Mit szólsz, hogy az ún. kínai ősi alternatív orvoslást a Mao Ce-Tung féle kommunisták találták ki és propagálták leplezve, hogy nincs az államnak pénze orvosra és gyógyszerekre?
Féligazság. Nyilván minden népnek megvoltak a maga gyógymódjai kamilla tea, pálinka, nyírfakéreg, stb. ami népi megfigyelésen alapult.
Az viszont igaz, hogy Maoék a krónikus gyógyszerhiány miatt népszerűsítették és próbálták beállítani a rendes gyógyszerekkel egyenértékű vagy jobb megoldásnak a mindenféle kínai gyógyfüvet és "hagyományos gyógymódot".
Idézetek a cikkből... (statisztikák majd külön)
— "KÉNYSZERBŐL HASZNÁLTAK ŐSI GYÓGYMÓDOKAT KÍNÁBAN"
Megvezető csúsztatás a "kényszerből" szó használata, ami azt sugallja, hogy "csak mert nem volt más". Ez nem igaz, mert nagyon népszerű Kínában máig is a tradícionális kínai orvoslás, pedig elérhető a nyugati is.
— "A kínai gyógynövények csodatevő hatásában rengetegen hisznek, még Nyugaton is – sőt, főleg Nyugaton. "
Szintén megvezeti az olvasót a "csodatevő" és a "hisz" kifejezés és hitelteleníti a kínai hagyományos orvoslást. Szintén téves a "főleg nyugaton", ami szerint Kínában alig használják.
— "A rajongók azzal érvelnek, hogy Kínában évezredek óta használják ezeket a szereket, és ez valóban igaz. De nem azért, mert csodaszerek lennének!"
Szintén hiteltelenítő kifejezés a "rajongók" szó használata, ami szinonímájakét van bevezetve a "hisz" kifejezés további sugallásához.
És egyoldalúan félrevezető a "De nem azért, mert csodaszerek lennének" kijelentés is, mivel sajnos ott tartunk, hogy a nyugati gyógyszerek sem csodaszerek és a többségét egy életen át kell szedni, vagyis sajnos sok betegséget az sem gyógyít meg. Így egyoldalú a kijelentés.
— "A kínai lakosságnak akkoriban csak a 2 százaléka volt városlakó." - írja a hatvanas évekről.
Bár valóban Kína az utóbbi évtizedekben fejlődött gazdaságilag erősen a nyugat versenytársává, de az adat akkor semnem pontos.
Urbanizáció Kínában - wiki
1953: 13,3%
1964: 18,3%
1982: 20,9%
... (mellékesen a mai értékeik)
2017: 58,52%
2023: 66,16%
( [link] )
( [link] )
National Library of Medicine - United States
Orvosi állapotok és a hagyományos kínai orvoslás előnyben részesítése: A kínai egészségügyi ellátás javítását értékelő felmérés eredményei
"Eredmények: A megkérdezett betegek többsége (76,3%) betegségmegelőzés céljából, több mint fele (67,3%) többszörös egészségügyi/egészségügyi állapot esetén, 34,0%-a krónikus betegségek kezelésére, 33,0%-a gyakori tünetek kezelésére használná a TCM-et."
"Következtetés: Ez a tanulmány feltárja, hogy a kínai betegek nagy mintájában a TCM-et részesítik előnyben, különösen a megelőzésben. Általánosságban elmondható, hogy a magasabb társadalmi-gazdasági státuszú betegek pozitívabb viszonyultak a TCM-hez."
doi: 10.2147/PPA.S398644
..........................
National Library of Medicine - United States
A hagyományos kínai orvoslás a kínai egészségügyi rendszerben
3.2. Klinikai szabályozás
"A TCM-re is ugyanazok a regisztrációs és engedélyezési eljárások vonatkoznak, mint a nyugati orvoslásra." "Az orvosoknak és a gyógyszerészeknek 6 a rendszeres végzettség megszerzése után 1-3 éves rezidensképzést kell végezniük egy egészségügyi intézményben, mielőtt országos engedélyvizsgát tennének az engedély megszerzéséhez."
3.3. Klinikai gyakorlat
"Az egészségügyi klinikákon a nyugati orvoslást gyakorló orvosok az összes orvos 50,3%-át teszik ki, ezt követi a TCM/nyugati integrált orvoslást gyakorló orvosok 32,3%-a, és 17,4% a csak TCM-mel foglalkozó orvosok."
4. Klinikai eredmények és kutatás
"Bár mind a kínai, mind a nyugati szakértők tisztában vannak azzal, hogy az RCT nem biztos, hogy megfelelő a TCM értékelésére, mivel egyéni kezelést igényel az egyes betegek diagnózisa alapján, nem áll rendelkezésre innovatív értékelési terv. A TCM és a bizonyítékokon alapuló orvoslás (EBM) közötti szakadék kitöltése érdekében erőfeszítéseket tettek szisztematikus áttekintések és klinikai vizsgálatok elvégzésére Kínában."
5.1. A kórházakban
"A TCM kórházak más kórházakhoz viszonyított aránya és látogatásaik nem adnak teljes képet a kórházi TCM gyakorlatokról, mivel a TCM és a nyugati orvosi gyakorlatok mindkét típusú kórházban keverednek."
"Harmadszor, a TCM-kórházak szinte mindegyike nyugati orvoslást, valamint TCM-et alkalmaz."
5.2. Más egészségügyi központokban és klinikákon
"A kórházakhoz hasonlóan a TCM-et és a nyugati orvoslást is egymás mellett gyakorolják az egészségügyi központokban és egészségügyi klinikákon. Az egészségügyi központok körülbelül 75%-a rendelkezik TCM részleggel."
