Bíztok benne hogy a jövőben lesz egy olyan energiaforrás ami olcsó, könnyen hozzáférhető és környezetbarát lesz?
Ezen kívül kb végtelen mennyiségben áll rendelkezésre, mint például a fúziós energia, ha sikerül megvalósítani.
Avagy, ha kifutnak a fosszilis energiahordozók, vége lesz a "jó világnak"?
Csakis ez utóbbinak köszönhető a "modern" civilizáció létrejötte?
Nagyon vicces, mert a Nyugat már 60 éve ismeri a lehetőséget - de nem fejlesztették, mivel katonai célra alkalmatlan. Ma se fejlesztik.
Most viszont, hogy a kínaiak megcsinálják - el fogják tőlük lopni.
A lakossági szükségletek teljes ellátására már a napenergia is elég olcsó és bőséges forrásnak számíthatna - még a mi mérsékelt-övi éghajlatunkon is. Persze ehhez feltétlenül központi államhatalmi akarat kéne, mely létrehozná a szükséges eszközgyártó és szerelőkapacitásokat.
Nagy központi erőműveket már csak az infrastrukturális fejlesztésekhez és néhány kritikus nehézipari tevékenységhez kéne fenntartani.
Nézd meg az energiaszámláidat. Az energia maga nagyon olcsó, csak rengeteg haszon adó és sáp van rajta.
A környezetbarátság az más kérdés.
Az urán és a thorium alapú erőművek viszonylag kis szennyezéssel működnek, azonban egy üzemzavar esetén látványos veszteségeket okoznak. A tisztább képhez hozzátartozik, hogy a fosszilis erőművek szennyezése kevésbé látványosan, de szintén hozzájárul halálesetekhez.
Nagy ígéret a fúziós erőmű (Most ITER), de az alacsonyan tartott költségvetés, magas korrupció miatt erősen kétséges, hogy mikor lesz üzemképes.
A jó hatásfokú napcellák kidolgozása és elterjedése is komoly ígéreteket jelent, azonban szemben a különböző hőerőművekkel erősen időjárás érzékeny. Ez azonban, ha elegendően sok napelem van elegendően nagy területen viszonylag jól erőre jelezhető.
Abban nem hiszek, hogy lesz egy környezetbarát és olcsó technológia. Azt tartom reálisnak, hogy lesz egy környezetbarát mix.
Most egy gyors ötletelés:
A háztetőkön nagy hatásfokú napelemek. A vizet hibrid napelemekkel melegítik.
Ezen felül thorium és urán alaperőművek működnek, mélyen a föld alatt minimális humán felügyelettel, passzív biztonsággal. (Teller Ede elképzelése a mai technikára alkalmazva)
Ha végre elkészül, akkor fúziós erőművekkel megoldani a szabályozást. Mivel nem tartalmaz sok tonna üzemanyagot a fúziós erőmű várhatóan jobban szabályozható lesz, mint az urán alapú, bár mivel még nincs működő példány az is reális, hogy csak egy munkapontban (vagy ott sem) lesz stabil a működése.
A fejlesztés másik irányának a hőből elektromosságot előállító hőerőgépek hatásfokának a radikális javítását látom. Pakson egy egység villamosenergia előállítása közben két egység meleg vízzel fűtik a Dunát.
A legzöldebb dolog, pedig a fogyasztás csökkentése lenne. A saját lakásomat nemrégiben végigmértem. Nálunk a legnagyobb fogyasztók a számítógépek. A mosógép és mosogatógép adattábláján hiába szerepel magasabb teljesítmény sokkal kevesebb az üzemidejük. Némi megtakarítást tudtam azzal megoldani, hogy a számítógép kikapcsolásakor a monitorokat is automatika kapcsolja ki.
A megoldást nem tudom, de az akár 1000 W-ot fogyasztó gamer gépek visszaszorításával lehetne fogyasztást csökkenteni.
Ha bevezetnének olyan (Nagy Britanniában biztos, hogy létező) elektromos áram díjcsomagok, amik követik a nap folyamán az előállítás költségeit, akkor a fogyasztási csúcsok és völgyek valamennyire kiegyenlítődnének.
A kötelező záradék:
Ha a napcellák hatásfoka és az akkutechnológia is elég nagyot fejlődik, akkor a napenergia is lehet elegendő a lakossági igények kielégítésére.
Olcsó energiaforrása a büdös jobbágynak sosem lesz. Majd saját napelemmel töltöd az elektromos autódat és kivonod magad a villanyszámla és jövedéki adók alól? Az állam nem fogja eltűrni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!