Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit tud kezdeni a pszichológia...

Mit tud kezdeni a pszichológia a társadalmi jelenségekből származó lelki problémákkal?

Figyelt kérdés
Ezt úgy értem, hogy ha pl. engem ér egy sérelem egy társadalmi jelenségből fakadóan (pl. faji hovatartozásom miatt hátrány elszenvedése az előítéletesség miatt), akkor mit tud csinálni a pszichológus. Addig oké, hogy segít kiheverni a sérelmemet, de a rendelőből kilépek a nagyvilágba, és 2-3 nap múlva jön ugyanaz a sérelem, ugyanabból a lyukból, és tk. ugyanott tartunk. A kérdés az, hogy van-e értelme ilyenkor pszichológushoz menni, ha ennyire mókuskerék jellegű ez az egész.
2020. okt. 18. 21:20
 1/7 anonim ***** válasza:
78%
Elvileg VAN értelme, mert megtanulod kezelni az ilyen helyzeteket és nem veszed fel, hanem túl tudsz lépni rajta anélkül, hogy neked újabb problémákat okozna a helyzet.
2020. okt. 18. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%
nem a kiheverésben segít, hanem a kezelésben. Egyre több értelme van manapság pszichológushoz járni, mint mondjuk 100 éve.
2020. okt. 18. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
80%
A társadalmat nem tudja megváltoztatni a pszichológus. De hogy te hogyan dolgozod fel / hogyan kezeled, abban talán tud segíteni.
2020. okt. 19. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
48%

A pszichológia bekövetkezett lelki betegségek kezelésére alkalmas. Azonban sem a lelki, sem a testi betegségek abnormitásból való keletkezése megfékezésére nem az egészségügyet találták ki. Hanem a társadalom ezt felismerő részét.

Tehát a te dolgod szorgalmazni és támogatni azokat, akik ezt a társadalmat és ezt a társadalmi rendet meg kívánják változtatni.

2020. okt. 19. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#4

Nem igazán értem, hogy mit akarsz mondani.


Ketten is említettétek, hogy a pszichológia segíthet kezelni a szóban forgó szituációkat.


Ez azért problémás a számomra, mert ahhoz, hogy segíteni tudjon társadalmi jelenségeket kezelni, jól kell ismernie azt a bizonyos társadalmi jelenséget. De mivel a pszichológia önmagát term.tudományos tárgyként jelöli, ezért tulajdonképpen nem szerepelnek a fogalmi apparátusában olyan terminusok, amelyek konkrét társadalmi jelenségeket jelölnének. Magyarul a pszichológia nem foglalkozik társadalmi jelenségekkel, hanem csak lelki jelenségekkel. Így számomra kérdésessé válik, hogy mennyire tud segíteni egy-egy ilyen esetben, mit tud mondani a pszichológus az antifeminizmusról annak a nőnek, akit a neme miatt ér hátrány egy bizonyos közegben. Ha nem tárgya a tudományágnak egy bizonyos társadalmi jelenség, akkor hogyan tudna segíteni annak kezelésében? Ez - az én fejemben legalábbis - ütközik.

2020. okt. 20. 00:36
 6/7 anonim ***** válasza:

"De mivel a pszichológia önmagát term.tudományos tárgyként jelöli, ezért tulajdonképpen nem szerepelnek a fogalmi apparátusában olyan terminusok, amelyek konkrét társadalmi jelenségeket jelölnének. Magyarul a pszichológia nem foglalkozik társadalmi jelenségekkel, hanem csak lelki jelenségekkel."


Ez a félremagyarázás részedröl, a pszichológia igenis foglalkozik a társadalmi jelenségekkel is! A válaszod alapján fogalmad sincs arról, mi a pszichológia és hogyan dolgoznak vele - ami elvileg nem lenne baj, mert nem te vagy a szakember, a gond az, ha ennyi elöítélet van benned, akkor a benned lévö ellenszegülés lesz az, ami akadályoz a fejlödésedben!

Egyedül az segít, ha elfogadod, hogy a pszichológus tudja, mit csinál, és együttmüködsz vele, nem pedig kifogásokat gyártasz, miért nem müködhetne!

2020. okt. 20. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

"Ez a félremagyarázás részedröl, a pszichológia igenis foglalkozik a társadalmi jelenségekkel is!"

Miben nyilvánul ez meg?

" A válaszod alapján fogalmad sincs arról, mi a pszichológia és hogyan dolgoznak vele - ami elvileg nem lenne baj, mert nem te vagy a szakember, a gond az, ha ennyi elöítélet van benned, akkor a benned lévö ellenszegülés lesz az, ami akadályoz a fejlödésedben!"

Erre a megjegyzésedre több kérdésem is van. 1. Miben látod az előítéletességet? 2. Miben látsz ellenszegülést? 3. Milyen fejlődésre gondolsz?

"Egyedül az segít, ha elfogadod, hogy a pszichológus tudja, mit csinál, és együttmüködsz vele, nem pedig kifogásokat gyártasz, miért nem müködhetne!"

Először is én nem az az embertípus vagyok, aki csak úgy fogja, és gondolkodás nélkül elhiszi, amit a "tudomány" mond. Másrészt a kérdésemet és a véleményemet illetően szó sincs kifogásokról. Amit írtam, azt az elmúlt 100 év mainstream pszichológiájára értettem, mert teljesen nyilvánvaló, hogy abszolút egyénközpontú az egész pszichológiai rendszer. Az "én" válik a létezés központjává, és ezzel tökéletesen kiszolgálja az egyébként egyre inkább individualizálódó társadalmunkat. Kenneth J. Gergen (aki egyébként jómaga is pszichológus volt), szintén emiatt illette éles kritikával a kor pszichológiáját. Egy szó, mint száz — nem kifogásokról, hanem tényekről van szó.

2020. okt. 20. 18:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!