Hogyan készülhet fel az Emberiség egy idegen civilizáció inváziójára?
> 2 Lehetséges okokat találni hogy miért akarnának háborúzni.
> [link]
A cikk eleje publikus, a folytatás viszont csak előfizetők számára érthető el. Én nem vagyok előfizetője a Qubit-nek, és nem is nagyon érzek komolyabb motivációt arra, hogy az legyek.
Ami az ingyenesen elérhető részt illeti, abban a kérdés szempontjából ez az egyetlen kapcsolódó idézet:
„A világegyetem egy sötét erdő. Minden civilizáció egy fegyveres vadász, aki kísértetként oson a fák között, lágyan félresöpri az útjában lévő ágakat, és próbál hangtalanul haladni előre. Még levegőt is óvatosan vesz”
Hát ez jól hangzik addig a két másodpercig, amíg nem gondolod eggyel tovább. Mert ez pont azt nem tartalmaz, amit a válaszod ígér, egy másik civilizáció megtámadásának az *okát*. Értem, mindenki rejtőzködik abban a sötét erdőben. De miért? Mert tart attól, hogy a másik megtámadja. De miért támadná meg a másik? Milyen oka lenne rá a másiknak, ami miatt racionális lenne ettől tartani? Mi az az előny, nyereség, amit máshogy nem, csak a másik megtámadásával lehet elérni? Egy olyan világban, ahol korlátozottak az erőforrások még oké. De a világegyetem, a galaxis, a szomszédos csillagrendszerek nem olyanoknak tűnnek, mint amiknek minden erőforrását a végsőkig kiaknáztak volna.
Az idézet amúgy A háromtest-probléma írójától származik, az egyik szereplő szájából hangzik el. Nem olvastam a könyvet. A sorozatot láttam csak, így ezen világról is annyit tudok, amit és ameddig a sorozat elbeszélt. Egész jó sci-fi ez, de ha komolyan akarjuk venni, akkor maga az alapfelvetése is abszurd…
Itt most közbevetném, hogy amúgy ez nem baj. Ha ahhoz, hogy valami relevánsat, lényegit mondjon el egy sci-fi a világunkról, annak jelenéről vagy jövőjéről, hogy releváns témában legyen képes elgondolkodtatni, ahhoz olyan elem kell, ami amúgy önmagában nézve abszurd, az bocsánatos bűn. Most mondok egy példát, a Star Trekben a klingonokon keresztül sok mindent el lehet mesélni hűségről, bátorságról, becsületről, hagyományról. Teljesen rendben van a dolog. De abszurd elképzelni, hogy hogyan tettek szert az űrhajó építésének a technológiájára. Nehéz elképzelni, hogy egyetemek vannak az anyabolygójukon, ahol azt az egyetemi szintű tudást tanítják a következő generációnak, ami a klingon űrhajók tervezéséhez, fejlesztéséhez szükséges. Nehéz elképzelni, hogy a klingon nagytanács vagy a társadalom komoly pénzt áldozott tudományos kutatásra, a térhajtómű kifejlesztésére vagy ha mástól jött a technológia, akkor megértésére, építésére, működtetésére. Klingon egyetemisták tanulnak elméleti fizikát valami egyetemen, miközben még mindig fáklyákat használnak világításra? Ha hagyománytiszteletből nem használnak elektromosságot, akkor az űrhajókkal miként békültek ki még az előtt, hogy kifejlesztették volna?
De hogy mi abszurd az ominózus sci-fiben? Oké, adott az idegenek anyabolygója, ahol kiszámíthatatlan időközönként a bolygó az idegen fajunk számára lakhatatlanná válik. Oké, tegyük félre, hogy ilyen körülmények között nem hogy egy intelligens faj, de maga az élet is erősen kétséges, hogy ki tudna-e alakulni. Ha meg kialakult, akkor megvannak a túlélés eszközei egy ilyen világban, pont annyira, mint ahogy mi is túléljük az éjszakát is, a telet is.
De mit csinálnak az idegenek? Elindulnak leigázni a Földet, nyakukba vállalva 400 évnyi utazást. De hogy? Viszik az egész népességet? Meg 400 évnyi hideg élelmet? Hát tényleg nagyon elszántak és hatékonyak. Fura is, hogy nem is maguktól választották pont a Földet célpontul, hanem mindenképp kellett egy meghívás, amitől ennyire fellelkesültek.
