Miért válik nehézzé a légzés amikor túl melege van az embernek?
A rossz közérzet azt szolgálja, hogy változtatni akarj a körülményeken mielőtt elájulsz. Ha a levegő nemcsak meleg, hanem nagyon nedves is, akkor képtelen vagy a bazális anyagcseréd hulladékhőjét leadni. Már 25 Celsius foknál képtelen vagy nehéz fizikai munkát végezni 100% páratartalom mellett, mert a tüdőd hűtőfunkciója erősen lecsökken, 36 foknál meg teljesen kiesik.
Ha túlhevülsz, akkor elájulsz és meg is halhatsz, ha néhány órán belül nem kerülsz hőelvonó környezetbe. A sivatagokban ezért a napnyugta megmentheti az életedet.
"Lehet hozza koze annak is, hogy melegben kitagul a levego, vagyis azonos terfogatba (tudokapacitas) kevesebb oxigenmolekula fer bele."
Ennek a hatása minimális. Ha 20 fokról 40 fokra melegíted a levegőt, az 1 köbméterben lévő oxigénmolekulák száma csak kb 7 százalékkal csökken, 21 térfogat %-ról 19,5-re. Az emberi tüdő nem vesz fel minden molekula oxigént amit belégzel, van benne jelentős felesleg, ráadásul a légzés szabályozásában a fő hajtóerő a vér szén-dioxid szintje, nem pedig az oxigénszint. Ahhoz, hogy az oxigénhiány érzékelhető változást okozzon a légzésben, kb 30%-os oxigénszint csökkenés kell.
"Már 25 Celsius foknál képtelen vagy nehéz fizikai munkát végezni 100% páratartalom mellett, mert a tüdőd hűtőfunkciója erősen lecsökken"
Az első tagmondat igaz, de nem a tüdő miatt. Hőfeleslegben az ember fő hőleadó szerve a bőr, és az arról való párologtatás. 100%-os páratartalom esetén az izzadtság nem tud elpárologni. Elsősorban hőáramlás, kisebb részt párologtatás általi hőleadás persze a tüdőben is van, de a szerepe emberben sokkal kisebb, mint a bőré.
1-es! Azért lassul le, mert túlhevüléskor csökken a vérnyomás a szervezet természetes védelme érdekében?
2-es! Nem gondolom, hogy számottevő lenne a tágulás mértéke.
3-as! Viszont a 100%-os páratartalom életidegen Magyarországon. Nem esőerdőkben vagyunk vagy nem monszun tájakon a monszun idején. És nem is gőzfürdőkben.
Köszönöm a válaszod.
5-ös! Nem Indiában vagy a Szaharában vagyunk, hogy 40 fokról lehessen beszélni. Maradjunk 30-35 foknál.
Köszönöm a 3-asra való reagálásodat!
"Azért lassul le, mert túlhevüléskor csökken a vérnyomás a szervezet természetes védelme érdekében?"
Nem. Az anyagcsere lassulása és a vérnyomáscsökkenés nem egymásból következnek, hanem közös okuk van. Mindkettőt a vegetatív idegrendszer váltja ki a meleghez való alkalmazkodás érdekében. Ha lassul az anyagcsere, kevesebb hőt fog termelni a szervezet, a vérnyomás pedig azért csökken mert kitágulnak a bőr erei a jobb hőleadás érdekében.
"5-ös! Nem Indiában vagy a Szaharában vagyunk, hogy 40 fokról lehessen beszélni. Maradjunk 30-35 foknál."
Tisztában vagyok vele. A 20-ról 40 fokra történő melegedést csak azért írtam, hogy demonstráljam, még egy ilyen, a hétköznapi életben drasztikusnak számító melegedés se csökkenti érdemben az elérhető oxigén mennyiségét. (Vagy legalábbis nem olyan mértékben, aminek élettani jelentősége lenne.) Ha alacsonyabb hőmérsékletet veszünk, attól az érvem csak erősebb lesz.
És igen, a hármasnak alapvetően igaza van a rosszullét okát illetően, én csak annyit akartam rajta korrigálni, hogy az emberben a fő hőleadó szerv a bőr és nem a tüdő, ezért csak arra a mondatra reagáltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!