Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért használják a szolfézsban...

Miért használják a szolfézsban a kettős keresztet és a kettős bét, mikor az egy egész hangot módosít?

Figyelt kérdés
Értsük úgy C helyén cisz lesz egy kereszt esetén, ez egy félhang, ami pont C és D közt van: Akkor ezek szerint a kettőskereszt esetén D hangot kell játszanunk,és ennek ugye semmi értelme nincs: Ekkor a D hang más nevet kap, Ciszisz viszont nincs értelme hangokat átnevezni mert csak bonyodalmat okoz. Maximum az utolsó alsó pótvonal alá engednék dupla bét, az utolsó felső pótvonal felé a kettőskeresztet. De soha nem használnánk a dupla ragozást, a név A hang feletti nagyszekund hangjának normál nevén szerepelne. Három pótvonal van fent, és a harmadikon F hang szól: Nos ha F elé kettős keresztet teszünk, úgy lehetséges az ultra G hang elérése is. Tehát felső pótvinal felett lakik F és fisz= gesz és G a dupla kereszt jellel egyaránt. Alsó pótvonal alatt pedig eredetileg E lakik, ha azt b- vel vesszük dísz, duplabével pedig infra D hanghoz jutunk. De a többi helyen való használatot és dupla ragozást feleslegesnek tartom. Tehát dupla bé és kettős kereszt a hang terjedelem növelését szolgálhatná a violinos és basszus kottákban, mikor már elfogytak a pótvonalak, semmiképpen nem előjegyzést.

#hangterjedelem #Duplabé bebé
júl. 3. 20:59
 1/3 A kérdező kommentje:
Miért nem mindegy D vagy Ciszisz?!
júl. 3. 20:59
 2/3 anonim ***** válasza:

Például amikor a hangsorban már eleve vannak módosított hangok, mondjuk "szó" helyett "szi".

Nézzük például a Rákóczi induló kezdetét: lá szi ti, lá szi ti, lá szi lá.

Mondjuk gisz-mollban: öt kereszt előjegyzés, gisz a "lá", fisz lenne a "szó", de mivel "szi" van, a fiszből fiszisz lesz. Lekottázhatod úgy is, hogy fiszisz helyett G-t írsz, de egy kicsit hülyén fog kinézni, hogy a "lá" és a "szi" egyazon vonalon van, a "szi" elé feloldójel (giszből G), az őt követő "lá" elé pedig emiatt újra kereszt kell. Sokkal célszerűbb, ha a lejegyzés is követi a hangnem és a dallam filozófiáját, a "lá" elé nem kerül semmi (hisz az előjegyzés szerinti giszt játszod), a "szi" pedig az előjegyzés miatti fisz tovább emelve fisziszre. Magyarán úgy néz ki a kotta, mint mondjuk A-mollban, D-mollban, stb. is kinézne, csak a "szi" esetében nem sima kereszt, hanem duplakereszt van.

júl. 4. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Akad olyan zenemű melyben a B és A hang egy ütemen belül előfordul.A második harmadik vonalköz kereszttel B hangot jelent, és ha eztán A hangot kívánunk ugyan oda írni, akkor egy feloldójelet teszünk elé:? Szóval két hang lakhat ugyanazon vonalon, ha előjegyzést v. Feloldójelet rakunk a kottafej elé.

Ha pedig kettő egymás fölött kis szekunddal szóló hangból álló disszonáns akkord kell, akkor az egyik hangjegyet a másik fölé rajzoljuk, majd bével leszállítjuk. Vagy épp az alsó hangjegy elé keresztet vetünk, függően attól hogy az alsó vagy felső hang félhang.

júl. 4. 08:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!