Nem lett volna egyszerűbb helyben védekezni az ideiglenes hőség ellen? Vagy közelebb keresni egy közel lakható bolygót? Vagy ha ilyen nincs, pályára állni egy csillag körül és egy köpésnyire lévő bolygót eltéríteni, vagy építeni egy kisebb műbolygót annak anyagából? Annak ellenére sem, hogy komoly aggályaik vannak azzal kapcsolatban, hogy a küldetésük a gyors földi technológia fejlődés miatt nem lesz sikeres, amit annyira komolyan vesznek, hogy komoly ellenintézkedéseket is foganatosítanak? Vagy ha már idejöttek, akkor szívesen ajánlanánk figyelmükbe pl. a Marsot. Oké, lehet hogy kicsit hidegebb ott, mint nálunk, de ha 400 évet sikerült túlélni a csillagközi űrben, ahol szintén nem volt meleg, de még komolyabb energiaforrás sem volt a közelben, akkor a Marson élhető körülményeket teremteni csak nem lehet olyan bonyolult.
„Bogarak vagytok” – hangzik el a sorozatban, de ki az a bolond, aki hangyabolyra ül egy kő helyett? Nyilván az embernek aligha kellene attól tartani, hogy legyőzik a hangyák, de miért vállalná a küzdelmet velük, ha van hangyamentes kő is. Ha nincs más, akkor persze. De hát szemmel láthatólag a helyzet az, hogy van más alternatíva…
A sci-fi jó ugyan, de ahogy a legtöbb inváziós tematikájú sci-fi az invázió tényleges okait, az egyéb lehetőségekkel szembeni előnyeit ez sem járja körbe kellő mélységben.
"A regényben egy szociológus arra jut, hogy nem ismerhetjük az idegenek szándékait, akadhatnak köztük jóindulatúak, szép számmal lehetnek viszont veszélyesek is. Még ha egy fejlett civilizáció nem is ellenséges alapvetően, a korlátozott erőforrások miatt valószínűleg terjeszkedésre törekszik, ami növeli a konfliktusok valószínűségét. Éppen emiatt egy intelligens fajnak egyetlen választása marad, ha fenn akar maradni: ki kell irtania a lehetséges riválisokat."
Az emberek ennél joval kisseb ok miatt kiírtottak fajokat.
Nem tuti, hogy tudnának és akarnának tömegre gyártani nehézfémeket.
De nem sokkal könnyeb minimáls gravitációjú, légkör nélküli aszteroidákról összeszedni minden nyersanyagot.
José Rodrigues Dos Santos Életjel című regényében is ezt a polémiát járja körül, mit kellene tenni, ha kapcsolatba lépnénk egy földönkívüli civilizációval. Egy mesterséges jeleket kibocsátó objektum közeledik a Föld felé, és a nemzetközi tudóstársadalom tanakodik, hogy mit is kéne tenni. Végül is arra jutnak, hogy felveszik velük a kapcsolatot, mert egy fejlett civilizációnak fejlett etikai érzékkel kell rendelkeznie, különben már elpusztították volna magukat direkt módon, vagy indirekte a környezetük tönkretételével.
Kivéve az oroszokat, ők reflexből úgy reagálnak, hogy ez akár veszélyes is lehet, lőjük inkább szét, az a biztos.
Aztán a végére kiderül, hogy nekik volt igazuk, mert egy ideirányított aszteroidáról van szó, rajta egy olyan szerkezettel, amiben tárolt anyag megfertőzi a földi életet, az élőlények szénatomjait szilíciummal helyettesíti, vagy valami ilyesmi.
Az utószóban Stephen Hawkingtól idéz:
"Nem tudunk sokat a földönkívüliekről, de eleget tudunk az emberekről. Ha végigtekintünk a történelmen, akkor láthatjuk, hogy a kapcsolat az emberek és a kevésbé intelligens lények
között az utóbbiak szempontjából gyakran végzetes volt, és a fejlett meg a primitív civilizációk közötti találkozásból ez utóbbiak vesztesként kerültek ki. Lehet, hogy az a civilizáció, amely az üzeneteinket olvassa, több milliárd évvel előttünk jár. És ha így van, akkor sokkal hatalmasabb mint mi vagyunk, és úgy viszonyulhat hozzánk, ahogyan mi viszonyulunk a baktériumokhoz, amelyeket értéktelen valamiknek tekintünk."
Itt sokan nem értik meg azt, hogy SEMMI ÉRTELME csak úgy, brahiból egy másik életet elpusztítani.
