Olyan, hogy "véletlen" nem létezik, csupán annak illúziója?
Egy esemény addig tekinthető véletlennek, amíg meg nem tudjuk mondani előre biztosra, hogy megtörténik-e, és hogy mikor és hogyan.
Na most amennyire én tudom, a kvantumfizikai jelenségekre ez nem igaz, képtelenség biztosra megmondani előre a dolgokat, nem csak információhiány miatt, hanem ténylegesen ilyen a természete ezeknek a dolgoknak.
Tehát a véletlen létezik.
A magyar elnevezés találó. Véletlen az, amiről nem tudunk előre vélekedni. Véletlen-e, hogy a kocka melyik oldalára esik? Ha a determinisztikus klasszikus fizikából indulunk ki, akkor az, hogy a kocka melyik oldalára fog esni, az determinált azáltal, hogy pontosan milyen magasságból milyen sebességgel és perdülettel engedjük el, hogy a levegőnek és az asztalnak az atomjai pontosan milyen tulajdonságokkal rendelkeznek (pozíció, sebesség, perdület, energia stb…). Ha a kocka közel ideális kocka, akkor a gyakorlatban azért nem tudunk előre vélekedni arról, hogy a kocka melyik oldalára fog esni, mert nem áll rendelkezésre minden paraméter ennek a kiszámításához, és nincs is elegendő idő rá. Ha nem a rendszer pontos fizikai modellezéséből indulunk ki, hanem mondjuk valamiféle statisztikai alapon egyszerűsítünk, akkor sem tudunk vélekedni előre arról, hogy a kocka melyik oldalára fog esni.
Hogy ez fizikailag egy determinált folyamat, attól még matematikai szempontból ekvivalens az ideális, valós véletlennel.
Az meg más tészta, hogy a jelenlegi fizikai ismereteink szerint a világ nem írható le determinisztikus törvényszerűségekkel, vannak kvantumfizikai jelenségek, amik valódi véletlennek tűnnek, semmi nem utal arra, hogy ezek valamiféle komplexitásból fakadó, de determinisztikus folyamatok eredményei lennének. Ha azok lennének, valamilyen módon lehetne befolyásolni ezen folyamatok kimenetelét, valamilyen paramétereknek függvénye lenne. Hogy ez most helyes ismeret-e a világról, vagy később ezt a modellt el fogjuk vetni, azt nem tudni. Mindenesetre a jelenlegi ismereteink alapján úgy tűnik, hogy vannak valódi véletlenek. Így aztán mindazon kaotikus folyamatok is véletlenszerűek lesznek, amiket ezek a valódi véletlenek érdemben befolyásolnak. Így a kockadobás is az lesz.
A kvantumvéletlenek valódiak, a többi nem.
Azonban vannak káoszjelenségek is, ahol nagyon kicsi változásra nagyon nagy, és nem lineáris változást kapsz.
Mondjuk egy hegyére állított ceruza, vagy egy örvény.
Ezeket jobban tudod számolni, ha véletlennek tekinted.
A véletlen az, ha két egymással össze nem függő folyamat érdekes egybeesést produkál.
Egy másik eset, hogy olyan folyamatok befolyásolnak, amit nem mérsz, vagy nem tudsz mérni. Ha egy dobókocka mozgását végigméred, akkor azt tapasztalod, hogy meghatározott oldalára esik a kocka. Ha "csak megrázod és eldobod" akkor véletlennek fog tűnni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!