Mennyi a valószínűsége annak, hogy 30 év múlva a genetikailag modifikált társadalmi elitcsoport kolonizálni fogja a Marsot?
Fénysebességgel fejlődik a genetika, már most birtokában vagyunk a különböző géntechnológiai ismereteknek, és reális, hogy hamarosan meglépjük a következő szintet (pl. genetikai betegségek gyógyítása a mutálódott szekvenciák módosításával). A BigThink készített egy felvételt, ahol Nobel díjas feltalálók, elismert tudósok beszélgetnek a géntechnológia veszélyeiről. Az egyik pont a fasizmust emelte ki, hiszen lassan elérünk arra a szintre, hogy többé nem sci-fi az ember tökéletesítése (magasabb intelligencia, nagyobb UV ellenállás, tartósabb oxigéntárolás).
Az okostelefonok létezését még cca 15 évvel ezelőtt el sem tudtuk volna képzelni, most már a mindennapjaink része. Azért, mert nem tudjuk elképzelni, és nem tartjuk reálisnak hogy 30 éven belül a kiválasztott, genetikailag tökéletesített embercsoportok fogják kolonizálni a Marsot, attól még elég nagy rá a valószínűség, és bekövetkezhet.
Mit gondoltok?
Köszönöm a válaszokat. Úgy tűnik, hogy pár válaszoló nagyon nincs képben a tudományos fejlődés sebességével. Kezdjük azzal, hogy 2018-ban a világra jött két genetikailag modifikált csecsemő, amikor az egyik kínai biofizikus (He Jiankui) illegálisan megváltoztatta a HIV-t örökölt csecsemők genomjait. Hatalmas botrány lett belőle, bár a tudós úgy nyilatkozott, hogy szerinte megmentette az életüket, most 3 évig börtönben van.
A másik fontos dolog az, hogy nemcsak embriókat tudunk modifikálni, hanem felnőtt embereket is. Ez azt jelenti, hogy a genetikai betegségekben szenvedő felnőtt embereket elméletileg meg lehetne gyógyítani a megfelelő technológiával (ami már ki van fejlesztve, csak még gyerekcipőben jár). Reálisnak tűnik, hogy 5 éven belül gyógyíthatóvá válik ezzel a CRISPR módszerrel a sarlósejtes vérszegénység, illetve különböző, örökölt szembetegségek gyógyítása. 10-15 éven belül pedig az is reális, hogy klinikai kísérleteket fognak végezni. Ajánlom Netflixen az "Un-natural selection" című dokumentumsorozatot.
Ismétlem, ne keverjük egy petricsészébe az ismert, gyakorlatilag "egygénes" örökletes betegségeket és a még ismeretlen génkomplexre alapuló tulajdonságokat.
A kettő közt óriási a bonyolultsági különbség.
És ennek megfelelően a kezelhetőség várható megoldásának időpontja is.
Főleg a mai tiltások mellett.
Legalább akkora a különbség, mint egy elektronikán lévő mechanikus switchek kapcsolgatásának képessége és az elektronika programozásának különbsége.
Igen, bizonyára majd egyszer az is fog menni.
De még messze van.
Kérdező! Olyan betegségeket nem tudnak gyógyítani, csak kezelni, mint pl. magas vérnyomás, cukorbetegség.
Igazad van abban, hogy a technika nagyon gyorsan fejlődik, de kizártnak tartom, hogy 30 év alatt odáig jutna az emberiség, hogy a Marsot -a te szavaddal élve- kolonizálja.
Valaki írta itt, hogy lesznek más problémák is, amikkel előbb meg kell küzdenünk.
Annak idején a gimnáziumban volt egy történelemtanárom, aki az első órát azzal kezdte, hogy a legfontosabb, amit az agyunkba kell vésni, az az, hogy mezőgazdaság nélkül nem lenne történelem.
Na most akkor ezt a gondolatot vesd össze az általad feltett kérdéssel.
Igen, lehet, hogy földhözragadt vagyok.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!