Miért ilyen lassú a fény?
Pontosan. Én is erre gondoltam!
Merthogy gyakorlatilag a látható univerzum határa a fény lassúsága miatt van.
A fizikában – meg úgy a természettudományokban – a miért kérdése nem értelmezhető.
Fel lehet tenni a „hogyan” kérdését. Hogyan függ össze mondjuk egy ellenálláson eső feszültség és az áramerősség. Ezekből aztán szép képleteket, függvényeket lehet csinálni. És ez jó, hiszen a természettudományok alapvetően a világ jelenségei közötti összefüggéseket igyekszik feltárni.
Ami még értelmesen feltehető kérdés az a „minek a következményeként”. Mondjuk a konyhasó sűrűsége, olvadáspontja vagy a törésmutatója annyi, amennyi. Ezeket szépen meg lehet mérni. De feltehető a kérdés, hogy minek a következménye az, hogy ezek a tulajdonságok olyanok, amilyenek. Ha szerencséd van, a megfelelő összefüggésrendszer mentén vissza tudod vezetni a dolgot néhány a sóra jellemző paraméterre (pl. a nátriumban és a klórban található protonok száma), meg néhány alapvető állandóra (elemi töltés, Planck-állandó, fénysebbesség).
A fénysebesség viszont alapvető konstans. Kvázi a világegyetemnek, a téridőnek egyfajta geometriai természetű paramétere, nem következik más alapvető állandóból. Mondhatni a fénysebesség azért annyi, amennyi, mert mi a világunk olyan, amiben a fénysebesség annyi, amennyi.
Nota bene hogy vákuumban a fény mekkora távolságot tesz meg egy másodperc alatt, és hogy mekkora az univerzum, annak az aránya azért erősen függ attól, hogy mikor nézzük. Az univerzum korai időszakában ez az arány más volt, mint most, és más lesz x milliárd év múlva. Vagy az időfaktor is nézőpont kérdése. A fény által megtett utat egy másodperc alatt nézzük? Vagy egy év alatt? Vagy egymilliárd év alatt? Hogy az emberi élet időtartama annyi, amennyi, az részben esetleges, hogy mi ehhez mérten értelmezhető, ettől nem túl sok nagyságrendben eltérő idő alatt nézzük azt, hogy mekkora utat tesz meg a fény, az szintén esetleges.
Az a baj hogy azt hisszük hogy amikor távcsővel figyelünk akkor a távcső lencséi a valóságot nagyítják fel. Pedig nem. Mert a fénytörést nagyítják fel, a lencsét érő fénytörést. Nem pedig az objektumon történő fénytörést.
Mert akármi is legyen az objektum, az maga idézi elő a fénytörést, mely fénytörés aztán megindul fénysebességgel mindenhova, de mire hozzánk elér már megváltozott az objektum ami létrehozta.
#5 köszönöm válaszod, nincs igazad!
Illetve nem is hogy nincs igazad, meg is mondom miért.
Mert a fény az univerzum alapvetése. Tehát a fény ezzel a kicsike sebességgel kielégít minket a mindennapi földi tájékozódásban ill. egyéb boldogulásokban..de viszont univerzumi léptékben nagyon korlátozó tud lenni ez a parányi sebesség. Tehát nem az hogy miért pont annyi, hanem miért terjed egyáltalán?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!