Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 2 egypetéjű iker valójában...

2 egypetéjű iker valójában ugyanaz a személy csak más életúttal/különböző környezeti hatásokkal?

Figyelt kérdés
Kisebb koromban ezt mindig csak külsőleges hasonlóságnak gondoltam de lényegében teljesen megegyezik a génállományuk és lényegében IQ szintben ízlésben és mindenben ugyanolyanok vagy nagyon hasonlóak még személyiségben is. Legalábbis gyakran. Van, hogy 2 iker élete nagyon eltér és az elég sokat változtathat de általánosságban még személyiségben is hasonlóak? Ez azt jelenti, hogy amennyiben szándékosan 100%-osan ugyanúgy ugyanazokkal a hatásokkal kéne felnőniük akkor egy ilyen kísérlet kizárólag azért bukhatna meg mert lehetetlen, hogy a legapróbb környezeti hatásokig pár század vagy ezred Celsius fok eltérése nélkül mindig ugyanabban a hőmérsékletben legyenek, ugyanazt lássák, ugyanazt egyék ugyanazt érezzék bármi eltérés nélkül. Tehát csak a lehetetlenség miatt nem lehetne teljesen 100%-osan ugyanazokat a környezeti hatásokat elérni legfeljebb nagyon hasonlót de lényegében ezen kívül valójában ugyanaz a személy lennének? Ha az egyik iker “jó ember” lesz aki empatikus és segít másokon és jót tesz a világgal a másik pedig “rossz” akár sorozatgyilkos vagy bármi és nagyon kegyetlen személy aki simán árt másoknak akkor az azt jelenti, hogy ez kizárólag az eltérő életút eredménye és valójában teljesen felcserélhetőek lennének? Tehát egymás életével kicserélve de 100%-os pontossággal egymás életét élve 100%-osan a másik személy lennének? Tehát nincs semmilyen alap személyiség vagy bármi ami miatt bárhogy is történne mindenképp mások lennének teljesen ugyanazzal az élettel mert alapvetően ugyanazok a személyek csak 2 különböző életet leélve? Ok nem 100%-osan ugyanaz mert nem egyek de lényegében egymás 100%-os klónjai alapvetően akiknek még a tudatuk is megegyezik alapból?

júl. 7. 19:41
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
92%
nem a kérdésre
júl. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A nagy Levin ***** válasza:
A genetikai állományuk megegyezik, de két különböző személyiség, különböző adottságokkal, fizikai és pszichikai állapottal.
júl. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Ha abszolút minden őket ért külső hatás megegyezne, valóban kecsegtető lenne azt gondolni, hogy pontosan ugyanolyanok lennének, de a testükben és az idegrendszerükben lezajló folyamatok egy része véletlenszerű, ami kiszámíthatatlan módokon változtathatna meg mindent (lsd. káoszelmélet). Ha a fizikában nem lennének véletlenek, akkor természetesen pontosan ugyanolyanok lennének. Hogy két UGYANOLYAN tudat az UGYANAZ a tudat-e, az pedig egy nyitott kérdés.
júl. 7. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

"és lényegében IQ szintben ízlésben és mindenben ugyanolyanok vagy nagyon hasonlóak még személyiségben is. "

Ezt nem lehet általánosságban kijelenteni. Ismerek egy ikerpárt. Két srác, sok mindenben hasonlítottak, sokmindenben meg nem. Fiatalon hasonló divatot követtek, hasonló ruhákban jártak, hasonló barátnőik is voltak. de míg az egyik nagy rockrajongó volt, a másik ki nem állhatta a rockzenét, inkább az ilyen tuc-tuc technot meg mulatós zenét kedvelte. Az egyik jelenleg kissé alkoholista, a másik meg konkrétan absztinens, de mindkettővel jól el lehetett pl. autókról vagy a fociról beszélgetni. Az egyikük sokáig tanult, focizni, kosárlabdázni is járt, a másik meg inkább nőzni, bulizni, kocsmázni szeretett, érettségiig jutott. Az egyikük jelenleg külföldön dolgozik és él, a másik az megmaradt ilyen patriótának, ki se lehetne robbantani az országból. De mindkettő ilyen nyugodt habitusú, nem balhéztak sosem.

