Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért gondolja sok ember...

Miért gondolja sok ember magáról, hogy ért például a történelemhez?

Figyelt kérdés

A történelem tipikusan az a tudományterület, amiről szinte mindenki azt hiszi, hogy ért hozzá... Interneten laikusok sorát lehet látni, akik történelmi témákban okoskodnak, de nem azért, mert mondjuk sokat olvastak a témakörben, sokat tanultak a témában (attól még, hogy valaki laikus, lehet nagyon nagy koponya egy témában), hanem mert elolvastak néhány béna cikket az interneten. Innen meg már egyenes út vezet a különféle idióta áltörténelmek kialakulásához, amelyeknek néha van valami igazságalapja, de a sztori nagy részének köze sincs a történelemhez, néha pedig úgy ahogy van komolynak hangzik, a történelmi témákban járatlan embereknek egész jól elképzelhető és megjegyezhető történetek, de a valóságban köze sincs a történelemhez vagy a tárgyilagossághoz. Ez különösen akkor az igazán veszélyes, ha az adott rossz indulattal mese, jó indulattal mítosz/legenda, pszeudotörténet nem is érdekektől mentesen jött létre, ami sajnos sok esetben így van (lásd: történelemhamisítás).


Nem vagyok ellene annak, hogy a történelemről igenis beszéljünk a hétköznapokban is, sőt, ezt egy nagyon menő dolognak tartom, de annak igenis ellene vagyok, hogy politikai vitának nem nevezhető veszekedésekben, nyíltan nem érdektől (ez az érdek lehet gazdasági érdek - magyarul a bevételgenerálás - vagy lehet eszmei érdek, amikor valaki a saját szája ízének megfelelően formálja a múltat, hogy az az ő világnézetének kedvezzen) mentes oldalak közvetítésével, főállásban amúgy a celebvilággal foglalkozó lapok tolmácsolásával, konteós közösségekben és egyebek közreműködésével vitassuk meg a történelmet. A történettudomány igenis egy tudományág, nem pedig egy képesség, amihez mindenki ért születésétől fogva. Sajnos van jó pár közszájon forgó baromság történelmi témákban, néha naiv badarságokkal nézünk szembe, néha tudatosan elmismásolt töriről.


Valamiért ilyen mértékű aktivitást nem látok a társadalom részéről mondjuk a matematika, a fizika, a kémia vagy a filozófia terén.


Még talán a nyelvek ilyenek (lásd: amikor valaki tud köszönni japánul és Facebookon ott virít, hogy beszél japánul), meg mostanság az orvostudomány ("Az az alja mocsok orvos, üzletemberek csatlósa még több pénzt akar lenyúlni tőlem, de én aztán nem ülök föl neki, tudom én, hogy nem kell megműteni! Az oltás is felesleges, abba csipek vannak!" - Tudom, hogy ezzel most csúsztattam, de sajnos elég sok ember gondolja úgy, hogy az orvostudomány sem egy komoly tudományág, amit tanulni kell, hanem ezt is csak úgy "érzésre" kell csinálni, nem kell betegség esetén feltétlen orvoshoz fordulni.), meg hát természetesen a politikatudomány/vallástudomány, ahol gyakran hasonló veszélyek állnak fenn, mint a történelemnél. De nem: ezek valós tudományok, tanulni kell őket, nem elég a díványos cikk, ahhoz, hogy valakinek tényleg jártassága legyen a gyógyászat, a történelem vagy a politika terén és a konnichiwa sem japán nyelvtudás.


Mit gondoltok? Miért lehet az, hogy a történelem különösen, de a fentebb felsorolt néhány másik terület is ilyen helyzetben van? Miért gondolja sok ember, hogy az már valós történelmi tudás, hogy a közoktatásban lehúzott évei alatt tanult valamennyit, meg még hozzáolvasott néhány netes/fizikai formájú - de nem épp hiteles - lapot vagy esetleg fórumot?



júl. 8. 13:56
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor valószínűleg nem töltesz elég időt közösségi médián folytatott veszekedésekben, nem olvasol elég alja szennylapot stb."

. Vagy éppen Te töltesz túl sok időt ezzel.

júl. 8. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Dunning-Kruger effekt
júl. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Távvezérlésű nyakkendő kötőgép ***** válasza:
41%

Hát nekem nagyszüleim pl. soha nem beszéltek a Boltzmann-állandóról vagy a Maxwell-egyenletekről, de a történelemről igen, ugyanis ők maguk élték át amit nekem anno az iskolában tanítottak. S milyen jól tették, hogy rámutattak a kommunista történetírás Achilles-sarkaira - ahogy a mai nagyszülők is jól teszik, ha kicsit árnyalják azt amit Kossuthról, Horthyról vagy '56-ról tanítanak a gyerekeknek az iskolában.


A közelmúlt történelme az főleg olyan amihez minden polgárnak KELL értenie, akkor is, ha egyesek ezt bábeli zűrzavarként élik meg. Lehet, hogy nem tudományos igényességgel szól hozzá mindenki (bár a történelem eleve nem egzakt tudomány), de az elmúlt és jelen rendszerek is megmutatták, hogy nem lehet Magyarságkutató Intézetekre bízni hogy megszakértsék "az igazságot".

júl. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező!

Ugye nem gondolod komolyan, hogy az a mérce, miszerint a vitapartner tudja-e hogy SzentPistabácsi egy valós személy volt?

Talán átgondolta, hiszen volt már a kezében 10ezer Forintos.

És ha arra rányomtatták az arcképét, akkor ......


Jah az is tényleg mindegy, hogy Hannibál úr melyik cégnél volt portás? 😂

júl. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A nagy Levin ***** válasza:

"Valamiért ilyen mértékű aktivitást nem látok a társadalom részéről mondjuk a matematika, a fizika, a kémia vagy a filozófia terén."


Azért ezek a tudományágak azért eléggé egzakt tudományok (talán a filozófia nem annyira, de azt meg sokan azt sem tudják, hogy eszik-e, vagy isszák), tehát pl. 2x2 az mindig négy lesz. A fizikában már vannak határterületek, amiről lehet vitatkozni (pl. az ősrobbanás és ami előtte volt).


A történelem viszont nem annyira egzakt tudomány, előfordul, hogy egy személy, vagy esemény megítélése koronként és személyenként változik (és itt most hozzáértő emberekre gondolok elsősorban). Persze nem olyan marhaságok, hogy Szent István létezett-e vagy sem, hanem pl. a Tanácsköztársaság megítélése, vagy hogy Görgei hazaáruló volt, vagy hős.


Ettől eltekintve persze sok a névtelenség mögé húzódó félreinformált, ostoba, troll, stb., aki jobban tenné, ha inkább csendben maradna, de most ilyen világot élünk, hogy bárki bármiről véleményt formálhat anélkül, hogy értene hozzá.

júl. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 kürtőskalácska ***** válasza:
3-as nem akarlak megsérteni de akkor a gyakorin hogy tudsz írni mikor ahoz profil?
júl. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!