Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezik valahol olyan lista,...

Létezik valahol olyan lista, amin rajta van az összes olyan vegyület, amit az emelt kémia érettségin tudni kell, illetve egy olyan listát, ami tartalmazza a szükséges reakcióegyenleteket?

Figyelt kérdés

júl. 11. 21:42
1 2
 1/20 Zcom09 ***** válasza:
100%
Nincs kokrét lista, nincsenek igazából szabályok hogy mit és mit nem rakhatnak bele. Bár a gyakorlatban nyilván egy adott kereten belül maradnak. A reakció egyenleteknél meg még lazább a helyzet azokból tőbb száz van, nem lehet csak úgy kilistázni.
júl. 11. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Pedig szerintem pont hogy simán ki tudnák listázni, ha nagyon akarnák. Úgy értem, ha pl. már közzétették a kísérleteket, amiket tudni kell az emeltre, meg az elméleti/számolási követelményeket összeírták sok-sok oldalon keresztül, akkor egy sima listát is közreadhattak volna a vegyületekről illetve a reakcióegyenletekről. Lehet hogy megpróbálok írni nekik. Egyszer már kommunikáltam az Oktatási hivatallal érettségi ügyében, nagyon rendesek voltak, és részletesen válaszoltak.


Mindenesetre köszönöm a válaszod, Zcom09.

júl. 12. 01:01
 3/20 anonim ***** válasza:
Amikor én készültem emelt kémia érettségire ott ugye 2 részre kell (2+1), mert van egy elmélet, meg van egy számolási gyakorlat. Van szóbeli is, ez lenne a +1, de szerintem az is elmélet, ott azért nagyon komoly számolásokat nem kell produkálni. Na most ehhez én megvettem a mozaikos emelt kémiás tankönyvet, az elmélethez. Több nekem nem kellett, mert vegyésztechnikumba jártam, lehet kicsit nagyképű, de azért nem az érettségi fog kifektetni, gondoltam. A számolás részhez beiratkoztam egy ilyen on-line felkészítőre, nem akarok nevet írni, 2 van, az egyikbe. Úgy gondoltam itt nem árt, ha van egy kis segítség, technikum ide-oda. Ott megoldattak velünk az ötösöm lesz kémiából kb. 1000-1100 feladatot összesen. Ezután elmentem emeltezni és 97% lett a vége. Csak azt akarom mondani, ha valaki komolyan veszi a készülést ilyenekre nem feltétlen van szükség...instant jegyzet, meg vegyületek...Ne haragudj, de nem ismernéd fel a KMnO4-et, vagy a H2O2-t? vagy CH3CHOHCH3-at? Az egyneletrendezésnél ha rendesen megérted és megtanulod rájössz, hogy mennyi időt és energiát spórolsz azzal ha így csinálod és nem egy listából tanulgatod az egyenleteket...minek? Ne érts félre légyszi, tudom, hogy különböző féleképp tanulunk, de szerintem nem túl jó a taktika az egyenletekhez, hogy majd megtanulod őket...
júl. 12. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Én nem állítottam olyat, hogy ne menne az egyenletrendezés. A reakcióegyenletes lista nem ezért kell. Ehelyett azért jönne jól, hogy egyáltalán tudjam, lejátszódik-e az adott reakció, illetve hogy pl. milyen reakciótermékek keletkeznek. Most mondhatnád erre, hogy ezt is ki lehet következtetni, és részben igazad is lenne, de csak részben.


A KMnO4-et, stb. felismerem, de nem csak ezeket kell tudni, hanem több százat említenek tankönyvek.


"nem az érettségi fog kifektetni, gondoltam"

Pedig az emelt kémia érettségi nehezebb, mint a vegyésztechnikusi vizsga (amellett, hogy kicsit más jellegű is).


Nem tudom tisztában vagy-e vele, de ezeket a listákat nem csak magolásra lehet használni, hanem pl. arra is, hogyha éppen elakadok valahol, vagy nem vagyok 100%-ban biztos hogy jól emlékezek, akkor hirtelen fel lehet csapni ezt a listát, és ellenőrizni lehet a válaszomat. Elég praktikus.

