Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség a forrás és a...

Mi a különbség a forrás és a szakirodalom között?

Figyelt kérdés
Mi a lényeges különbség vagy hogyan lehet megfogalmazni a köztük lévő különbséget?

2022. okt. 20. 19:44
 1/4 Zcom09 ***** válasza:
71%
A szakirodalom az adott tudományág tudásfolyama, ahol a kutatók/tudósok publikálják kutatásaikat. A forrás pedig az a szakirodalom amiből valaki információt merít a saját kutatásához, vagy egyéb munkájához.
2022. okt. 20. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
94%
A forrás bármi lehet, amit idézel. Akár a gyakorikérdések, wikipédia, újság, könyv stb. is. A szakirodalom meg amit #1 leírt. Nyilván a forrás egyik részhalmaza a szakirodalom is.
2022. okt. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
83%

Minden szakirodalom forrás de nem minden forrás szakirodalom.

Szimplán a forrás az bármilyen információ amit valahonnan megszerzel, lehet az újság, internet, youtube videó stb. ezeknél nincs megkötés, akár Béla bácsi is írhatta őket. Szakirodalomnál az adott témában szakértő illető(k), aki(k) általában elismert(ek) ír(nak) valamiről egy publikált könyvben vagy tudományos cikkben.

2022. okt. 20. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Sőt forrás lehet egy szóbeli közlés is, nem kell annak leírva lennie. És az is hivatkozható (persze megfelelő forrás kritikával).


Pl. lányom földrajzos szakdolgozata kezdődött így, hogy "X. Bácsi szóbeli közlése alapján sejthető volt, hogy van a közelben egy y dolog". És az egész arról szólt, hogy ez alapján a forrás alapján, hogyan találtak meg y dolgot. És itt egy fontos forrás egy (a beszélgetéskor már nem szomjas ember szóbeli közlése volt egy falu kocsmájában). Ez fontos forrás, pontos forrás, de nem szakirodalmi forrás volt.


Sőt egy szakirodalomból sem lesz "forrás" ha az nincs közvetlenül beépítve a dolgozatba. Pl. többhelyen szakcikknél csak a közvetlenül eflhasznált szakirodalom szerepelhet hivatkozott ofrrások között. És vannak olyan szakirodalmak amiket nem is kell a források között szerepeltetni (pl. tankönyvek /ritka kivételtől eltekintve/).


Tehát a szakirodalom az adott tudományterület összes szakmai (tudományos) publikációja /általában elvárt, hogy lektorált legyen a kiadvány amiben megjelent). (tehát ide sorolható az összes szakirányú tankönyv is, nyilván nem egy általános iskolai tankönyvről van szó, de egy középiskolai már bőven lehet a szakirodalom része).


A forrás az amit egy konkrét munkánál konkrétan felhasznál az ember, és túlmutat az "általánosan ismert" "tankönyvi" /tehát pl. simán felhasználhatod a koszínusz tételt anélkül, hogy behivatkozod, hogy melyik tankönyv hanyadik oldalán találtad/. És forrás bármi lehet ami olyan információt hordoz ami az adott munka szempontjából releváns (ld. fent a mocsár részeg X bácsi szóbeli közlése is). A forrásnak nem kell szakirodalomnak lennie. Csak (egyébként szakirodalom esetén is) kell forráskritika ha a forrás megbízhatóság megkérdőjelezhető (pl. mocsár részeg X bácsi szóbeli közlése az kevésbé "erős" mint egy adott téma vezető peer-review szakirodalmában a téma legelismertebb nemzetközi szaktekintélyének cikke, bár ez utóbbiban is lehet "zöldség").

2022. okt. 21. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!