Mennyi a valószínűsége annak, hogy 30 év múlva a genetikailag modifikált társadalmi elitcsoport kolonizálni fogja a Marsot?
Fénysebességgel fejlődik a genetika, már most birtokában vagyunk a különböző géntechnológiai ismereteknek, és reális, hogy hamarosan meglépjük a következő szintet (pl. genetikai betegségek gyógyítása a mutálódott szekvenciák módosításával). A BigThink készített egy felvételt, ahol Nobel díjas feltalálók, elismert tudósok beszélgetnek a géntechnológia veszélyeiről. Az egyik pont a fasizmust emelte ki, hiszen lassan elérünk arra a szintre, hogy többé nem sci-fi az ember tökéletesítése (magasabb intelligencia, nagyobb UV ellenállás, tartósabb oxigéntárolás).
Az okostelefonok létezését még cca 15 évvel ezelőtt el sem tudtuk volna képzelni, most már a mindennapjaink része. Azért, mert nem tudjuk elképzelni, és nem tartjuk reálisnak hogy 30 éven belül a kiválasztott, genetikailag tökéletesített embercsoportok fogják kolonizálni a Marsot, attól még elég nagy rá a valószínűség, és bekövetkezhet.
Mit gondoltok?
Itt egy cikk, ami naiv módon az űrhajósokról ír, és nem reflektál társadalomfilozófiailag a jelenségre, de megéri elolvasni:
"Az okostelefonok létezését még cca 15 évvel ezelőtt el sem tudtuk volna képzelni"
2007-ben mutatták be az első iPhonet, de akkor az első BlackBerry-k már évek óta futottak.
> Te aztán megragadtad a lényeget. Akkor a 90es években.
Szerintem tényleg megragadta a lényeget. A technikai fejlődés koránt sem olyan gyors, mint amit hajlamosak vagyunk a jövőre vetíteni. Mikor megtörtént a Holdra szállás, már az ezredfordulóra holdbázisokat vizionáltak. Nos, nem ették olyan forrón a kását. Hajlamosak vagyunk a változásokat rövidebb távon túlértékelni, hosszabb távon alulértékelni.
Lehet, hogy amit a kérdésed első bekezdésében pedzegetsz, az előbb-utóbb valós probléma lesz. Sőt több, mint valószínű, hogy ez okozni fog még gondot, amire mondjuk egy szigorú szabályozás jelenthet megoldást. De azt, hogy 30 év múlva genetikailag tökéletesített embercsoportok fogják kolonizálni a Marsot, az igencsak valószínűtlen. Én még abban sem vagyok biztos, hogy egy kisebb holdbázist össze fogunk hozni 30 éven belül, nem hogy a Mars *kolonizálását*. És ennek nem is feltétlenül a technológia az oka. Egyrészt anyagi forrásokat kellene biztosítani hozzá, ami nyilván nem egy rövid- és középtávon megtérülő befektetés lenne. Ha meg is lenne az anyagi háttér, minimum egy évtizedig tartana a tervezés, előkészítés, kivitelezés. Én a 30 évet túl kevésnek érzem. A fejlődés nem halad ennyire öles léptekkel. A mars kolonizálása esetleg 60 év múlva már opció lesz, de gyanítom ehhez is több idő kellene. Azt még elképzelhetőnek tartom, hogy 30 éven belül embert juttatunk a Marsra, de az még elég messze van a kolonizálástól.
"Akkor gondolj az atombombára, hány év kellett, mire visszaéltek vele?"
Nekem nem rémlik, hogy visszaéltek volna valaha is atombombával.
"Olyan betegségeket tudunk most már gyógyítani, amiket régen az emberek el sem tudtak képzelni."
Persze, mivel a fejlett egészségügy megjelenése előtt olyan alacsony volt a születéskor várható élettartam, hogy a mai időskori tömegbetegségek kialakulását sem élték meg :D
Dehogy, ez csak a valóság. A fejlődésnek köszönhetően az elmúlt 250 évben durván megugrott a születéskor várható élettartam nagysága ami generált egy rakás problémát amit próbálunk megoldani. Ez nem nézőpont kérdése, ez a valóság.
Az elmúlt 150 évben nagyon gyorsan fejlődött a tudomány. Mióta az informatika elérte a szükséges szintet és felhasználható a kutatások gyorsításához azóta még gyorsabban fejlődünk. Te itt géntechnológiai generációs ugrásról írsz, miközben a köznapi ember meg nem akar beadatni egy oltást, merfémvanbenne...
Viszont voltak egyéb változások is az elmúlt 30 évben, a mi szempontunkból a legfontosabb a hidegháborús technológiai- és fegyverkezési verseny lezárulta. Ez brutálisan visszavetette az állami kutatási forrásokat nyugaton, keleten meg nem volt forrás.
Most már nem az van, mint Manhattan-projectnél vagy a 60-as években hogy nem számít mibe kerül, csak csináljuk meg. Ennek a korszaknak vége. Most egy másik irány mozgatja a fejlődést, ez pedig privát befektetési oldal, aki haszon reményében költ a fejlesztésre, lásd pl Must, Bezos meg a többiek. Itt már fontos a távoli megtérülés, a költséghatékonyság és bár fejlődés trovábbra is van a technológiai szintlépésekhez szükséges idő meg fog nőni. Sőt már meg is nőtt, gondolj csak bele mennyi idő telt el Gagarintól az első űrállomásig és azóta mennyi idő volt, mire az első nem állami "űrhajózási cég" elkezdett menetrend szerint rakétákat fellőni.
Nem követem hogy áll most az amerikai, orosz és kínai Hold/Marsprogram, de biztos vagyok benne hogy előb csinálnak Elon Muskék privát űrturizmust állami és piaci megrendelésekkel karöltve, minthogy a marsot kolonizálni kezdjük.
A Mars kolonizálásához szükség van még egy rakás dologra, aminek a kutatásával nem végeztek. Ilyen pl komplexebb nüvénytani kutatások a világűrben, a marsbázis kidolgozása. Ez utóbbi pl tök egyszeránek hangzik, de jelenleg a nemzetközi űrállomást sem tudjuk ellátni egy évre előre, nem hogy egy "kolonizációs" egységet több évre. Nincs eszközünk ami ekkora mennyíségű anyagot felvinne az űrbe vagy az űrből a Marsra. A marsbázishoz szintén új és könnyű megoldásokra van szükség mert nem tudsz előregyártott lakókonténereket fellőni, ki kell dolgozni az ellátás módját mert a gazdaságos egyirányú út jelenleg 9 hónapig tart + az előkészületek. Ha valami gebasz van, akkor a segítség egy év múlva ér oda.
Egy kis kutatóállomáshoz szükséges eszközök fellövése is probléma jelenleg és nem csak technológiailag, hanem gazdaságilag is. A fellövésnek brutális költségei vannak és egy "kolonizációs embercsoport" ellátásához száztonnákban mérhető mennyíségű ellátmányra van szükség. Ha nem hiszed, nézd meg az amerikai gyalogság "expedíciós" alakulatainak az ellátását, pedig utánuk oxigént és vizet nem is kell vinni!
Ha csak a marsi kolonizálást vesszük figyelemben annak jelenleg technikai és gazdasági akadályai vannak amiket biztosan nem fogunk leküzdeni 30 év alatt ( a gazdaságit biztosan nem ).
A genetikailag tökéletesített embercsoportra most mit mondjak? Génmanipuláció, klónozás? Nagyüzemben? Hivatalosan ilyen emberkísérletek nem is létezhetnek a bolygónkon, nem? Ha reálisan belegondolsz egy ilyen programba, a génmódosított alanyok tökéletességéről hogyan bizonyosodhatunk meg? Meg kell várni minimum míg az első generáció felnő az meg minimum 25 év. Futnak ilyenek 25 éve probléma mentesen? Eljutottunk már a második generációig? Vagy te úgy gondolod, hogy tákolunk valamit a petricsészében a hímivarsejten és utána tuti lesz a késztermék?
Az inkább félelmetes, hogy te azt gondolod hogy t9megesen futnak ilyen programok, aminek 25-30 év múlva már tökéletes eredménye lesz. Én csak racionális vagyok.
1964-ben repült el az első űrszonda a Mars mellett, ami közeli – fekete-fehér – képeket közvetített a Marsról.
1971-ben állítottuk Mars körüli pályára az első műholdat. Ebben az évben szállt le az első leszállóegység is a Marsra, de mielőtt érdemi adatokat kezdhetett volna el küldeni, megszakadt vele a kapcsolat.
1976-ban ért talajt az első olyan szonda, ami hosszabb ideig tudott érdemi tudományos vizsgálatokat folytatni.
1997-ben szállt le a Marsra az első helyváltoztatásra is képes eszköz, azaz az első Marsjáró.
És kb. itt tartunk most. Nyilván voltak köztes lépések, fejlődött a technológia, de ezek voltak talán a főbb mérföldkövek. És innen kellene a következő mérföldköveknek megvalósulnia, nem feltétlenül ilyen sorrendben.
- Egy olyan Mars körüli pályára álló szondát készíteni, ami később vissza is tud térni a Földre.
- Olyan eszközt készíteni, ami le tud szállni a Mars felszínére, és onnan fel is tud szállni, és visszajutni a Földre.
- Embert küldeni Mars körüli pályára, és visszajuttatni.
