Itt, Budapesten már évek óta nincs rendes tél (leszámítva a budai hegyeket), ritka lett síkvidéken a havazás, -10 fok alatt már rég óta nem volt a hőmérséklet. Ez a klímaváltozás miatt van? Sosem lesz már rendes tél Budapesten?
10-15 éve simán lehetett szánkózni, még a sík Pesten is, mindig volt legalább 2-3 hét, amikor volt rendes hó, gyakran nappali fagyokkal is. Volt olyan, amikor befagyott a Naplás-tó, és azon is lehetett korcsolyázni. A Dunán gyakori jelenség volt a jégzajlás. Sokszor havazott. Persze voltak enyhe időszakok is, de minden télen volt rendes hó.
Az utóbbi években viszont egyre ritkábban havazik, és az sem marad meg. Ráadásul gyakori lett az enyheség, idén januárban többször mértem, +15 fokot délután.
Ez már így lesz továbbra is? Nem lesz rendes tél Budapesten?
Ez a klímaváltozás miatt van amúgy?
Abban, hogy a teleink átlagban egyre enyhébbek, valószínűleg nagyrészt benne van az ember okozta klímaváltozás. Ám ez már régebb óta zajlik, nem az elmúlt egy-két évtizedben kezdődött.
Abban, amiről te írsz (hogy az elmúlt években sorozatosak a rendkívül enyhe, hó- és fagymentes telek, 10-15 éve pedig jóval keményebbek voltak), valószínűleg benne lehetnek kisebb, 5-10 éves klímaingadozások. Ha ránézel erre az ábrára, ami a teleink középhőmérsékletét mutatja 1901-től
bár az utóbbi 80 évben átlagban egyre melegebbek a telek, ugyanakkor sok kisebb, néhány évig tartó hegy és völgy megfigyelhető, például az 1970-es években sorozatos (viszonylag) enyhe telek,
a 2000-es évtized elején vagy 2010 körül pedig viszonylag hideg telek. Gondolom, ez utóbbi él az emlékeidben. Ehhez még hozzájárul az időjárás általános véletlenszerűsége, hasonlóan ahhoz, ahogy dobókockával is lehet háromszor egymás után hatost dobni.
Szóval ott valószínűleg még nem tartunk, hogy örökre búcsút kelljen mondani a havas és hideg telektől.
Minden, ami grafikonon ábrázolható, hullámszerűen mozog. A tőzsdei árfolyamok, az ingatlanod értéke (csak azt nem látod egy grafikonon ábrázolva), az egészségi állapotod, a vérnyomásod, a pulzusod, a vagyonod stb.
Még a bolygónk klímája is. Most épp egy melegedő hullámban vagyunk, sok száz évnyi hűlő hullámot követően. A pénzemberek és a politikusok egyből vérszemet kaptak, s jól át is vágták a bolygó lakosságát a globális klímaváltozás témájával. Azt ugyanis elfelejtették megemlíteni, hogy a klímaváltozás nem most, nem tavaly és nem 30, de nem is 100 éve kezdődött, hanem 4,5 milliárd éve, amikor létrejött a bolygó.
A klíma azóta változik, amióta létezik. A jelenlegitől volt 10 fokkal melegebb is meg hidegebb is a bolygó, mégsem halt ki az élet. Ma sem halna ki, ha 10 fokkal melegebb lenne, hisz az ember rendkívül nagy szélsőségekhez is képes alkalmazkodni. Idővel el fog jönni egy lefelé hullám, s akkor meg majd azon megy a sírás, hogy minden évben 8 hónapig tél van Európában, s majd visszafagy Észak-Európa, mint régen. (Egyébként jelenleg is egy jégkorszak kellős közepén élünk, ami 33 millió évvel ezelőtt kezdődött, szóval, nem a mi életünkben lesz vége, de nem is az unokáink életidejében. S a Déli-sarkot 33 millió éve borító 5 km vastag jégtakaró sem idén fog elolvadni, s nem is 100 év múlva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!