A régi M.o.-nagyobb volt mint az akkori Osztrák rész, miért tűrték évszázadokon keresztül az idegen megszállást vagy jó volt ez így nekik?
A helyzet az, hogy az országok (hatalmak) egymás közötti viszonyát is az erőtörvény határozza meg. Csak annyival komplikáltabb, hogy tudattal rendelkező emberek összes ismerete és az ebből levont aktuális következtetések együttese is erőnek számít itt. Például, ha két szomszédos ország fizikai lehetőségei között mondjuk tízszeres a különbség, akkor ettől még az erősebb gondolhatja úgy (valamely érdek vagy értékrend alapján), hogy békén hagyja a másikat. Megfordítva, azonos erejű országok támadhatják meg egymást aktuális döntés alapján.
Magyarország az Árpád ház kihalása után belső válsággal (ma látens polgárháborúnak mondanánk) küszködött, és a folytatást a korszokása szerint az örökösödési jog határozta meg. Abban a korban (helyenként ma is) az uralkodói házasságok nemzetköziek voltak (éppen az erőkülönbségek kompenzálására), így a Habsburg befolyás adott lett. Utána jött a török hódítás, a "felszabadítás" jórészt Habsburg vezérlettel és erővel történt, és a felszabadítók (nem véletlenül) "itt ragadtak". Egészen 1918-ig.
A tűrés általában azt jelenti, gyengébb. Minden szempontból.
Vegyük a Rákócziak korát!
A török uralom által lerombolt, a háborúk által kifosztott, ritkán lakott országról van szó. Kevés a lakos, fejletlen a gazdaság, és a helyzetet súlyosbítják a magas adók és a lakosság által kötelezően biztosítandó szolgáltatások. Még közbiztonság sincs.
Vegyük 1848/49-et!
A magyar hadsereg képes lett volna legyőzni az osztrákokat, viszont azok segítséget kaptak az oroszoktól. Így lehetett leverni a szabadságharcot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!