Mitől függhet egy anyag hőfelvevő, hőtartó és hőleadó képessége?
Nem vagyok a tudományok embere, ezért előre is elnézést kérek a terminusok hibás használatáért.
Az érdekelne, hogy elméletben mitől függ egy anyag hőfelvevő, hőtartó és hőleadó képessége?
Gyakorlatban a kérdés lényege az lenne, hogy adott térfogatú, de különböző anyagból készült kockák hőfelvevő, hőtartó és hőleadó képessége mitől függ?
Például adott több 10x10x10 cm-es test különböző anyagokból: egy 10x10x10 cm-es meggyfakocka, egy 10x10x10 cm-es fenyőfakocka, egy 10x10x10 cm-es üvegkocka, egy 10x10x10 cm-es alumíniumkocka, ólomkocka, PET-kocka, HDPE-kocka, PEEK-kocka, stb.
Mi alapján tudom kideríteni, hogy ha mondjuk egy szobahőmérsékletű szobából áthelyezzük a kockákat egy másik, pl. -10, 0, 10, 20, 30 vagy akárhány °C-os hőmérsékletű szobába (napfény nincs, páratartalommal, különféle sugárzásokkal stb.-vel ne számoljunk), melyik anyag fogja HAMARABB leadni magából a hőt vagy éppenséggel pl. szobahőmérsékleten felüli tesztszobában HAMARABB felvenni az adott hőt? Mitől függhet ez? Milyen anyagtulajdonságokból lehet ezt kiszámolni? Van-e egyáltalán ilyen anyagtulajdonságbeli különbség a különböző anyagok között?
A leítr körülmények között a test hőkapacitása, és a hővezetése lesz a meghatározó.
Ha nagy a hőkapacitás akk. Sok hőt kell leadni azonos hőmérséklet változáshoz, ha rossz a hővezető képesség, akkor lassan jön ki a hő a kocka magjából.
Konkrét számolásokat talán a kelvin féle kihülési törtvényekkel tudsz csinálni, a kérdésedre abból nem kapsz választ, de aszem nem olyan nehéz használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!