Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől van ez a(z erő) jelenség...

Mitől van ez a(z erő) jelenség: csurkultig teli flakon víz vs. nem teli flakon? Többi lent.

Figyelt kérdés

Van tehát két 1,5 literes flakon. Az egyik csurdultig tele van vízzel, a másikban ennél kevesebb víz van. Mégis, ha megfogom mindkettőt (külön-külön) középtájon a keskenyeső résznél és oldal irányban a csuklómmal elforgatom, akkor úgy érzem, hogy a nem teli flakont (ami ugye könnyebb) nehezebben tudom megtartani (mert billeg benne a víz?).

Mitől van ez a jelenség?



2023. aug. 5. 22:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Részletek? Esetleg videó? Mennyi a nem "csurkultig"? A 3D-ben hogy forgatok?

:-/

2023. aug. 5. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hoppá, csurdultig akart az lenni. Milyen szép szó lett belőle. :D


Legyen 5 dl-rel kevesebb. Akkor még jobban érezhető a különbség.


Ha vízszintesen van a kezed, akkor balra vagy jobbra (ez mindegy) forgatod A Csuklóddal.


Nincs videó.

Nem tudok több részletet adni, hanem ki kell próbálni.

Úgy látom, hogy ezzel a hozzászólással együtt már elegendő információ áll rendelkezésre a kipróbálásra.

2023. aug. 6. 00:29
 3/6 anonim ***** válasza:
56%
Nyilván egy alakilag nem merev tárgyat jobban meg kell fogni, hogy ne essen ki a kezünkből, mint egy merevet. Nagyobb izomfeszültségre van szükség, így azt természetesen nehezebb megtartani. De ami igazán számít az az, hogy a löttyenő víz rángatja a palackot mozgatás közben, mert annak a tömege hirtelen fékeződik le bizonyos időpillanatokban.
2023. aug. 6. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

Ha tele van a flakon, akkor a tömegközéppontja nagyjából a megfogás helye táján van. Tehát ha mozgatod, akkor a kezed két oldalán lévő fél-fél adag víz ellenkező irányba mozdul, az erőhatások kiegyenlítik egymást. A víz fele az egyik irányba mozdul, a másik a másik irányba. Félig üres flakon esetén nincs, ami ellenkező irányba húzza a kezed, tehát az izomerőddel kell visszafogni a fél flakon vizet.

Ha fogsz egy 2 m-es deszkát, akkor középen fogva fél kézzel szépen fel tudod emelni vízszintes állapotban. Ha a végét fogod, akkor nem fogod tudni vízszintesen tartani. Ugyanaz az elv, mint a flakon esetében.

2023. aug. 6. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A 3 és a 4 válasza együttesen helyes
2023. aug. 13. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Azért reagálok ilyen soká, mert a válaszok nem teljesek és gondolkoznom kellett. De hozzájárultatok a megfejtéshez, köszönöm!

"tehát az izomerőddel kell visszafogni a fél flakon vizet." + "a tömege hirtelen fékeződik le" Valahol még a gravitációs gyorsulás (a víz esése) is közre működik, illetve nem vagyok felkészülve a hirtelen fékezésre, mert nem olyan erővel szorítom a fél flakont, amennyivel valójában kellene - ez is okozza a "meglepetést", noha lehetne rá készülni. A teli flakonnál úgymond könnyen készülök, mert a nagy tömeg miatt rendesen kell szorítani a flakont. Meg a teli flakonnál - ahogy 3-as írta, vagyis azt átkonvertálva - folyamatos a fékezés, nem hirtelen történik.

Így már teljes a kép.

2023. aug. 13. 09:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!