Nem mellesleg ha rendszerezed a listát valamilyen szempontból, akkor akár használható "mintákat" is felfedezhetsz a sorok között.


Maga a lista megléte se nem garantálja az alapos felkészülést, de ellene sincsen. Sokfélék vagyunk, mindenkinek úgy érdemes készülnie, ahogy neki hatékony. Ha ismeri az ember a saját tulajdonságait, akkor tudja, hogy hogyan készüljön.

júl. 12. 13:07
 5/20 A kérdező kommentje:

"Ja, igazad is lehetne, de pl mivel emelt kémiát tettem, ahogy írtam is, akkor látnád, hogy abból kaptam 97%-ot."

Ezt nem egészen értem. Csak azért, mert 97%-ot kaptál, az azt jelenti, hogy nincs igazam? Tudatában vagy annak, hogy ez mekkora érvelési hiba?


"Amúgy megnyugtatlak, a technikum nehezebb, mint a szaros érettségid."

Nincs érettségim, ellenben technikusi vizsgám van. Látod, még az általad lenézett érettségi nélküli ember (aki nem képes gondolkodni) is képes lerakni a vegyésztechnikusit játszva. Mi ez, ha nem bizonyíték amellett, hogy könnyű vizsgázni belőle? Ettől függetlenül nagyon sok emelt érettségit néztem meg, meg oldogattam meg, így össze tudom hasonlítani a kettőt. A többi osztálytársam is azt mondta vizsga után, hogy nehezebb az emelt érettségi. Mindenki parázott, hogy milyen nehéz lesz a vegyésztechnikusi vizsga, ehelyett mindenki fellélegzett mire végeztünk. Főleg a számolások voltak könnyűek. Még azt is megkockáztatom mondani, hogy évközben az Alkalmazott kémia dogákban lévő számolások nehezebbek voltak, mint ami a vizsgán számolós feladat volt.


"te vagy az, akinek még egy szaros kémia érettségije sincs."

Szerintem mostanra már mindenkinek leesett (rajtad kívül), hogy nem az érettségi teszi az embert. De hozzáteszem, még csak nem is a diploma.

júl. 12. 14:46
 6/20 anonim ***** válasza:

"rajta van az összes olyan vegyület, amit az emelt kémia érettségin tudni kell"

Aki ismeri kicsit alaposabban a kémiát, annak erre a következő kérdéssel kell visszakérdeznie. Ha a mai oktatási rendszerben szó esik a kémia könyvben a borról és a borkősavról, akkor ebben a listában a borkősav összes fémmel alkotott sóját fel kell sorolni? És vice-versa, ha véletlenül nincs benne a listában a nátrium-tartarát, akkor nem is lehet kérdezni? Vagy ha benne kell legyen az összes, akkor a kálium-nátrium-tartarátnál azt is meg kell említeni, hogy ezt a vegyületet először egy Seignette nevű francia patikus állította elő La Rochelle-ben. Mindezek miatt Seignette-só vagy Rochelle-só néven is szokták emlegetni. Ebben a képzelt listában mindezeknek is benne kell lennie?

júl. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
És az oxálecetsav akkor? Vagy az már durvának számít mert nincs benne a listában? :D
júl. 12. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Látom jól elvagy :)
júl. 12. 17:09
 9/20 A kérdező kommentje:

#7-es kommentelőnek:

"Ha a mai oktatási rendszerben szó esik a kémia könyvben a borról és a borkősavról, akkor ebben a listában a borkősav összes fémmel alkotott sóját fel kell sorolni?"

Én úgy képzeltem el ezt a listát, hogy nem kell felsorolni az összes sóját. Csak azokat a vegyületeket / sókat, amikkel kapcsolatban lehet kérdés az érettségin. Én úgy képzeltem el ezt a listát, hogy elég egy név, de persze az se lenne probléma, ha több név is fel lenne tüntetve egyetlen vegyületnél.

júl. 12. 17:31
 10/20 Zcom09 ***** válasza:
Tudtommal kb az összes éretségi könnyen elérhető. Szóval csak fel kell válalnod a dicső feladatot, és összeállíthatsz egy ilyen listát. Ha szerinted ez hasznos lenne, akkor így segíthetsz másoknak is.
júl. 12. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!