Az egyház miért üldözte régen a tudósokat?
1) Szinte senki nem gondolta, hogy a Föld lapos. Ezt a felvilágosodás korában kezdték terjeszteni a középkoriakról, hogy megmutassák mennyivel okosabbak.
2) A Bibliában van, hogy minden a Föld körül kering, és ezt sértette a heliocentrizmus. Ezért voltak ellene. Az Egyház legitimitását sérti, ha kiderül hogy a Bibliában valami nem igaz. Féltek, hogy a tudomány megingatja az Egyház hatalmát. És meg is ingatta, nézd meg hol van ma az Egyház a középkorhoz képest...
Nekem is az jut eszembe, hogy az lehetett mögötte, hogy félnek, hogy legyengítik az egyház hatalmát. Teszem azt bebizonyítják, hogy nincs Isten, bebizonyítják, hogy a Bibliában írtak nem feltétlen szóról-szóra igazak, hogy a Föld többmilliárd éves, hogy majommal közös őstől származunk, hogy a betegségeket nem bűn, hanem baktérium, vírus okozza. (Most szándékosan hánytam ide mindenfélét.)
Jobb, ha a dogmákban hisznek és senki se firtat semmit.
"Miért volt baj, ha valaki azt mondta, a Föld nem lapos, nem lehet leesni az szélén."
Ezt már az ókori görögök tudták, és a középkorban is ismert volt. E miatt nem "üldözték" a "tudósokat":
"A középkorban tényleg mindenki azt hitte, hogy a Föld lapos?
Nem ritkán komoly történeti munkákban is előfordul az a tévhit, miszerint a korai kereszténység eltávolodott a többek között a Föld gömbölyűségét is elismerő görög csillagászattól, és visszatért a lapos világ elméletéhez – írja Eco. Ennek köszönhetően a mai napig sokan úgy tudják, Kolumbusz Kristóf végeláthatatlan vitát folytatott kora tudósaival a Föld alakjáról.
Pedig a vita tárgya valójában nem az volt, hogy lapos-e vagy gömbölyű a Föld, hanem csupán az, pontosak-e a felfedező által használt számítások. Ahogy arra az olasz szerző rámutat: a közhiedelemmel ellentétben a középkor tudósai igenis tisztában voltak a Föld gömbölyű alakjával. A 7. századi Sevillai Szent Izidor például 80 ezer stadiumban adta meg az Egyenlítő hosszát – ami nem is tér el sokban a ma ismerttől."
"Vagy hogy a Nap körül kering, nem a Nap körülötte."
Ezzel is tisztában voltak a középkorban - mint matematikai modellt el is fogadták, tanították is.
Giordano Bruno-t nem a heliocentrikus tanai miatt égették meg:
Galileo Galilei pere meg kicsit komplexebb, ott sem feltétlen a heliocentrikus világkép miatt hurcolták meg:
A kérdésben elhangzó állítással ellentétben az egyház sosem üldözte kifejezetten a tudósokat, sőt a középkorban eleinte az egyház volt, amely a tudományok művelésével foglalkozott (aztán az egyetemek átvették ezt a szerepet). A felvilágosodásban terjedt el az a nézet, hogy az egyház tudományellenes, majd ebből a tévhitből kaptunk még egy nagyobb adagot a kommunizmus alatt.
Ha már felmerült a Nap és a Föld keringésének a viszonya, az egyik legtöbb tévhit Galilei működésével kapcsolatban terjedt el. Tanai és eredményei népszerű tudóssá tették egyházi körökben az akkori Pápai Állam területén, maga a pápa is tisztelői közé tartozott. Egy csomó tudományos, leginkább csillagászati törvény és felfedezés az ő nevéhez fűződik, nem hiába tartják a modern tudomány egyik atyjának. A heliocentrikus világképről, illetve a Föld forgásáról szóló elméletei ugyan erős lábakon álltak, de akkor még nem voltak bizonyíthatóak, így a pápával abban maradtak, hogy az új könyvében nem foglal egyértelműen állást, csak a pro/kontra érvekre szorítkozik, illetve a pápa álláspontját is ismerteti. Végül Galilei úgy írta bele a pápa személyét a könyvébe, mint egy bolondot, aki gyakran saját magával is ellentmondásba keveredik. Ennek hatására beidézték az egyházi törvényszék elé, ahol miután nem sikerült egyértelmű bizonyítékokat felmutatnia elméletére, műveit betiltották (nagyjából száz évre), őt pedig házi őrizetre ítélték. Nagyságát jól mutatja, hogy a Föld forgásának kísérleti bizonyításához kétszáz évnek kellett eltelnie (ez a híres párizsi ingakísérlet).
Ezen sajnálatos esetből (és még pár másikból) jön az a közvélekedés, hogy az egyház a középkorban tudományellenes volt, pedig ez a megállapítás nagyon messze van a valóságtól. Nem véletlen, hogy a keresztény Európában történt meg a modern tudomány legtöbb nagy felfedezése, mint például a csillagászati vonalon Kopernikusz (ő még egyházi tisztséget is viselt), Galilei, Kepler, vagy Newton munkássága.
"sokan úgy tudják, Kolumbusz Kristóf végeláthatatlan vitát folytatott kora tudósaival a Föld alakjáról"
Ezt a hülyeséget most hallom először.
NEM a tudósokkal vitatkozott, hanem legénységet volt nehéz találnia.
A közember ugyanis még akkor is(!) azt hitte, hogy a Föld lapos.
Sőt: Amerikában még 100 évvel ezelőtt is hirdették ezt néhol.
A jobb tudósok természetesen már a görögök óta tudták, de ez nem is volt kérdés.
Amúgy utóbbit már megbeszéltük itt néhányszor. Valakinek rövid az emlékezete.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!