Sok egyéb társadalmi tényező is hozzájárul a populációk fennmaradásához vagy eltűnéséhez. Vajon az egérkísérlet valóban (!) leképezhető -e az emberi társadalomra?
Az „Univerzum 25” kísérlet a tudomány történetének egyik legfélelmetesebb kísérlete, amely egy egérkolónia viselkedésével a tudósok kísérlete az emberi társadalmak megmagyarázására.
.
Az „Univerzum 25” ötlete John Calhoun amerikai tudóstól származik, aki egy olyan „ideális világot” teremtett, amelyben egerek százai élnének és szaporodnának.
.
Pontosabban Calhoun építette az úgynevezett "Egerek paradicsomát", egy speciálisan kialakított helyet, ahol a rágcsálók bőséges élelemmel és vízzel, valamint nagy élettérrel rendelkeztek.
.
Kezdetben négy olyan egeret helyezett el, amelyek rövid időn belül szaporodni kezdtek, aminek következtében populációjuk rohamosan növekedett. 315 nap után azonban a szaporodásuk jelentősen csökkenni kezdett.
.
Amikor a rágcsálók száma elérte a 600-at, hierarchia alakult ki közöttük, majd megjelentek az úgynevezett "nyomorultak".
.
A nagyobb rágcsálók elkezdték támadni a csoportot, aminek következtében sok hím kezd pszichológiailag "összeomlani". Ennek következtében a nőstények nem védekeztek, és agresszívvá váltak fiataljaikkal szemben.
.
Az idő előrehaladtával a nőstények egyre agresszívabb viselkedést, elszigeteltségi elemeket és a reproduktív hangulat hiányát mutatták. Alacsony születési ráta volt, és ugyanakkor növekedett a halálozási arány a fiatal rágcsálóknál.
.
Aztán megjelentek a hím rágcsálók új osztálya, az úgynevezett "gyönyörű egerek".
Nem voltak hajlandóak párosodni a nőstényekkel, vagy "harcolni" a helyükért. Csak az étel és az alvás érdekelte őket.
.
Egy ponton a „gyönyörű hímek” és az „elszigetelt nőstények” alkotják a lakosság többségét.
.
Calhoun szerint a halálfázis két szakaszból állt: az „első halál” és a „második halál. "Az előbbit a puszta létezésen túli életcél elvesztése jellemezte — nem vágyik párzásra, fiatal nevelésre vagy szerepet betöltésre a társadalomban.
.
Az idő előrehaladtával a fiatalkori halálozás elérte a 100%-ot, a szaporodás pedig elérte a nullát. A veszélyeztetett egerek körében homoszexualitást figyeltek meg, és ezzel egyidejűleg a kannibalizmus is fokozódott, annak ellenére, hogy bőven volt élelem.
.
Két évvel a kísérlet kezdete után megszületett a kolónia utolsó babája. 1973-ra megölte az univerzum utolsó egerét 25-ben.
.
John Calhoun még 25-ször megismételte ugyanazt a kísérletet, és minden alkalommal ugyanaz lett az eredmény.
-
Calhoun tudományos munkásságát a társadalmi összeomlás értelmezésének modelleként használták, kutatásai pedig a városi szociológia tanulmányozásának fókuszpontjaként szolgálnak.
.
Jelenleg közvetlen párhuzamok tanúi vagyunk a mai társadalomban. Gyenge, nőies férfiak, akiknek nincs képességük és nincs védekező ösztönük, és túlságosan izgatott és agresszív nők, anyai ösztönök nélkül.
Sokszor az emberek is hajlamosak lennének némi “vérfürdőre”, de igazad van, a kísérletből az emberre következtető konklúzióból kifelejtették a tudatot, az intellektust, a kultúrát.
Mondok egy példát. 70-es évek eleje. Zsúfolt 7-es busz, szó szerint lapjával állnak az utasok. Feltolja magát egy farmeros, tarisznyás, ápolt vállig érő hajú fiatalember, és udvariasan kéri, hogy az utasok menjenek közép felé, mert ott még szellősebben állnak. Egy előtte kapaszkodó vénasszony rikácsolni kezdett, hogy csak ne utasítgasson senkit az ilyen hosszú hajú huligán, és közben belekapaszkodott a srác hajába és megcibálta.
A srác felháborodottan annyit mondott: Vegye el a kezét, nem szégyelli magát?
.
De a kísérlet végkövetkeztetésének a lényege a reprodukciós kedv megszűnése lenne, ami az emberre vonatkozóan is valós jelenség.
Ez gondolkodtatott el.
Az embereknél rengeteg más minden döntően befolyásoló tényező, például a kiterjedt fogamzásgátló kultúra, az iskolázottság, a jogi háttér, beleértve a végrehajtó hatalmakat, a rendőrséget, vagy a bíróságokat és börtönöket, meg az egyéb korlátozó igazságszolgáltatást, továbbá az elterjedt erkölcsi, etikai nézeteket, a vallásokat, hiedelmeket, a divatot, a médiát, vagy a pornót, a hobbikat, a társadalmi és anyagi helyzetet, amin lehet változtatni, a logikusan átgondolt célkitűzések lehetőségét, a külső, a kinézet változtathatóságát a fodrásztól a viselet megváltoztatásán a plasztikai sebészetig, vagy a szándékos sport, a gyúrás, a kondizás, a fitnesz formáló erejét. Példának megemlíteném a S. Stallone-t, akit láttam korai szoft szexfilmben, egy nyüzüge kamaszkorból alig kinőtt suhancként, meg ugye a Schwarzenegger sem dagadó izmokkal született.
Az emberi társadalmak más alapokon nyugszanak, léteznek ideák, izmusok, filozófiai irányzatok, trendek és egyéb meghatározó folyamatok, amelyek változtatják a kor szokásait, továbbá alkalmazható technológiák, amelyekkel mindent más irányokba tudunk terelni.
Nem különbözünk annyira az állatoktól, mint azt gondoljátok. És az emberi társadalomban is hasonló dolgok mennek végbe, egyre inkább nyilvánvaló. És hiába vannak tudósok, meg kultúra, ha az átlag tömegember nem hisz bennük.
Mert, mint tudjuk, ők mindenkinél mindent jobban tudnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!