Mik figyelembevételével lehet megvizsgálni egy adott országban, hogy az elektromos autó mennyivel zöldebb, mint a hagyományos?
pl.:
össze lehetne hasonlítani
az energiamixet kontra különböző üzemanyagokkal
itt lehetne egy halom dolgot vizsgálni: a kitermelést, a szállítást, a kibocsátást, a gyártás folyamatát stb.
Van-e ennek értelme, lehet-e egyáltalán valami pontos értéket meghatározni ezekkel kapcsolatban?
Egy elektromos autó legyártása mindig sokkal szennyezőbb lesz mint egy hagyományos autóé. Ez főleg az elemek és az elektromos motor hatalmas réz és egyéb fémigénye miatt. De ha csak egy adott országot nézünk ahol nincsenek aksi gyárak akkor ez nem számít.
Ebből a szempontból nézve főleg az dönti el hogy az adott ország honnan nyeri az áramát. Ha mondjuk egy észak európai országot nézünk nekik sokkal környezetkímélőbb energia forrásai vannak mint például nekünk.
A többi faktort amiket említettél pontosan csak az érintett adatok ismeretében lehetne megmondani. De igazából nincs értelme ezt méregetni. Mivel egy elektromos autónak a jelentősége ma teljesen más mint 30-50 év múlva lesz. Mert ma még hozzáférünk széleskörűen olajhoz. De ha ez megváltozik, az elektromos kocsik ereje nem az lesz hogy kevesebb szén-dioxidot juttat a levegőbe hanem hogy olyan energiával működik ami még akkor is elérhető lesz. Viszont ahhoz hogy ez elérhető legyen szükség van a mai korok fejlesztéseire amiket szerencsére talán időben sikerült megkezdeni.
Az elektromos autó jelentősége kizárólag az, hogy a rendkívül káros anyagok koncentrált hatását szétterítse.
Egy nagyvárosban (ahol szűkek az utak, mert nem erre épült a város eredetileg), erősen koncentrált a károsanyag kibocsátás a kis területen sok autó, és főleg a dugók miatt. Ha itt elektromos autók lennének, akkor a z utca élhetőbb maradna. Példa: Budapesten a Margit körút több szakaszán kimérték, hogy a csecsemők számára (akiket kocsiban tolnak) életveszélyes a koncentráció, mert éppen abban a 30-100 cm-es magasságban durván nagyobb a koncentráció. Például 170 cm-en, a felnőtt emberi fej magasságában akár tízszer kevesebb.
Az emberiség adott korban ténykedik valahogy, amihez energiára van szüksége. Ezt mindenképpen megtermeli az adott kor technológiájával. a kérdés az, ezt a szennyet hogyan lehet teríteni. Például pusztán azzal, ha lakatlan (ritkán lakott) területen koncentrálnak erőműveket, és az itt termelt árammal működtetnek sűrűn lakott helyeken villanyt, akkor az összkibocsátás ugyanaz, az emberek életminősége drasztikusan jobb.
Tehát élesen meg kell különböztetni az energiaelőállítás kibocsátási hányadát az energia terítésének módjától. Előbbi a föld élőflóráját befolyásolja, utóbbi pusztán az emberi életminőséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!