Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi lesz egy országban termel...

Mi lesz egy országban termel többlet áram sorsa? Gondolom átmegy a szomszédba stb.. de mi van, ha az egész rendszerben több van, mint ami kell?

Figyelt kérdés
2023. máj. 25. 11:12
 1/10 anonim ***** válasza:
94%

Az erőművekben levő generátorok akkor termelnek, ha fogyasztás jelentkezik.

Ha nincs fogyasztás, akkor forognak, de nem termelnek, a szabályozórendszerek pedig őrült iramban mindent elkövetnek, hogy a fordulatszám ne ugorjon fel, a kazán ne hevüljön túl.

2023. máj. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
És a napelemes rendszerek esetén? Vagy azok most szabad utat kapnak és a többit szabályozzák csak?
2023. máj. 25. 11:44
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

Pont benne vagyok, túlfeszültség miatt rendszeresen lekapcsol a napelemünk. Bosszantó, mert termelhetne, de nem tud, egyéb dolog nem történik.

Fura, de az elektron a drótban csak akkor indul el, ha van fogyasztás.

2023. máj. 25. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%

Napelemes rendszer termelhet például akkumlátorra. Elég kis hatékonysággal mondjuk, de valamicskét így lehet hasznosítani a napsütéses órák többlettermeléséből. De az is lehet hogy simán lekapcsol a rendszer, ha nincs fogyasztás.

Ha nincs egy aktív fogyasztó a rendszerben, akkor nincs áram sem, szóval nincs mit és hova termelni.

2023. máj. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezért van már szinte teljes európa egy rendszeren. És az egészet együttesen szabályozzák. Vannak gyorsabban és lassabban fel illetve leterhelhető erőművek. Ezeket (több) központból írányítják, folyamatosan figyelek a rendszerterhelést és ennek megfelelően szabályozzák az egészet. A nagy naperőművek is szabályozhatóak (valamennyire). De a gázos erőművek egészen gyorsan és egészen jól szabályozhatóak. A rendszerírányítás (ezek meg egymással) számítógépe össze van kötve az erőmű rendszerével és onnan kapja meg a jelet, hogy mennyivel kell menni.


Ha az országban töblet kelletkezik akkor azt exportáljuk.


Aktuális grafikonok: [link]


Ezen meg az látszik, hogy egy adott pillanatban mennyi tartalék van a rendeszerben amit be lehet kapcsolni, be lehet vonni a rendszerbe (ez rá van ültetve a pillanatnyi rendszerterhelésre):


[link]


Ezen (mai adat, teháet 2023.05.24 13:34):


blob: [link]


(ha másolod a linket a blob: https:// az eleje figyelj)


Aktuális adatok: https:// www.mavir.hu/web/mavir/energia-mix-eromuvi-termeles-primer-forrasok-szerinti-megoszlasa-es-az-import-export-szaldo-brutto-uzemiranyitasi-meresek-alapjan (ez rendszeresen frissül)


Itt a mai adatban látszi, hogy a lila ("export-import") 9 óra körül negatívba váltott ahogy a naperőművek (sárga) kellően nagy lett, és valószínűleg nem nagyon volt leszabályozható gázos erőmű (világoskék) /látszik, hogy történt leszabályzás a gázosoknál, világos kék sáv). Az, hogy a gázosok nem vihetőek lejebb annak ezer oka lehet, pl. az, hogy sok helyen (gazdasági okok miatt) a gázos erőművek nem csak villanyt termelnek hanem ún. kapcsolt blokkok, és a villany mellett hőtermelés is folyik (pl. egy adott létesítmény saját hőjét fedezik belőle, vagy lakossági távhő /távfűtés/ és ezeknél nem mindig lehet nagyon leszabályozni). Szintén látszik, hogy kis mértékig a szenes (sötétnarancs sáv) azoknál is volt egy kis leszabályzás (azok nehezebben szabályozhatóak). Alul meg a nagy sötétkék az Paks, de ott kb. vagy megy egy blokk vagy nem. Azzal nem lehet szabályozni.


Aztán itt látszik, hogy az import-export az ami főleg a kiegyenlítést végzi Magyarországon.

2023. máj. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az előzőhőz, az itteni nagy sárga "napelem" adatokban nincsenek benne a HMKE-k (háztartási méretű kiserőművek, azaz a kisebb magán emberek, és cégek épületeire telepített kisebb naperőművek) termelése. Azok termelése úgy látszik az ábrán, hogy a "csúcsot laposítja" azaz a délelötti csúcs igény lesz látszólag kisebb. Ezért is fordulhat elő az ami szintén a mai ábrán látszik, hogy az esti csúcs magasabb mint a délelőtti (és a délelőttö laposabb is). A HMKE-k nélkül ez itt magasabb lenne (mármint a bruttó rendszerterhelés, a legfelelső vékony fekete vonal).
2023. máj. 25. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A nagyja szabályozást manapság a gázerőművek végzik, azok pillanatok alatt tudják változtatni a teljesítményt.


Ami szerintem érdekes, hogy ha túl nagy a terhelés a rendszeren, akkor az egész hálózat frekvenciája csökkenni kezd, ahogy lelassul a generátorok forgása.

Ugyan ez fordítva is működik, ha túltermelés van.

A rendszer üzemeltetők úgy zsonglörködnek a szabályozható fogyasztással és a termeléssel, hogy a frekvencia szigorúan a határok között maradjon. Ezt olyan jól teszik, hogy néhány régebbi készülék mint órajelet is használta a váltóáram frekvenciácát (talán valami TV készülék).

2023. máj. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Most látom, hogy rosszul tette be a linket a másolásnál a blob: és a https:// közöt nem lehet szóköz!
2023. máj. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
7/8 (12:49) meg egy rakás elektronikus időmérő óra. Ilyenkor teljesen pontatlanul jár. Nálunk pl. a villanysütőben és a mikrohullámú sütőben van ilyen, és ha nagyon elmászik látom, hogy "hát most nem jött össze a zsonglőrködés"...
2023. máj. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 NTBS ***** válasza:
76%
Eladják külföldre.
2023. máj. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!