Egy, az egész emberiséget megtizedelő és a jelenlegi civilizációt elpusztító globális katasztrófát követően a válságos időket túlélők számára az új civilizáció megalkotásakor mik lennének/kellene lenniük a legfontosabb szempontoknak és irányelveknek?
Egy olyan globális katasztrófa után, amely az egész emberiséget megtizedelte és a jelenlegi civilizációt elpusztította, az új civilizáció megalkotásakor a legfontosabb szempontok és irányelvek az alábbiak lehetnek:
Fenntarthatóság: Az új civilizáció építésekor a fenntartható fejlődésnek kell a középpontban állnia. Fontos lenne olyan gazdasági és társadalmi rendszert kialakítani, amely nem terheli túlzottan a környezetet, és amely biztosítja az erőforrások hatékony felhasználását.
Egészségügy és egészséges életmód: Az új civilizáció kialakításának egyik legfontosabb szempontja az egészséges életmód és az egészségügyi ellátás biztosítása lenne. Fontos lenne olyan élelmiszer- és ivóvíz-ellátási rendszert kialakítani, amely biztosítja az egészséges életmódhoz szükséges alapvető elemeket.
Társadalmi igazságosság: Az új civilizáció megalkotásának egyik legfontosabb irányelve a társadalmi igazságosság és az egyenlőség lenne. Fontos lenne olyan gazdasági és társadalmi rendszert kialakítani, amely biztosítja a társadalmi igazságosságot és az egyenlőséget, és amely nem terheli túlzottan a gyengébb társadalmi rétegeket.
Demokrácia és emberi jogok: Az új civilizáció megalkotásának fontos szempontja a demokrácia és az emberi jogok védelme lenne. Fontos lenne olyan politikai rendszert kialakítani, amely biztosítja a polgári jogokat és szabadságokat, és amelyben az embereknek lehetőségük van a politikai és gazdasági döntések befolyásolására.
Tudományos és technológiai fejlődés: Az új civilizáció építésekor fontos lenne a tudományos és technológiai fejlődés elősegítése. A tudományos és technológiai fejlesztések segíthetnek abban, hogy hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tegyük az életünket, és hogy megoldjuk a globális kihívásokat.
Kulturális sokféleség: Az új civilizáció megalkotásának egyik legfontosabb szempontja a kulturális sokféleség védelme lenne.
Aki már látta a "Dr. Strangelove" című filmet - az nem biztos, hogy osztja az #1 válaszadó optimizmusát.
Tehát fontos szempont az is, hogy a jelenlegi globális válságot előidéző topmenedzsmentet olyan alaposan kiirtsák a túlélő alkotó értelmiségiek - hogy ha "néhány féreg túl is éli a ciánozást", azok annyira be legyenek rezelve, hogy eszükbe se legyen újra vezetői pozícióra pályázni!
Ezt nem lehet tudni. Függ attól, hogy mi mennyire lenne elérhető. Milyen jellegű katasztrófa történne? Egy aszteroida becsapódás után valszeg egy túlélő sem lenne, de mondjuk egy tengerszint emelkedés, elsivatagosodás, egy atomháború után nem feltétlen kéne nulláról újrakezdeni.
egy mad max-szerű világban, pedig szigetszerűen megmaradnának a jelenlegihez hasonló színvonalú helyek miközben a világ nagy része a középkorban élne. Sok szcenárió lehet.
Tisztázni kell, hogy milyen katasztrófát feltételezünk. Nézzük mondjuk Csernobilt, mert az egy olyan esemény volt, ami korábban nem történt. 10 ezer évről beszélnek míg vissza lehet költözni. A természet nagyon szerencsés, hogy eltűntek onnan az emberek. Elképesztő fajgazdagságról, hatalmas (nem kétfejű) halakról szól a fáma. Lássuk be, hogy a megfelelő óvintézkedések mellett simán lakható lenne a zóna most is. Valszeg több lenne a probléma a betegségekkel, de szerintem megfelelő számú ember túl tudna élni, ha ez kényszer lenne. Nem telt még el 40 év az esemény óta.
Egy dinokat kipusztító aszteroida mindenkit megölne. Ott az első lépés a légkör felgyulladása volt, azt semmi nem éli túl ami 5 centinél nagyobb. Annyian vagyunk, hogy lehet pár tízezer ember megúszná valahogy, de azt biztos, hogy ott a semmiből kéne újrakezdeni.
Az elsivatagosodás olyan esemény, amire fel lehet készülni. Ha nagy mértékű lenne, akkor lehet az emberek tizede elpusztulna, de közel sem lenne középkori a színvonal.
Hasonló a helyzet egy járvánnyal is. Ha nagy katasztrófa lenne, talán elpusztulna az emberek harmada, de korántsem lennénk nagy technológiai bajban.
De bizony lehet tudni, mi történne.
valóban ne menjünk bele, miféle a katasztrófa, csak vegyük azt, viszonylag egyenletesen az ember 90%-a elpusztulna. Néhány probléma.
Akkora sokk lenne, hogy a cselekvőképességet megbénítaná. Tessék elképzelni egy kisebbfajta földrengésben miként viselkednek az emberek. De ha ezen túl vagyunk, enni naponta kell. Egy darabig lehet felélni,ami van. Termelni nem lehet, mert nincs mivel. A technológia elemei hiába vannak meg, azokat szervezni kéne, egy helyre kéne hozni az ahhoz értő embereket, ki lesz ennyre fegyelmezett? Mellesleg az a 90% hulla förtelmes állapotokat hozna. Persze, el lehet menekülni, de ott meg nincs élelem. Szóval nem az a kérdés, mit tegyünk, hanem az, mennyire pusztulna utána a többi pusztán azért, mert nincs szervezett ,egészségügy, élelemlánc, minden romlik, mindenki csak részletekhez ért, de nincs partnere. Plusz a hirtelen ennyire drasztikus változás (és a következmények tudata) által kiváltott viselkedés. Az kevés, hogy néhányan fegyelmezettek maradnának, a többség pusztítana.
Túlélni csak okos, ügyes, jó idegállapotú emberek képesek, mégpedig úgy, hogy a hordásk elől elbújva, egyfajta robinsoni életmóddal nulláról építenének fel mindent. Sok generáció. lehetne számolgatni, de ahhoz érteni is kell hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!