Az az "érv", hogy a technikai eszközeink bizonyítják a tudomány helyességét, teljesen butaság?
Az ősember is érvelhetett volna így:
Mivel működik a kőbaltám és a szakócám, ezért helyes a tudományom, vagyis valóban istenek szórják a villámokat az égből.
Szerintem igen, egy technikai eszköz tökéletesen mutatja, hogy a tudomány helyes dolog, anélkül nem lennének eszközeink.
Az már más kérdés, hogy a tudomány aktuális állása szerint elfogadott dolgok mennyire helyesek, de maga a tudomány jó hogy van.
A valóság túl bonyolult és túl nagy ahhoz, hogy tökéletesen megismerjük, de egyes részeit megérthetjük. A repülő például azért száll fel, mert jól ismerjük a mögötte lévő fizikát. Természetes, hogy egy nagy bádoghenger nem tudna csak úgy felrepülni, ha imádkozunk vagy, ha véletlenszerűen szétfűrészeljük aztán összetákoljuk találomra egyes részeit.
A repülő felszáll de ettől még nem kell túlmisztifikálni a tudomány jelentőségét. Ez a módszer sose fogja tökéletesen megfejteni a világ minden titkát. De legalább részben megismerhetjük általa a valóságot és nem csak elképzelni tudjuk miként is működhet.
Az meg csak rajunk múlik, hogy a tudományos ismereteket mire akarjuk felhasználni.
És ez már nem játék, mert valóban működni fog bármit is csinálunk. A kőbalta vadászatra, önvédelemre és gyilkolásra is jó...
Egy apróságot szögezzünk le. A tudomány nem azonos egy ember ismereteivel. Ebből pedig következik, hogy eg ember tudhat rosszul valamit. És e pillanatban az már nem tudomány.
Ha félreértjük a szavak (akár saját szavaink) jelentését, abból bizony komoly problémák származhatnak. Még hatalmas háborúk is kitörtek emiatt. Tehát első lépés: a használni kívánt fogalmak ismerete. Enélkül nincs tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!