A dekagrammot miért nem decigrammnak hívjuk a deciliter, deciméter mintájára?
deka jelentése: 10^1
deci jelentése: 10^-1
Azaz a dekagramm az 10 grammot jelent, míg a deciliter, deciméter az egytized litert illetve egytized métert jelent.
Tömeg mértékegységeknél ez a "csuszás" az elnevezésekben amiatt van, mert nem az SI alapegységtől azaz a kilogrammtól vannak felfele és lefele használva a prefixumok(előtagok), hanem a grammtól.(kilogramm jelentése 1000 gramm)
Mint ahogyan a deciliter azt jelenti, "tizedliter", úgy a decigramm is azt jelenti, hogy "tizedgramm", viszont a dekagramm azt jelenti, hogy "tízgramm". Tehát ennek a mintájára semmi szín alatt nem hívnánk így.
Más kérdés, hogy a "decigramm", "hektogramm" kifejezések nincsenek használatban, pedig akár lehetnének is.
> És akkor az is jó kérdés, hogy pl. dekaméter, dekaliter miért nincs.Ahogy hektométer sem.
Lehetne, csak nem volt rá igény, hogy általánosan használjuk.
> Mi indokolja, hogy melyiket használjuk és melyiket nem?
A hétköznapi életben legtöbbször elegendő az 1-2% pontosság. Az, hogy 60 deka lisztet teszel a tésztába, vagy 62-t az már mindegy. De az 50 deka kevés, a 70 deka meg már sok. Pont ezért a mennyiségek kifejezésénél elegendő 2 értékes számjegy. Így szeretünk olyan mértékegységeket választani, amikkel egy-két számjeggyel le tudjuk írni a kívánt mennyiséget, esetleg ami nagyon nagy, azt három számjeggyel. Esetleg még a fél, vagy a negyed az belefér lefelé.
Egy szekrény szélességénél, egy függöny hosszúságánál a mm túl kis mértékegység, mert teljesen mindegy, hogy a függöny 1800 mm vagy 1802 mm. Túl nagy a szám. A centiméter tökéletes. 180 cm-s függöny esetén az a 185 és a 175 is még beleférhet. Egy szék szélességénél is jó az, hogy 48 cm. Esetleg ha nagyobb pontosság kell, akkor 48+½ cm. A deciméter a legtöbbször már nem ad elegendő pontosságot, de itt-ott azért még lehet találkozni vele. A méter esetén meg már túl kicsik a számok, jönnek a tizedesjegyek. Nagyobb méretek esetén a méter a megfelelő. A dekamétert, hetkométert azért nem használjuk, mert ritkán kezelünk olyan hosszakat, amiket dekaméterben vagy hetkométerben lenne érdemes megadni. A dekaméternek még lenne talán értelme a modern korban, de régebben nem sok lett volna. Egyszerűen nem jött divatba.
Hasonlóan a tömeg esetén mondjuk a konyhában a gramm túl pontos. 652 gramm, vagy 658 gramm? Lényegtelen különbség, csak zavaró tényező az utolsó számjegy. A dekagramm itt is jó választás. 30 deka párizsinál végül is nem gond, ha 28, vagy 33 deka lesz végül. A hektogramm viszont már túl pontatlan ezen a területen. Nagyobb tömegekkel is szoktunk találkozni, ott megvan a kilogramm, illetve ott vannak a tömegspecifikus mértékegységek, mint a mázsa, tonna.
Űrmérték esetén is a liter nyilván túl nagy mértékegység. A deciliter a legtöbb esetben megfelel, fél deci különbség már ritkán számít mondjuk a konyhában. A centiliter néha előfordul, de az már túl kis mennyiség. Máshol a több liternyi mennyiségekkel is találkozunk, ott a liter megfelelő mértékegység. A dekaliter környékén mozgó mennyiségek ritkák, nem is nagyon használjuk. A hektoliter már gyakoribb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!