Hogyan kell levezetni (bizonyítani) ezt az összefüggést?
x^(-m/n)=1/(nthroot(x^m))
Azaz igazából két kérdés:
x^(-1)=1/x
x^(m/n)=nthroot(x^m)
Oké. No, itt a probléma nem az, hogy ezt az összefüggést bizonyítsuk, ez csak formalizmus.
Először talán kezdem az x^-1=1/x azonosság, nyilván x nem nulla.
Ez abból adódik, hogy az x^-1 formális kifejezés az x valós szám multiplikatív inverzét jelenti a valós számtestben, és ez pedig egyértelműen meghatározott, márpedig x*1/x=1, és 1 ugye az (R\{0};×) multiplikatív csoport egységeleme, tehát jók vagyunk.
Aztán az x^(m/n)=n√x^n azonosságnál igazából elég igazolni, hogy
x^(1/n)=n√x
Ugye per definitonem az n√x azt az y valós számot jelöli, melyre y^n=x.
Márpedig az x^(1/n) formális kifejezést n-edik hatványra emelve x^(n/n)=x^1=x adódik. Tehát itt nincs gond.
A gond itt mélyebb természetű. Miért igaz az, hogy ha x>=0 tetszőleges, és n>=2 pozitív egész, akkor létezik olyan y valós, melyre y^n=x. Ez már komolyabb kérdés. Két út kínálkozik ennek a megvalósítására. Az egyik kicsit bonyolultabb, Cantor-axiómán alapuló klasszikus oroszlánfogás-módszer, a másik talán egyszerűbb, teljességi axiómán múló megközelítés pedig az, hogy vesszük az
A={y:y^k<x, k pozitív egész} és B={y:y^k>x, k pozitív egész} halmazokat, és meghatározzuk sup A-t, illetve inf B-t, és megállapítjuk, hogy ezek egybeesnek.
Köszi!
Az első esetben nem teljesen értem, hogy csak formalizmus. Hiszen az egyik a hatványozás, a másik meg a reciprok. Tehát akkor mégis kénr valami kapcsolat, nem?
A hatvány ismétlődő szorzás. Ennek a jelölésére találtuk ki. Így nyilván ha a kitevő pozitív egész, akkor a hatvány értelmezése egyszerű:
7⁴ = 7*7*7*7
A szorzás sajátosságaiból fakadóan vannak a hatványozásnak összefüggései. Pl. a szorzás kommutativitása miatt:
(a*b)ⁿ = aⁿ * bⁿ
Pl.: (7*8)³ = 7*8 * 7*8 * 7*8 = 7*7*7*8*8*8 = 7³ * 8³
Vagy:
aⁿ⁺ᵐ = aⁿ * aᵐ
Pl.: 7³⁺² = 7*7*7 * 7*7 = 7³ * 7²
Más kitevőkre az un. permanenciaelv segítségével lehet kiterjeszteni a hatványozást. A lényeg az, hogy úgy értelmezzük a kérdéses kitevő jelentését, hogy a hatványozás összefüggései továbbra is érvényben maradjanak.
Pl.:
a⁰ = ?
Mivel:
aⁿ⁺ᵐ = aⁿ * aᵐ
Így:
aⁿ = aⁿ⁺⁰ = aⁿ * a⁰
Ha most mindkét oldalt elosztom aⁿ-nel, akkor:
1 = a⁰
Negatív szám esetén ugyanez a helyzet. Pl.:
aⁿ * a⁻ⁿ = aⁿ⁻ⁿ = a⁰ = 1
Leosztva aⁿ-nel:
a⁻ⁿ = 1 / aⁿ
~ ~ ~
A racionáis számok esetén leginkább a következő összefüggésekből lehet kiindulni (itt már kénytelen leszek írógépesebb jelölést használni):
(a^b)^c = a^(b*c)
Ergo:
(a^(1/n))^n = a^(1/n * n) = a^1 = a
Ha most n-dik gyököt vonok:
a^(1/n) = ⁿ√a
Valós számoknál meg határértékként lehet kiterjeszteni az értelmezést. Meg aztán el lehetne menni pl. a komplex számok világába, de itt én most megállnék. A hatványozásnál szerencsén van, mert a hatványozás összefüggései mentén egyféle módon lehet negatív, racionális, irracionális kitevőkre kiterjeszteni a hatványozás értelmezését. Az összefüggésrendszer ellentmondásmentes marad.
#2
Köszi, erre gondoltam.
A gyökvonásra van egy kicsit elemibb összefüggés. Nevezetesen az, hogy ha „jók” a számok, akkor fel tudjuk fedezni, hogy az eredményt egy osztással is meg tudjuk kapni. Például:
harmadikgyök(4^15) = harmadikgyök(1073741824) = 1024 = 4^5, és itt észrevesszük, hogy a kitevőben lévő 5-ös a 15/3-mal is kijönne.
Másik megközelítés: tudjuk, hogy a>=0 esetén tetszőleges pozitív egész n-re nthroot(a)^n = nthroot(a^n) = a. Ennek megfelelően az előbbi példa:
harmadikgyök(4^15) = harmadikgyök((4^5)^3), majd a fenti azonosságot használva 4^5 marad.
És ha ezt az eljárást általánosítjuk (hivatkozva a permanenciaelvre), akkor megkapjuk a kérdéses azonosságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!