Más ok pedig nincs rá (ezt sem értik meg).
Sajnos, az ilyen civilizáció, amikor elég hatalma lesz hozzá, elpusztítja saját magát. Garantáltan. Elég, ha pár ilyen ember van benne, nálunk pedig nem csak pár ilyen ember van, hanem elég sok, lásd a lepontozókat. Kicsiben pont ugyanez a probléma: miért ne árthatnék neki, ha egyszer megtehetem?
De ez adott esetben a civilizáció végét jelentheti - MÉG MIELŐTT képesek lennének csillagközi utazásra.
HA MÁR képesek rá, akkor lélekben nem képesek ártani a másiknak, ez holtbiztos.
Természetesen magukat megvédik, ez is alapfeltétel.
De ártani nem fognak.
15
"Itt sokan nem értik meg azt, hogy SEMMI ÉRTELME csak úgy, brahiból egy másik életet elpusztítani.
Más ok pedig nincs rá (ezt sem értik meg)."
Nem brachiból puszitátják el hanem a biztonságuk, és a területek miatt.
"Sajnos, az ilyen civilizáció, amikor elég hatalma lesz hozzá, elpusztítja saját magát. Garantáltan. Elég, ha pár ilyen ember van benne, nálunk pedig nem csak pár ilyen ember van, hanem elég sok, lásd a lepontozókat. Kicsiben pont ugyanez a probléma: miért ne árthatnék neki, ha egyszer megtehetem?
De ez adott esetben a civilizáció végét jelentheti - MÉG MIELŐTT képesek lennének csillagközi utazásra."
Ezt miből sikerült kikövetkeztettni? Miért lenne vége egy civilizácionak attól vége hogy kegyetlen?? A földőn pont az a tapasztalat hoy minél kegyetleneb erőszakosabb a csoport annál sikersebb. Persze ne keverjúk a dolgot azzal mikor ostobaság miatt sajátt maguknak értanak. a kettő két külön dolog. Én pl erösen környezet védő vagyok, de nem érdekel az állatok szenvedése a vágohidon. Pár virust is kiirtanék véglegesen.
"Miért lenne vége egy civilizácionak attól vége hogy kegyetlen??"
Roppant egyszerű: képzelj el egy jövőbeli civilizációt, ahol már bolygók elpárologtatására képes energiákkal dolgoznak naponta.
Ott elég EGYETLEN olyan ember, akinek az a szándéka, hogy minden pusztuljon.
Könnyedén hozzáfér az ehhez szükséges eszközökhöz: ha máshonnan nem, akkor indulásnak a babakocsi atommeghajtását használja fel, hogy egy komolyabb fegyvert szerezzen.
17 Miért gondolod hogy nincs saját rendörségük? Miért gondolod hogy egy bolygó elvesztése nagyobb problémát okoz nekik mint nekünk egy ház elvesztése?
Az elképzelésed amúgy önellentmondás.
-irányitaniuk kell a környezetük ami időről időre pusztitást is jelet. A legnagyobb facifista is több 100k életett pusztitt el naponta.
-Időről időre megjelennének agresszivabb változataik az evolucio miatt. Ahhóz hogy ezekett ki iktassák olyan intézkedésekk kellenének amik sokkal nagyobb problémákat okoznának mint az agresszió kordában tartása.
"az ember mennyi környezetszennyezésért, fajok kipusztulásáért felelős"
Ez az összes élőlényre vonatkozik, csak szólok... némelyikre még jobban is, mint az emberre. Például az első növények megjelenése 90%-os kihalást okozott, és a légkör megtelt mérgező oxigénnel. Ehhez még csak hasonlót se csinált az ember soha.
"nincs saját rendörségük?"
Miért ne lenne? De egy rendőrség képtelen MINDEN EGYES embert figyelni és MINDIG HATÉKONYAN beavatkozni. Általában már csak az adott káresemény UTÁN tudnak lépni.
Olyan esetben, amikor egyetlen ember képes elpusztítani egy egész bolygót, a rendőrség nem elegendő!
"pusztitást is jelet"
Igen, csak nem értelmetlenül!
"megjelennének agresszivabb változataik az evolucio miatt"
Természetesen, és ezt az adott közösség már képes kezelni. Eleve még a születés előtt kimutatható. Ha nem képes rá, akkor elveszett - TEHÁT, ha fennmarad, akkor képes rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!