Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hőszivattyút miért nem használ...

Hőszivattyút miért nem használnak "örökmozgók" létrehozásra?

Figyelt kérdés

Általában a hőszivattyúk simán tudnak 4-5-szörös hatásfokot elérni, ahol 1kWh áramból "csinálnak" 4-5-öt. Ha ezt a hőt arra használnánk, hogy felforraljunk egy alacsony hőmérsékleten forró folyadékot akkor azzal meg lehetne hajtani egy turbinát, gőzgépet amivel lehetne áramot termelni.

És még energiamegmaradási törvényeket se sértenénk, mert a környezetből nyernénk ki így az energiát.



2022. dec. 20. 15:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%

Gratulálok, Ön ma a 28. feltaláló, aki az örökmozgóra javaslatott benyújtott.

Üdvözlettel,

Szabadalmi hivatal



:))))

2022. dec. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Carnot-körfolyamat hatásfoka már megvolt az isiben? Na, ugye!
2022. dec. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%

1, Mert aza 4-5-szörös hatásfok arra értendő, mikor kb 15°C-os külső hőmérséklet mellett 25 °C-osra melegített levegőt szállít be a házba. És ez a hatásfok erősen tart az 1 felé, ahogyan a két érték egymástól távolodik. 0 &% alatt a jegesedés miatt ez még gyorsabb.

2, A hőszivattyú külső egysége hűti a környezetét, kicsiben ez nem nagy baj, de nagyobb méretben ez is gyorsan rontja a hatásfokot. Közvetlen környezetében gyorsan 0 °C alá vinné a hőmérsékletet, akár föld, akár víz, akár levegő lenne a közeg, ahonnan az hőenergiát kinyeri.

3, Még az ideális, nem létező carnot ciklus hatásfoka is kicsi, bármilyen létező hőerőgéppé meg még kisebb.

2022. dec. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
58%
Ezt miért kellett harmadszor is megkérdezni?
2022. dec. 20. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

„Hőszivattyút miért nem használnak "örökmozgók" létrehozásra?”

Mert örökmozgó nem létezik.

2022. dec. 20. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
2022. dec. 20. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

ma 16:06

25-30% + is akár? Az nekünk pont elég lenne. A baj csak ott lenne, hogy csak nagyon alacsony hőmérsékleten tudna működni, mert ott lenne viszonylag magas hatásfok, viszonylag alacsony hőkülönbség mellett.


ma 16:08

1/abban hogy a hatásfok úgy romlik, minél nagyobb hőkülönbséget kell előállítani igazad van.

2/ez miért okozna egy nyitott környezetben problémát? a meleg szeret szétterjedni, nem fogja kikerülni a hideg felét a hőszivattyúnak.

3/ igazatok van, földi körülmények között nem működne. De ha mondjuk a két hőtartályunk 100 illetve 70 kelvines, akkor már simán 30% a hatásfokunk. Szóval már csak az a kérés, hogy mondjuk az űrben -173 fokon is ha kicsi a hőkülönbség (30 fok) képes e egy "légkondi" 4-szeres hatékonyságra.


ma 20:10

azért van az örökmozgó idézőjelben, mert itt az energiát a külvilág hőjéből nyernénk ki és nem a semmiből állítanánk elő.


ma 19:32

Nem én kérdeztem, de azért vicces hogy az egyetlen válaszoló aki leírja normálisan, hogy miért nem működne az is le van pontozva.

2022. dec. 20. 20:52
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"És még energiamegmaradási törvényeket se sértenénk"


Viszont a termodinamika második törvényét sérti.(ezt néha entrópia törvénynek is hívják)


Amit csinálni akarsz az egy másodfajú örökmozgó, ugyanúgy lehetetlen.

2022. dec. 20. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
34%
Elsőre pedig logikusnak tűnik, hogyha 1 kW áramból előállít valami 4 kW energiát, akkor ez egy önfenntartó gazdaságos eljárás. Olyan mint az olaj kitermelés, amig a kibányászott olaj több energiát tartalmaz, mint a bányászat energiaszükséglete, addig fenntartható a folyamat. 4-5 kW hőből pedig tuti előlehet állítani 1 kW mechanikai energiát, amivel meglehet hajtani a hőszivattyut. Például a stirling motornak 40-50% a hatásfoka, tehát simán tudnának 4-5 kW-ból 1 kW-ot.
2022. dec. 20. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 2*Sü ***** válasza:
100%

Ha egy gátat el tudok húzni 100 J erővel úgy, hogy a lezúduló víz 10000 J energiát termel, az nem örökmozgó. Attól, hogy rövidtávon pozitív energiamérleget tudunk generálni, azok olyan változásokat okoznak, amik önmaguktól nem visszafordulók, és a visszafordításukhoz több energia kell, mint amennyit kinyertünk.


