A kereszténység mennyire akadályozta a tudomány fejlődését?
A 16. századig nagyjából semennyire, sőt kicsit - eléggé óvatosan - ösztönözte is. Igaz hogy az egyház monopolizálta a szellemi életet és eléggé visszafogta a kifejezés szabadságát, de azt láthatjuk, hogy máshol, ahol nem volt kereszténység, ott sem száguldott nagyon a tudomány (az iszlám egy rövid szakaszától eltekintve, aminek aztán vége is lett).
A változás a reformációval és a Biblia doktriner értelmezésével kezdődött, illetve a rá adott katolikus válasszal, amivel szintén a konzervatív irányba fordult az egyház és ezzel leszakadt a meglendülő természettudományos fejlődésről.
Tegyük hozzá, hogy abban a korai iszlám közegben is nem kis részt a helyi keresztény és zsidó tudósok voltak azok akik a tudás átmentést végezték.
Ami a katolikus egyházat illeti, ő is érdekelt volt a tudományokban, pl a csillagászatban és a hozzá szorosan kapcsolódó naptárakban, mert az egyháznak nagyon nem volt mindegy, hogy mely napon ünneplik pl a húsvétot. De, az első egyetemek is az egyháztól indultak, ami megteremtette a későbbi tudományos élet és oktatás alapját Európa szerte.
Amiket szeretnek az egyház tudományelleneségére felhozni, azok csaknem mind felvilágosodáskori vallásellenes propagandák.
Giordano Bruno a legkevésbé sem volt tudós, máglyahalált nem annak köszönheti, hanem hogy Darwin díjas szinten tudta magára haragitani az embereket.
A Galileo pert pedig mai tudományos mércével is elvesztené Galileo. Nem kértek tőle többet, minthogy bizonyítsa állitásait vagy ne jelentse ki azt, hogy azok biztos igazak, kezelje őket felvetésként. Ez ma is tudományos követelmény, és Galileo nem volt rá képes. Illetve volt egy személyes szál is az ügyben, mert Galilei volt olyan szemtelen, hogy a könyvében a pápát - aki egyébként finanszírozta a könyvet - kifigurázta.
Na azért lehetne mondani sok szempontot, amellyel a keresztény dogmák hátráltatták a tudományok fejlődését, de csak tényeket írok inkább.
A Sorbonne egyetemet 1257 ben alapították és kezdetben egyáltalán nem, később egy rövid ideig tanítottak matematikát, majd megint betiltották az Egyház nyomására, ami csupán azért történt, mert a matematikában mindent bizonyítani kell, ez már akkor is így volt és azonnal észrevette a papság a szemléletben lévő veszélyt, nem akarták, hogy ez elharapózzon, mivel a hit tantételeire is esetleg szintén szükségesnek vélheti valaki a bizonyítási metódusokat.
Mindenképpen szükség volt a matematika oktatására pedig, hiszen kellettek azért számoláshoz értő emberek, mint például az építészek, de ezt speciális helyen lehetett csak tanulni, nem is volt sokáig becsülete az építészeknek, parvenü foglalkozás volt, valójában inkább szakmát jelentett, nem értelmiségi rangja volt sokáig, de nem is ez a lényeg, mert a filozófiától kezdve minden a vallási tézisek alá lett rendelve és több volt a teológia, mint az ősszes többi tárgy a tanulmányokban, amely legalább a háromnegyedét tette ki a tanrendnek.
Pedig ez volt akkoriban a tudomány fellegvára, mert általános volt az analfabetizmus, az egyház nem szorgalmazta még az írás - olvasás tanítását sem, még egyházi, sőt papi személyek között is sok volt az írástudatlan.
A korábbi évszázadokról nem is beszélve, amelyek teljesen kiestek a keresztény kultúrkörből, az ókor tudományos eredményei egyszerűen elfelejtődtek, amelyeket az Iszlám országok őriztek meg, mivel akkoriban az nem volt olyan merev, mint amióta az Iszlám hagyományai kialakultak és tartópillérré változtak, ehhez az még túl új vallás volt és a közvetítésükkel jutott évszázadokkal később a keresztény világba az ókor hagyatéka, mikor már a kereszténység képessé vált azt befogadni.
Elég sokat fékezett, de közel sem annyit, mint amannyit azóta hirdetnek róla.
Én úgy gondolom, hogy kb. 500 éve volt a fordulópont, addig talán többet segített, mint ártott.
Azóta többet árt, mint segít.
Ha akkor eltűnt volna, akkor ma talán 50 évvel lennénk előrébb a fejlődésben.
Őssejtek, fúzió, Mars, GMO, rák gyógyítás, stb.
Egészen más világ lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!