Amikor az urhajosok jartak a Holdon, hány C fok volt ott?
Azért nehéz erre tudományosan helyes választ adni, mert hőmérséklete csak a valaminek van, a "semminek" nincs igazán értelmezhető hőmérséklete.
Itt a Földön mikor azt mondjuk, hogy 20 °C van, akkor a levegő hőmérsékletéről beszélünk. A holdon nincs értelmezhető légkör, az űr vákuumának meg abszolút nulla közeli a hőmérséklete. Így legfeljebb a hold felszínének, talajának a hőmérsékletéről lehet beszélni. Nagyjából az első válaszoló által írtnak megfelelő ez a hőmérséklet. De azért elég széles skálán mozog attól függően, hogy épp milyen albedójú az adott terület, szikladarab stb, azaz mennyi napfényt nyel el és mennyit ver vissza.
Látom, nem sikerült teljesen feldolgozni a fentebb leírtakat.
A talaj hőmérséklete a lábuk alatt simán volt 100+ °C, a ruhájuké meg annyi, amennyire azt a nap felmelegítette. Nem véletlenül fehér színű, de még így is kellett bele aktív hűtés. Mindeközben a körülöttük lévő vákuum hőmérséklete meg kb -270 °C.
#4 "Mindeközben a körülöttük lévő vákuum hőmérséklete meg kb -270 °C."
Ez azért egy hatalmas blődség. A világűr vákuumának nincs hőmérséklete. Hőmérséklete az anyagnak van. A vákuumban nincs anyag, aminek hőmérséklete lehetne (és most attól abszolút eltekinthetünk, hogy nem tökéletes vákuum).
Az csak egy filmes klisé, hogy ha az űrben leveszed az űrruhát, akkor megfagysz. Nem fagysz meg, mert nincs hideg. Ha a Napon tartózkodsz, akkor konkrétan inkább "megsülsz", mintsem megfagysz, mert a Nap sugárzása a földi légkör szűrése nélkül közvetlenül kap el, tombol az UV, szarrá égsz. Ha árnyékban vagy, akkor idővel kihűlsz, mivel a test hőt sugároz, de nem úgy, mint valami hülye mesében, hogy azonnal megdermedsz és meghalsz, mert jaj -270°C. Nincs -270°C. Nincs semennyi °C.
#8 (17:45) - nem téves információ az, hogy a világűrnek van saját hőmérséklete, ami nagyjából három Kelvines!
A csillagoktól távoli világűrt is kitölti a hőmérsékleti sugárzás, így ez miatt az inherens fotontartalom miatt a világűr egyértelmű hőmérsékleti jellemzőkkel bír.
Csillagok közelében az effektív hőmérséklet sokkal magasabb értékű lesz - de ez már bonyolultabb eset, hisz a sugárzás intenzitása nem egyezik a hozzávaló spektrummal, ráadásul erősen anizotropikus eloszlású.
Az eddigi összes Holdra szállás a Hold Föld felőli oldalán történt a rádiókommunikációs problémák elkerülése végett.
És Holdi nappalon történt a szerkezeteket rongálni képes erős negatív hőmérsékletek miatt. Magyarán a holdraszálló egységet és az űrruhákat is akkor egyetlen tényezőre tervezték a +127Celsius fokra (364 Kelvin fokra )
Mert ez így egyszerűbb volt tervezési szempontból is.
Reflektorokat sem kellett vinnük hogy legyen megvilágításuk, világított nekik a nap.
Jelentős könnyebbség volt ez így nekik minden szempontból.
Viszont ez azt is jelenti hogy az akkori technológia nem alkalmas Holdi éjszaka elviselésére sem űrruha sem felszálló egység sem műszerek és felvitt eszközök vagy akár az akkori Holdjárók szempontjából.
Ha lesz olyan technológia a közelgő visszatéréskor amikor Holdi éjszakát is átélnek a felszínre szállók, az nehezítése a dolognak és újdonság is lesz. Nem tudom terveznek -e ilyesmit.
Illetve ha a túloldalra is le akarnak szállni akár nappal akár éjjel akkor műholdak is kelleni fognak a Hold köré a kommunikáció miatt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!