Képzeljünk el egy tökéletesen izolált hangárt, sem energia, sem anyag nem jut se ki, se be. A hangárban 14 ˚C-os a levegő. A hangáron belül van egy viskó. Hogy most tökéletesen szigetelt-e vagy sem, azt egyelőre hagyjuk figyelmen kívül, maradjunk annál a nem túl egzakt megállapításnál, hogy minimum egészen jól szigetelt. A viskóban 20 ˚C van.


Hogyan működik a hőszivattyú? a 20 ˚C-os közvetítő közeg kitágul és mondjuk 10 ˚C-os lesz. Ez a 14 ˚C-os levegővel érintkezve azt eredményezi, hogy a levegő 13 ˚C-ra hűl, a közvetítő közeg meg 11 ˚C-ra nő. A közvetítő közeg a viskóba érve aztán összenyomódik, és a viskóban 21 ˚C-ra növeli a levegő hőmérsékletét.


Mi van, ha tovább üzemeltetjük a gépet? A 21 ˚C-os közeget újra kitágítva most 11 ˚C-os lesz a közeg. Közben a levegő kicsit áramlik a hangárba, ezért a 11 ˚C-os közeg egy 13,5 ˚C-os környezettel találkozik. Kisebb a hőmérsékletkülönbség, így kisebb a környezetnek a közvetítő közeg felé átadott energia mennyisége is. A közeg csak 11,5 ˚C-ra melegszik, a viskóban összenyomva 21,5 ˚C-ra növeli a hőmérsékletet.


Ha sokáig üzemelteted a rendszert, kialakul egy egyensúly. A hangár teszem azt 13,9 ˚C-ra hül, míg a szoba mondjuk 23,9 ˚C-ra melegszik. Itt már a közvetítő közeg a kitágulása után 13,9 ˚C-ra fog csak lehűlni, a környezet kint (a hangárban) ugyanilyen hőmérsékletű, nincs energiaáramlás, a közvetítő közeg a viskóban összenyomva 23,9 ˚C-ra melegszik, és így ott sincs energiaátadás. A hőszivattyú működtetéséhez továbbra is ugyanannyi energia kell, viszont már nem melegíti tovább a viskót.


A hőszivattyú működtetéséhez kell mondjuk 10 egység energia. Egységnyi idő alatt előbb 30 egység energiát visz át a hangárból a viskóba – látszólag olyan, mintha 300% lenne a hatásfoka –, majd minél nagyobb a hőmérsékletkülönbség, annál kevesebbet, előbb csak 20 egységet, majd csak 10 egységet, majd 5 egységet, majd 0 egységet. A hatásfok a hőmérsékletkülönbség növekedésével folyamatosan csökken.


Ha a hőszivattyú működtetéséhez szükséges energiát a viskó és a hangár közötti hőmérsékletkülönbség kiegyenlítődésének folyamatából megcsapolt energiával akarod biztosítani, akkor ott is beáll az egyensúly, a hőszivattyúhoz pont annyi energiát tudsz kivenni, mint amennyit az az adott paraméterek között szállítani tud. De ez sem igaz így, a viskó lehet, hogy nem tökéletesen hőszigetelt. Vagy a szivattyú nem 100%-os hatásfokú, a betáplált energia egy részével nem a hőáramlást végzi, hanem szimplán a hangárat fűti. Idővel – még ha ez hosszú idő is lehet alkalmasint – oda fogsz eljutni, hogy a viskó is, a hangár is beáll mondjuk 14,1 ˚C-ra, nincs hőmérsékletkülönbség, nincs mód ebből a hőszivattyú működtetéséhez energiát kinyerni, így nem is áramoltat semmiféle energiát a viskó és a hangár között. Az örökmozgód megáll.


Lehet ez nem annyira plasztikusan magától értődő, de ha konkrét paraméterekkel kezdesz számolni, és ebben modellezni a folyamatokat, akkor hosszútávon ez a helyzet fog kialakulni.


Az, hogy a hőszivattyú mégis jól használható eszköz, és látszólag több energiát visz be a lakásba, mint amennyit az elektromos hálózatból felvesz, annak egyrészt az az oka, hogy a szoba térfogata sok nagyságrenddel kisebb, mint a szabad légkör térfogata, illetve az, hogy a hőszivattyú működtetéséhez szükséges energiát nem a lakás és a környezet hőmérsékletkülönbségéből fakadó folyamatok energiaáramlásának a megcsapolásával nyerjük.

2022. dec. 21. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!