Szóval egy csomó mindenben hasonlítanak, egy csomó más dologban meg pont egymás ellentétei. Nem ismerek több ikerpárt, de gyanítom, hogy ez más ikrek esetében is hasonló lehet.

júl. 7. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

3-as számomra egyértelmű a válasz, hogy nem mert pl a teleportálásnál ha szétszed és újra összerak akkor számomra nem mind1, hogy egy másik én lesz összerakva vagy én mert ha a tudatom meghal a másik én tovább hiába visz velem tovább mindent és fogja azt hinni, hogy ő én és fogja egy sikeres teleportálásnak gondolni, én lényegében halott leszek csak nyilván a világ számára 100%-ban ugyanaz lenne mintha élnék. Viszont ha pl mint a Black Mirror például fehér karácsony epizódját nézzük egy 100%-osan másolt tudat ami ugyan a “te tudatod” de mégsem az mert 2 külön tudat akkor nem mind1 milyen helyzetben vagytok mert az egyik lehet, hogy szenved a másik meg nem. Tehát attól függ, hogy értelmezzük az ugyanazt ha az ugyanolyannál is ugyanolyanabb tehát tényleg 100%-osan megegyező akkor bizonyos szempontból ugyanaz de ennek ellenére 2 külön tudat tehát a szó teljes értelmében egyértelműen nem ugyanaz. Viszont amit te írtál az is csak a véletlenen alapuló olyan belső változásokon alapul amit még 100%-osan befolyásolt külső tényezőkkel se lehet szabályozni. Viszont csak úgy alapvetően lehet egymás klónjaiként tekinteni az ikrekre? Tehát olyan, hogy az egyik alapvetően más morális elvekre/gondolkodásra hajlamos bármilyen élettel mint a másik olyan nincs ikrek esetében? Lényegében minden különbség csak a változások és véletlenek eredménye de olyan, hogy az egyik semmilyen körülmények se közt lenne olyan ember mint amilyen a másik lett nincs? Tehát a teljesen alapvető különbség, hogy ők alapvetően 2 egyedi eltérő tudat úgy hogy ezen ne is lehessen változtatni olyan nincs?



2-es De ez nem csak a különböző hatások miatt van?



4-es igen de különböző életük volt különböző hatásokkal már kezdettől fogva akkor is ha együtt nőttek fel. Egyébként melyik él külföldön? Milyen hatások befolyásolhatták őket?

júl. 7. 21:06
 6/18 anonim ***** válasza:

"egy másik én lesz összerakva vagy én mert ha a tudatom meghal a másik én tovább hiába visz velem tovább mindent és fogja azt hinni, hogy ő én és fogja egy sikeres teleportálásnak gondolni, én lényegében halott leszek csak nyilván a világ számára 100%-ban ugyanaz lenne mintha élnék."


Mi a különbség? A tudomány mai állása szerint az agyban egymáshoz kapcsolódó idegsejtek hálózatának struktúrája határozza meg az ember személyiségét. Ha pontosan ugyanúgy lennél összerakva, mint ahogyan szét lettél szedve, akkor az agyadban kapcsolódó idegsejtek által felépített struktúra is ugyanaz lesz, tehát semmi változást nem fogsz érzékelni, csak annyit, hogy egyik pillanatban A pontban voltál, a következőben meg már B-ben vagy.

