Mi az a feszültséggenerátor? És mi az az áramgenerátor? (Középiskola, 10. osztály)
Nem értem, mi a különbség a kettő között.
Ez nem mind a kettő egy zsebtelep?
Kérem, segítene valaki, hogy megértsem, mi a különbség a zsebtelep, a feszültséggenerátor és az áramgenerátor között? Miért van ez is, az is?
Köszönöm!
Magyarul legalábbis semmiképp. Angolul a current source konstans áramot ad, a konnektor vagy a zsebtelep nem ilyenek.
És akkor ezt most mindenki felejtse el. A magyar tananyag az magyar tananyag, azt kell tudni. Az a szerencsés helyzet, hogy a köznapi használat, a tananyag és gondolom a szakmai használat is egybevág (ezt nem tudom, de a google szerint) szóval #1 külön bosszantó. Na de vissza a 10-es tankönyvhöz:
> "Ideá lis esetben az áramforrás a csatlakozópontjai között állandó feszültséget szolgáltat, a valóságban azonban többnyire mást tapasztalunk."
Hál istennek áramforrást ír az utolsó, az ugye nem egyenlő az áramgenerátorral.
Már leírták előttem, de a fesz.gen.(R=0) állandó feszültséget, még az áramgenerátor(R=végtelen) állandó áramot ad. 10.-es szinten tudtommal kb ennyit tanulnak, talán egy Thevelin - Nortorn átalakítás még belefér, meg az Ohm és Kirchoff törvények és ennyi.
1-es vagyok
Dr. Selmeczi Kálmán-Schnöller Antal – Villamossagtan-1 könyvében említi a feszültséggenerátor – feszültségforrás, áramgenerátor – áramforrás kifejezést. Csak ebben a könyvben olvastam ezt a megnevezést és én sem tartom helyesnek. Magyarul feszültséggenerátor és áramgenerátor. Azt viszont hozzá kell tenni, hogy a feszültséggenerátor belső ellenállása a terheléshez képest kicsi, az áramgenerátor belső ellenállása a terheléshez képest nagy. Önmagában nem elegendő az, hogy a feszültséggenerátor belső ellenállása kicsi, az áramgenerátoré nagy, mert nem mindegy, hogy mihez képest.
Azért azt erős túlzás mondani,hogy arról ír. :D
Legfeljebb arról is.
"áramforrás kifejezést. Csak ebben a könyvben olvastam ezt a megnevezést és én sem tartom helyesnek."
Azért azt a kifejezést a nagy Simonyi Károly sem félt alkalmazni. Vagy a szintén nagy Budó Ágoston. Vagy a Haluska-Kővári Villamosságtanban. Vagy a Hódossy-Tomozi féle Elektrotechnikában. Ésígytovább.
Teljesen igazad van, pl Simonyi_Zombory Elm. villamosságtan 333 o. (vagy benne van a tárgymutatóban):
> Áramforrás olyan villamos teljesítményt adó berendezés, amelynek árama a terheléstől függetlenül állandó.
A többit nem néztem. Mindenesetre a 10-es fizikai használat (lásd a link #11-ben) és a köznapi (lásd link #10-ben) ettől eltér.
Nem vagyok benne biztos, hogy a kérdező a stabilizált áramot, feszültséget előállító berendezésekre gondolt a kérdésében. Úgy értem inkább, hogy a feszültség és az áram mibenlétét akarta megérteni, hogy ezek miként kötödnek egy elemhez egy áramforráshoz.
És inkább azt kellett volna neki leirni hogy az elektromos áram, az az elektronok egyirányu áramlása, és a feszültség az elektronok energiáját, potenciálját, az áram meg elektronok számát fejezi ki.
Példákban az elemet egy viztartállyal, a feszültséget a viznyomással az áramot a kiáramló viz mennyiségével szoktak szemléltetni. Géppuska hasonlattal, a géppuska az elem, a lövedék az elektron, a feszültség a kilőt lövedék sebesége, ereje, az áram meg a másodpercenként kilőt lövedékek száma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!