- Aztán embert küldeni a Mars felszínére, és visszajuttatni. Vagy a másik lehetőség, hogy a visszaútról lemondunk, és bevállal valaki egy öngyilkos küldetést, de azt hiszem azzal lesznek komoly etikai aggályok.
- Megteremteni azt a technológiát, amivel egy ember – még ha folyamatos utánpótlással is – képes viszonylag hosszabb ideig a Mars felszínén életben maradni. Itt a fő gond, az ehhez szükséges anyagoknak, eszközöknek a Marsra juttatása lesz, illetve az utánpótlás stabilitásának a biztosítása.
- Aztán megteremteni azt a technológiát, ami az életben maradáshoz szükséges forrásokat – levegő, víz, élelem – önfenntartó módon, komolyabb utánpótlás nélkül biztosítani tudná.
És hiába a magasabb intelligencia, az UV védelem, és hasonlók, táplálkozni pl. minden élőlénynek kell. Lélegeznie is, amin a tartósabb – 1–2 óra? 1–2 nap? – oxigéntárolás is csak korlátos, az nem oldja meg a huzamosabb ideig történő ott tartózkodás problémáját.
Illetve bizonyos lépéseket logikusabb lenne előbb a Holdon kipróbálni. Oké, az oda-visszaút pipa, de logikusabb lenne előbb egy Holdbázist, és csak utána egy Marsbázist felépíteni.
És akkor még mindig csak addig jutottunk, hogy sikerül max. 1–2 tucat embert valahogy életben tartani a Marson. Ez még messze van a kolonizálástól, ami az én értelmezésemben folyamatos és tömeges letelepedést jelentene. Én nagyon meg lennék lepve, ha 30 év alatt ezeket a mérföldköveket lepergetnénk. Még az optimistább becslések is 20–30 év távlatába teszik azt, hogy egyáltalán embert juttatunk a Marsra, a kolonizálás meg ettől még igen messze van.
~ ~ ~
Ami meg a genetikai részét illeti, az első klónozott emlős – Dolly, a birka – 1996-ban született. Eltelt azóta 25 év, és a klónozás nem vált nem hogy teljesen hétköznapi technológiává, még mindig inkább kutatási terület, mintsem valós alkalmazott technológia. Még talán az embriófelezési technológia az, ami közelít ehhez, de az nem a klasszikus értelemben vett klónozás, inkább mesterséges ikergyártás.
A célzott génmódosítás meg még eléggé a kezdeteknél tart, itt sem látom, hogy egy-másfél évtized alatt eljutnánk oda, hogy tömegével „termeljünk” génmódosított embereket. Ugye a génmódosítás egy dolog. Egy embernek meg is kell születnie, felnőnie, tanulnia, és még ha a tanulási, növekedési fázist le is csökkentenénk valamennyire, akkor is, a 30 év múlva a Mars felé induló embereknek minimum 15 év múlva meg kellene születnie.
~ ~ ~
Meg szerintem sokkal inkább el leszünk foglalva mindenféle konfliktusokkal, itt lesz egy csata az USA és Kína között a vezető hatalmi státuszért, amibe az oroszok is bele fognak keverni. Másrészt el leszünk foglalva a klímaváltozás kérdésével is, én gyanítom, hogy az erre fordított anyagi erőforrást, részben az űrkutatástól fogják elvenni. A NASA költségvetését azért tendenciózusan nyirbálták a Holdra szállás után. (Annak sem önmagában, hanem a hidegháború jellegéből fakadóan volt jelentősége.)
Akárhogy is nézem, nem látom reálisnak ezt a 30 évet.
"hogy 30 év múlva a genetikailag modifikált"
Khm, az emberi génekkel való játék jelenleg tiltott, gondolod, hogy ha x év múlva esetlegesen részlegesen engedélyezik, a maradék idő elég lenne a komplett géntérképészet és - módosítás kifejlesztésére ehhez?
Erősen kétlem.
"társadalmi elitcsoport"
Nem tudom, miért pont társadalmi elitcsoport. Genetikai kísérleti nuylak, mint elit? Vagy a Mars betelepítésének élvezőire gondolsz? Mert a kolonizálás kiépítése nem éppen elitnek való kemény meló lesz.
"kolonizálni fogja a Marsot?"
A kolonizálás kifejezés tartalma kérdéses. Bizonyára lesz már 30 év múlva valamennyi állandó marsi személyzet, de azt én még kolonizálásnak nem nevezném.
Szerintem is kicsit túl gyors fejlődést feltételezel, ez a genetikai elit disztópia meg tényleg irreális, legalábbis ennyi idő alatt és ilyen céllal biztosan.
Amúgy nem tudom, mitől lenne "elit" valaki, csak mert mondjuk jobban bírja az UV-t meg a kozmikus sugárzást.
Főleg ha belegondolunk, hogy az ilyen módosításoknak biztosan nem csak előnye lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!