Létezik összeomláskutató képesítés, cím,
végzettség? Vagy ez is olyan, mint a "szakértő"?
2022. júl. 19. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
Akartak ilyet, de sajnos összeomlott az elképzelés :(
2022. júl. 19. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem tudok róla, hogy létezne ilyen végzettség. Viszont úgy tűnik ez a megnevezés nem a végzettséget, hanem a kutatást végző személy kutatásának a tárgyát írja le. Hasonlóan ahhoz, hogy nincs olyan végzettség sem, hogy pl. Platón-kutató, de nevezheti valaki így magát, ha történetesen Platón írásait és személyét kutatja.
2022. júl. 19. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
4/12 A kérdező kommentje:
Végülis a kutatói állás a kutatóknál, ami kutatóvá teszi a kutatót, de ahhoz kell egy felsőfokú szakirányú végzettség is.
Igen, van olyan állás, aminek szerepel a kutató a megnevezésében. Meg van ilyen hétköznapi szó is, ami nem feltétlenül foglalkozást, állást jelenet. Van pl. UFO-kutató is, ami nem végzettség, nem állás, nem kell hozzá semmiféle végzettség, sőt még nem is feltétlenül tudományos módszertannak megfelelő kutatást jelent. De ha valaki UFO-kkal kapcsolatos – hétköznapi értelemben vett – kutatást végez, akkor ő UFO-kutató, UFO-kat kutató valaki. Nem érzem azt, hogy ezzel probléma lenne, aki helyesen értékeli a dolgokat, az az elhangzottak, leírtak tartalmát fogja értékelni, az azt elmondó, leíró személyétől függetlenül, és nem a személyre aggatott jelzők alapján ítéli meg a tartalmat.
2022. júl. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
A legspecifikusabb részletekre, részterületekre már nincs külön képzés és szak. Azokat a kapcsolódó tudományterületek kutatói végzik el, sőt az a munkájuk lényegében. Egy történész is kutathatja a kultúrák vagy civilizációk összeomlását, és a történész végzettségével teszi azt. És konkrétan történészek kutatják is a témát és nem kell egy külön összeomláskutató képesítés hozzá. Ami ráadásul amúgy sincs.
Nem is lehet és nem is szükséges mindenre egy külön szakképesítés egyébként sem, mert elvesznénk a képesítések tömkelegében, és akkor lehetne civilizációk felemelkedése szakképesítés és szak is, és 100 oldalakon lehetne sorolni ezeket. Nem így megy és nincs is rá szükség. A kapcsolatos szakterületek kutatói elvégzik az adott kutatást.
Még a kérdés egy másik részéhez...
Az, hogy nincs külön összeomláskutató képesítés, az még nem azonos az idézőjelbe tett "szakértő"-vel, ami utalásszerűen a "nem szakértő"-t jelenti, vagyis a hozzá nem értőt.
2022. júl. 19. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
Ez tulajdonképpen a jövőkutatás egyik ága.
[link]
2022. júl. 19. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
Inkább mondanám azt, hogy a jövőkutatásnak is egy alterülete, kihangsúlyozva benne, hogy annak IS, de a múltban is voltak társadalmi összeomlások például, szóval a történelemkutatásnak is témája. Vagyis a múlt és jövő egyaránt kutatható összeomlás kérdéskörben. És van még ökológiai összeomlás, gazdasági összeomlás is. De nem azonos a jövőkutatással.
2022. júl. 19. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
Azért a jövőkutatás is foglalkozik ökológiával, technológiával, társadalmakkal, stb., és igen erősen épít a történelemre. A vizsgált jövő alternatíváknak egy része az, ami összeomláshoz vezet. Ilyen értelemben igen, alterülete, amibe egyesek mélyebben beleássák magukat.
2022. júl. 19. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
2022. júl. 19. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: