Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A dekagramm rövidítése miért...

A nagy Levin kérdése:

A dekagramm rövidítése miért lett dkg, miért nem dg?

Figyelt kérdés
Van ennek valami indoka, vagy csak simán "így alakult"?

2024. júl. 26. 01:39
 1/6 2*Sü ***** válasza:
90%

Vannak a tíznek a hárommal osztható kitevőjű hatványai az SI rendszerben (kilo-, mega-, giga-, terra- stb.; illetve milli-, mikro-, nano-, piko- stb.). Ezekkel nincs különösebb gond, az 1-nél nagyobb szorzót nagybetűvel, az 1-nél kisebbet kisbetűvel jelöljük, és mivel mindegyik más betűvel kezdődik, így nincs ütközés.


Van még négy olyan SI-prefixum, ami tíznek nem hárommal osztható kitevőjű hatványa:

hekto- (százszoros)

deka- (tízszeres)

deci- (tizednyi)

centi- (századnyi)


És itt az SI-rendszer azzal a sajátos megoldással élt, hogy ezeket mind kisbetűvel jelöljük, a hekto- és deka- esetében is. Csakhogy így ütközés van a deka- és a deci- között, mert mindkettőnek „d” lenne a rövidítése, nem lenne egyértelmű hogy mondjuk egy dm esetén deciméterről, vagy dekaméterről van szó. Ezért a deka- esetén a „da” a hivatalos rövidítés.


Amit nem is értek, mert egyrészt csinálhatták volna azt, amit a többi prefixummal, hogy az 1-nél nagyobb szorzót nagybetűvel írjuk, megoldotta volna a problémát. Gyanítom, hogy az SI-rendszer már meglévő szokásokhoz igazodva nem ezt a megoldást alkalmazta.


Másik oldalról azért sem igazán értem, mert jellemzően ez a négy prefixum csak néhány mértékegységhez kötődik. centiliter, deciliter, hektoliter van, de dekaliterről még nem hallottam. deciméter, centiméter van, de dekaméter, hektométer? Amúgy a dekagrammon kívül használjuk még máshol a dekát? Használjuk valahol a decigrammot? Mert ha mindkét kérdésre nem a válasz, akkor nincs valódi kétértelműség.


~ ~ ~


De ahogy látható, a deka- rövidítése „da” lenne, a dekagrammot meg mégsem úgy írjuk, hogy „dag”. Sejtésem szerint a dekagrammnak a dkg rövidítése még az SI-rendszer előttről származhat, amit még az SI-rendszer sem tudott felülírni.

2024. júl. 26. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A megoldás szvsz ott van, hogy a D az a Decimális szám rendszernek van fenntartva, ahogyan a H a hexadecimálisnak.

Így ütközés lenne a deka és a deci között, ahogy a hekto és a hexa között.

Tudom alsó index és a szám belé úgy jelöljük, de vannak más alkalmazások is, amikor ez a jelölés elfogadott (nem mindenhol lehet alsó indexet alkalmazni a szám után).

2024. júl. 26. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
#1, a kilo rövidítése nem nagy, hanem kis k.
2024. júl. 26. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:
100%

#3 > kilo rövidítése nem nagy, hanem kis k.


Igaz. Az ember gyerekkorában, megszokja ezeket, nem is nagyon gondolkodik róla, ezért jó így ránézni egy ilyen kérdés kapcsán. Ezek szerint a prefixumrendszer még kevésbé következetes. Sejtésem szerint ennek az oka, hogy addigra már volt egy konszenzusos, szokásos jelölésrendszer, és ehhez idomult az SI-rendszer is.

2024. júl. 26. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek!
2024. júl. 26. 15:15
 6/6 anonim ***** válasza:

Érdekes, de Németországban nem ismerik a deci/dekát. Amikor először kértem valamit a hentesnél, dekában, kétszer kérdeztek vissza hogy mi az istent akarok, mire rájöttem hogy mi a baj. Decit se hallottam még soha senkitől.

Szerencsére a centi azért megvan nekik :)

2024. júl. 26. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!