Az idősebbek is így szelektálták a gyenge egyedeket régen?
Bocs, véletlenül elküldtem.
Szóval, az evolúció nem egy betegség, hogy elpusztuljanak bele. Amelyik faj/egyed jobban tud alkalmazkodni az adott körülményekhez, az túlél, fejlődik, át tudja örökíteni a "jobb" génjeit, amelyik kevésbé tud alkalmazkodni, az háttérbe szorul, vagy kihal.
Kérdező!
Nem kell ahhoz valakit bántani, hogy ÁTLAGBAN, és KEVESEBB gyereke érje meg a felnőtt kort, mint másnak!
Az evolúció pedig pont erről szól!
Az állatok is gondozzák a kicsinyeiket. A neandervölgyiekről is tudjuk már, hogy nagyon szociálisak voltak, gondozták az időseket és a gyerekeket, a halottakat sem csak otthagyták, hanem eltemették. Mellékesen felegyenesedve jártak, volt zenéjük és művészetük, stb.
A kérdés úgy hangzik, mintha utalna valamire ami ismert. Mi az, hogy "így" volt...? Hol bántják jellemzően az idősek vagy öregek a gyengéket? Vagy ez is az elnyomás dicsőítése kérdéssor újabb darabja? :)
Az evolúció alapvetően nem a bántásról szól, nem az agresszió az evolúció, se a háború, stb. Jön egy meteor, kihal egy sor állat és az is evolúció.
A kérdés részben úgy is hangzik, mintha az emberek a bántással és öléssel csinálnák az evolúciót. Az evolúcióban bármi benne van, elég ha egy növényraj kihal és az állat ami csak azt fogyasztotta szintén kihalhat emiatt. Semmi szándékosság nem kell hozzá.
> "Az idősebbek is így szelektálták a gyenge egyedeket régen? Hogy bántották,és ő elpusztult az evolúcióban?"
Rémes tudatlanság.
Evolúció = természetes kiválasztódás.
Az erős, alkalmazkodni képes szaporodik.
Az életképtelen, alkalmazkodni képtelen elpusztul.
A kiválasztódás nem csak az alkalmazkodó képesség alapján megy az emberek társadalmában. Túlszaporodhat az is aki valójában pont nem alkalmazkodik az élethez, a társadalomhoz, a kultúrához, stb.
Vagyis az evolúció nem a jobbakról szól. A dínók sem azért haltak ki, mert nem tudtak alkalmazkodni, hanem az életfeltételek nekik nem voltak alkalmasak és az nem ugyanaz. Ha például csökkenne az oxigénszint, de nagyon, az sok állatnak nem elegendő és nem lehet csak úgy alkalmazkodni. Ha nincs elég élelmiszer, akkor is kihalások vannak, lehetnek, ami szintén nem alkalmazkodás kérdése egy pont után. Egy ember sem tud élelem nélkül sokáig meglenni, van egy határ, ami nem alkalmazkodás kérdése.
Vagyis az evolúció nem csak a közkeletű 'erősebb'-ről szól, és nem csak alkalmazkodásri képességről. Az IS benne van.
A dinok esetén is a kihalás részben még értelmezhetetlen.
"A katasztrófához kötött kihalási elméletek nagy gyengéje, hogy nem tudják megmagyarázni, hogy a zárvatermők közül miért nem halt ki gyakorlatilag egyetlen faj sem. De még arra az egyszerű kérdésre sem tud választ adni, miképp létezhetnek ma a békafélék, amelyek a meteoritbecsapódáshoz köthető változások mindegyikére nagyon érzékenyek.
A kréta–tercier esemény a legismertebb, de korántsem a legnagyobb tömeges kihalás volt. A perm–triász kihalási esemény az élővilág jóval nagyobb százalékának kipusztulásával járt. Mivel azonban ez utóbbi elsősorban kis testű, tengeri fajokat érintett, a nagyközönség számára jóval érdekesebbnek tűnik a K-T esemény, a hatalmas dinoszauruszok kipusztulása miatt."
És kérdező! A bántás szándékosságát ne keverjük az evolúcióval. És a bántást ne próbáljuk igazolni, hogy az csak evolúció. (Mellesleg a bíróságon sem fogadnák el.)
---
Esetleg még egy kis adalék a kérdéskörhöz.
Egy példa arra, hogy a 'természetes kiválasztódás'-t (természetes szelekciót) kiválasztva azonosítják az evolúcióval:
"A genetika és a darwinizmus modern szintézisét hatékonyan kristályosító könyvben Ronald Fisher azzal kezdte, hogy "A természetes szelekció nem evolúció.". Mégis, amióta a két szót általánosan használják, a természetes szelekció elméletét a Darwin és Wallace által javasolt evolúció természetes kiválasztás elméletének kényelmes rövidítéseként használták.
Lehet, hogy Fisher történelmileg pontatlan, de van egy szilárd pont: a természetes szelekció az, amit sokan értenek „evolúció” alatt.
Biology Online:
"Az evolúció definíciója
Az evolúciót úgy definiálják, mint egy populáció genetikai összetételének változását az egymást követő generációk során. Amikor „evolúciót” hallunk, gyakran progresszív /'fejlődést támogató'/ változásra gondolunk. Az evolúciós változások azonban nem a tökéletesség felé, de még csak nem is valamilyen meghatározott cél felé irányulnak. Az evolúciós változások magukban foglalják a rendelkezésre álló genetikai változatok és a környezet közötti kölcsönhatást, amelyben léteznek."
---
National Center for Science Education
Biology Online
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!