Ennyi erővel mondhatnád azt is, hogy amikor lépsz egyet előre, akkor az a valaki aki voltál a lépés előtt, az meghalt, és a lépés után már egy új valaki áll ott, aki már nem te vagy, hanem valaki más, aki pontosan ugyanúgy érzi, mintha te volnál. Amiben végül is bizonyos szempontból valahol igazad is van... De azért elég kevesen interpretálják így a gyaloglást.

júl. 7. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
6-os. Maga a tény, hogy én érzékelem e a dolgokat vagy sem. Én nem fogok érzékelni semmi változást vagy az az én aki átment a teleportáláson. Ha a “meghalás” érvényesül az azt jelenti, hogy az a valaki ugyanaz lesz mint én de mégsem én lesz. Tehát amennyiben meghalás helyett a tudatom egy másik helyre kerülne mondjuk egy másik világba akkor számomra nem lenne ugyanolyan még akkor sem ha a másik én ott lenne túl a teleportáláson teljesen ugyanazokkal az emlékekkel és ugyanolyan tudattal a teljesen pontos mások lenne aki valódi lenne és ő is azt érezné de mégsem én lenne mert én valahol egy másik világban élnék át valamit. A hangsúly magán azon a tényen van, hogy amennyiben neked egy ugyanilyen pontos másod átvenné a helyed amikor reggel felébred és teljesen azt hinné, hogy te vagy nem érezné a különbséget, ugyanazt érezné ugyanazt gondolná, ugyanazok az emlékei lennének és a világ számára ugyanaz lenne minden, minden szempontból mert lényegében a te további életed élné le hiszen bizonyos szempontból teljesen te lennél de eközben téged pl egy másik dimenzióban kínoznának ahol nagyon szenvednél. Számodra nem lenne mind1, hogy hirtelen oda kerültél és nem arra gondolnák, hogy “minden ok hiszen végülis az is teljesen én vagyok aki tovább éli az életem” nem, te arra gondolnál, hogy szenvedsz félsz és hogyan szabadulj meg ettől. A különbség az, hogy amennyiben a teleportálós példában meghalunk mi már nem fogjuk érezni vagy felfogni a saját halálunkat (kivéve ha a vallás vagy valami vallás szerűség vagy ehhez hasonló dolog igaz és egy másik helyre kerülünk) de lényegében halottak leszünk és többé nem fogunk érezni, gondolni vagy létezni csak az a másik valami visz minket pontosan ugyanúgy tovább mintha mi lennénk azzal a hittel, hogy ő mi, de nekünk ott lenne végünk a teleportáláskor. Ezért nem mindegy hogy teleportálás után mi leszünk magunk vagy a teleportálásból kijött mi lesz magunk helyettünk akik megszűntünk létezni.
júl. 7. 21:38
 8/18 anonim ***** válasza:

"Maga a tény, hogy én érzékelem e a dolgokat vagy sem."

Oké. Mit nevezünk "én"-nek? Meddig én az én? Hiszen már most sem az vagy, aki 5 perccel ezelőtt voltál, milliárdnyi különböző molekula épült be és távozott azóta a szervezetedből, még az agyad felépítésében, struktúrájában is különböző, kisebb-nagyobb változások történtek az elmúlt 5 perc alatt. Ettől még ugyanaz az "én" lakozik benned, vagy már ettől is más "én" lettél?

Csak azért kérdezem, mert 5 perc leforgása alatt több változás történik benned, mint ha a teleportáció előtti és utáni állapotodat hasonlítjuk össze (feltételezve, hogy a teleportáció működik, és úgy működik, ahogy a nagykönyvben meg van írva, tökéletesen, hiba nélkül).

júl. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
8-as úgy határozom meg az ént, hogy az én tudatom. Tehát akár kisgyerekkoromban akár 80+ évesen mégha teljesen más is voltam, de én én voltam. A kérdés az a teleportációnál, hogy az én tudatom marad és én maradok vagy a tudatom teljesen pontos másolata az én emlékeimmel ami azt hiszi, hogy én?
júl. 7. 22:09
 10/18 anonim ***** válasza:

"A kérdés az a teleportációnál, hogy az én tudatom marad és én maradok vagy a tudatom teljesen pontos másolata az én emlékeimmel ami azt hiszi, hogy én?"

Akkor megint megkérdezem: Van különbség?

júl. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!