Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Vajon miért titánt szeretnek...

Vajon miért titánt szeretnek használni a mélytengeri tengeralattjárókhoz?

Figyelt kérdés

Hiszen egy nemesített acél szilárdsága sem kisebb. Az olcsóbb is lenne, és gyorsabban is sülyedne, hiszen kétszer olyan nehéz volna, feljönni meg úgyis fel tud ha mondjuk benzint visz magával, mint a Trieszt, és gondolom nem annak a benzinnek az árán múlna semmisem :)

Arról már nem is beszélve, hogy a műgyanta alapú kompozitok főleg nem nyomó igénybevételre valók a gyanta korlátozott nyomószilárdsága miatt (általában nyilván a gyanta veszi fel a nyomóigénybevételt), de ez egy másik dolog.



#tengeralattjáró #mélytengeri #Batiskaf #Búvárhajó
2023. jún. 28. 20:42
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

A Mir esetében számított az önsúly, mert a pályára állítás nagyon költséges művelet.


Sokakat meglepett az is, mikor felületileg korrodált szerkezeti acélcsavarokat találtak idővel. Ez az orosz gyakorlatiasság kérem - hisz minek feleslegesen foglalkozni az alkatrészek esztétikai galvánozásával egy űrhajónál?

2023. jún. 30. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
31%
Találgatok, lehet hogy kedvezőbbek a tulajdonságai a titánnak a hidegben, mint az acélnak ?
2023. jún. 30. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

No ez lehet, hogy nem olyan rideg.

(A másik válaszolónak: nem a Mir űrállomást irtam amiből egy volt, hanem a Mir 1 és 2 tengeralattjárókat.)

2023. júl. 1. 03:34
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

A katonai célú tengeralattjáróknál a szovjetek előszeretettel használták a titánt. Megmunkálni óriási szívás, viszont hasonló szilárdságot lehet vele elérni, mint az acéllal és ami nagyon fontos: nem ferromágneses anyag.

Hogy ez miért fontos? Azért, mert a lemerült tengeralattjárókat nem könnyű megtalálni, a keresés egyik módszere pedig az ún. MAD, vagyis mágneses anomália detektor. Ezzel lehet vizsgálni a Föld mágneses terének kisebb-nagyobb szabálytalanságait, amelyet jókora, víz alatt úszkáló objektumok, pl. tengeralattjárók keltenek. Ám ha a hajótest titánból van, sokkal kisebb anomáliát produkál, mintha acélból lenne, ezzel a módszerrel nehezebb megtalálni.

Aztán mivel használhatóra csiszolták a technikát, szépen lassan átszivárgott a polgári felhasználásba is, ott is megjelentek a titán hajótestek.

2023. júl. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
A Mir 1 és 2 kutató és nem katonai volt tudtommal ! :O
2023. júl. 3. 05:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!