5.3. Közvélemény
"Egy másik nagyobb, 42 819 ember bevonásával végzett háztartási felmérés Kínában városi és vidéki területeken is azt mutatta, hogy a lakosság 54%-a a nyugati orvosi kezelést részesíti előnyben,..."
doi: 10.1016/j.healthpol.2008.09.003
..........................
ResearchGate
A TCM-kórházak száma Kínában 2004 és 2016 között. (növekvő diagram)
..........................
Frontiers - szakértői lektorált tudományos folyóirat
A hagyományos kínai orvoslás elfogadhatósága a kínai emberekben a 10 éves valós világ-tanulmány alapján, a többszörös nagy adatbányászattal
"Meglepő módon a fiatal, magasan képzett, gazdaságilag fejlett területeken élő emberek váltak a TCM-t használó népesség elsődleges szereplőivé. Ez a jelenség megdönti azt a széles körben elfogadott gondolkodást, hogy a TCM-kezelést inkább csak az idősek, a korszerű orvosi ismeretekkel nem rendelkezők vagy a gazdaságilag elmaradott térségekben élők választják."
"A kísérleti eredményekből egyértelműen egy ellentmondásos jelenség állapítható meg: Bár a kritikák intenzitása (OPR számszerűsítve) nőtt A 2,33-szorosára az elmúlt évtizedben, a tényleges látogatások száma évente nőtt, 10 év alatt 2,41-szeres növekedést mutatott 1. ábra."
doi 10.3389/fpubh.2021.811730
Én felvállalom, hogy lepontoztam, mert nem a kérdésre adtak választ. Illetve hemzseg az orbáni csúsztatásoktól. Pl attól, hogy valami népszerű még nem lesz hatásos gyógymód. És attól, hogy népszerű még lehet hatalmas kamu a propagálása mögötti indok.
Te egy sor kutatást linkeltél be a kínai gyógymódók népszerűségéről. Ez hol válasz a kérdésre?
Kicsit több odafigyelés hasznos lenne... A kérdésben van egy cikk, ami ami úgy állítja be a kínai gyógynövényeket, mintha maguk a kínaiak nem is annyira használnák. Erre adott választ a 4-es és 5-ös válasz a bemutatott statisztikákkal, hogy bizony nincs így és a kínaiak elég rendesen használnak gyógynövényeket. A 4-es és 5-ös még adott választ a cikkben hemzsegő csúsztatásokra is. Idézhetjük is:
"A kínai gyógynövények csodatevő hatásában rengetegen hisznek, még Nyugaton is – sőt, főleg Nyugaton." - Téves!
"Maguk a kínaiak csak akkor használták ezeket, amikor nem jutottak nyugati gyógyszerekhez." - Téves!
Szóval bizony a jó szövegértés és megfontoltabb pontozás hasznos lenne.
És a történelmi részéről is azt lehet elmondani, hogy a neten valóban kering az, hogy a kínai kormány találta ki az ősi kínai gyógymódokat, de ezt még a kínai kormány sem vallja és Mao sem vallotta. Csak egy gyógynövény könyvet gyűjtöttek össze a kínaiaknak amit országszerte elérhetővé is tettek.
A mai ismert kifejezést mint "Traditional Chinese Medicine (TCM)(Hagyományos Kínai Orvoslás)" valóban később és államilag találták ki és ez csak egy kormányzati megnevezés amit kitaláltak (és nem maga az ősi kínai orvoslás, nem keverendő a név az orvoslással). Hasonló néven írtak róla előtte is, bár nem konkrét megnevezésként. És egyébként meg nem is Mao találta ki azt, hogy "Hagyományos Kínai Orvoslás" - mint amiket írnak a neten - hanem a Kuomintang párt a Kínai Köztársaságban már 1936-ban hivatalosan használta és Mao csak átvette.
És végül is akármennyire is állami találmány a kifejezés, hogy "Hagyományos Kínai Orvoslás", valójában teljesen korrekt és jó nevet találtak neki. Röviden nem is lehet jobban kifejezni, szóval igazából jól sikerült, még ha egy kormányzati szóhasználatból is ered. A kínaiak egyébként meg nem nevezték így előtte (mondjuk nyilvánvaló is), hanem négy különböző névvel illették valóban hagyományosan: Qihuang, Qingnang, Xinglin és Xuanhu. Ezek a valóban régi kínai nevei.
Kijavítható az is, hogy az ősi kínai orvoslásról rengeteg régi iratunk van és ugye nem újkori kínai kormánypolitikai kitalácó.
Huangdi Neijing, ("Huangdi belgyógyászat kánonja"), kínai orvosi szöveg. Elég ismert írás. Az eredeti császári példány elveszett és másolat maradt fenn.
(Huangdi, Sárga Császár, uralkodási ideje i.e. 2697-2598.)
Digitálisan is lapozható.
Egy másik
És hát a történethez tartozik az is, hogy a kínai könyvégetések miatt nincs meg mára sok ókoir írásuk. Csin Si Huang-ti Kína első császára (ie.259-210) nagy könyv megsemmisítéseket csinált és tudósokat végeztett ki és mára zsarnoknak tarják reformjaival együtt is. Ő hozzá fűződik az ismert "Agyaghadsereg" vagy "Terrakotta hadsereg" és a Kínai nagy fal építésének első fázisai. A könyvégetésekkel a hatalmát akarta biztosítani és a szabad és intelleigens gondolkodást segítőeket tiltotta, begyűjtötte és elégette. Első lépésben a politikailag legveszélyesebbek, a történelmi írások kerültek sorra, majd a szabad gondokodást segítőek, mint a költészet és a filozófiai művek, orvosi könyvek és mások. Szerencsére nem sikerült minden könyvet elégetnie, de felbecsülhetetlen, mára pótolhatatlan károkat okozott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!