A kétdimenziós sűrűségnek mi a mértékegysége?
A kétdimenziós sűrűség is kg/m^3, mert a sűrűség pont erről szól, hogy dimenziótól függetlenül jellemezze az adott testet. Ezt megszorozva a mérettel, kapjuk a tömeget. Háromdimenziós test esetében ez kg/m^3*m^3, vagyis kg. Kétdimenziós esetben kg/m^3*m^2, vagyis kg/m a kétdimenziós test kétdimenziós tömege. Egydimenziós test egydimenziós tömege kg/m^2, nulladimenziós test nulladimenziós tömege, pedig kg/m^3. Tehát egy pont sűrűsége és tömege megegyezik.
Ezeket a dolgokat nem csak szórakozásból írom. Ezek valóban léteznek is, hiszen egy kétdimenziós állatka, akinek semmi információja a harmadik dimenzióról, hogyan jellemezné valahogy a világában lévő dolgok tömegét, ha nem a kg/m mértékegységgel. Nyilván ők nem így hívják, hanem van saját elnevezésük, osztás nélkül.
Ebből következően, ha létezik 4. térdimenzió, ott is van saját elnevezése a tömegnek és a mi tömegünket ők csak valami/méternek hívják.
Az egész, amit lenyomsz tudománytalanabb, mint egy random star trek szövegrészlet. Sűrűség nem dimenzió független. Most mondanám, hogy szilárd anyagok esetén vegyünk egy réteg atom tömegét, és annak a felülettel arányos hányadosát. DE! A kristályrács, stb eleve nem két dimenziós, másrészt, az atomoknak maguknak is van kiterjedésük, azok sem két dimenziósak. Egy "réteg" atom sem tekinthető két dimenziósnak.
De mindez a sűrűség mértékegységéből is látható, nullával való osztás nem ad ki értelmes eredényt.
Definíció szerint az 1 dm élhosszú, 1 kg-os KOCKA sűrűsége 1 kg/dm^3.
Ugyanezt a definíciót lehet használni a NÉGYZETre is, akkor a mértékegység 1 kg/dm^2. Innentől kezdve nincs itt semmi látnivaló.
Más kérdés, hogy ennek mennyi gyakorlati haszna van. Olyan helyeken lehet, ahol az egyik kiterjedés valami miatt elhanyagolható, de a gyakorlatban nem sok ilyen problémával találkozunk. Olyanra tudok mondjuk gondolni, hogy például akarsz venni 120 négyzetméter csempét, és meg akarod tudni, hogy ennek mekkora a tömege (milyen kocsit kell hozzá bérelned, hogy el tudd hozni), akkor a vastagság, mint paraméter nem lesz fontos, mert nem köbméterre, hanem négyzetméterre akarod venni a csempét (és a csempék ugyanolyan vastagok), és ha tudod, hogy 1 négyzetméter csempe tömege 50 kg, akkor már tudsz kalkulálni.
A fénymásolópapírra sem az van írva, hogy 80g/m^3, hanem 80g/m^2.
Síkidomokra kétdimenziós kiterjedésű dolgokra irreleváns háromdimenziós mértékegységekkel számolni.
Kérdező!
Ha esetleg leírnád, mit értesz "kétdimenziós sűrűség" alatt, akár meg is lehetne válaszolni a kérdést...
(Lásd pl. a 4. választ, amire "nagyvonalúan" nem reagáltál.)
Persze a 3. válaszod alapján nem tudod, mi az a dimenzió, innen nehéz nyerni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!