogy a karok ívelnek kifelé a középpontból. Ha felülről néznénk a galaxisra, a karok körkörösen elágaznának. Mivel oldalról nézzük, az ívek látszanak, nem pedig egyenes vonalak. Az ívek a galaxis spirális elrendezését tükrözik, és nem egy légköri optikai csalódás.
szept. 6. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Én nem tudom miről beszéltek, a földről a galaxis központja látszik amit tejútrendszernek hívunk az égbolton, nem csak a kar. És egyáltalán nem látszik ívesnek, egyenesen fut át az éjszakai égbolton. Ami képet küldtél szerkesztett fantáziakép.
szept. 6. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#4 Bocsi, de ez a válasz orbitális hülyeség. Semmiféle kar és semmiféle ív nem látszik az égen. A Tejút egyenesen húzódik keresztül az égbolt két átellenes pontja között (már amennyire beszélhetünk "egyenes" vonalról egy látszólagos gömbfelület esetén, mint az égbolt).

A Tejútrendszer egy spirálgalaxis: az anyag nagy része (a központi, nagyjából gömb alakú térséget leszámítva) egyazon síkban helyezkedik el, a síkon belül pedig spirálkarokba rendeződik. Mi is benne vagyunk ebben a síkban, szóval külön-külön nem tudjuk megfigyelni a spirálkarokat - bármerre is nézzünk, több spirálkarnak is lesz olyan része, amelyik abban az irányban látszódik. A Tejút egyes részein megfigyelhetőek ívesnek tűnő leágazások, például a Sas/Kígyó csillagkép környékén:

[link]

de itt pusztán arról van szó, hogy helyenként sűrű sötét porfelhők takarják el a kilátást, emiatt rajzolódnak ki a látszólagos íves elágazások.

Ami a #3-as válasz végén belinkelt fotót illeti, az nagy látószögű optikával készült, így erősen torzít.

szept. 6. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

4/6


Ketten is meg erősítették hogy hülyeséget beszélsz, és fogalmad nincs csak beszéled a badarságot..


Akkor szerkesztettek a képek köszi.


Akkor csak jó gondoltam hogy valami nem stimmel a képekkel..

szept. 6. 16:05
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Az indexes kép halszem-optikával készült, annak eleve durva geometriai torzítása van.

[link]

szept. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!