Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit jelent a sötét középkorban...

Mit jelent a sötét középkorban a sötét, és mit a közép?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 1. 21:24
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:

Mit jelent a sötét középkorban a sötét, és mit a közép?*

Elnézést, fáradt vagyok :D

2021. ápr. 1. 21:25
 2/20 A kérdező kommentje:

Jaa így irtam elsőre is, aztakrva😆

Lehet alszok mindjárt

2021. ápr. 1. 21:26
 3/20 Pitegamer válasza:
49%
A sötét, a betegségekre, háborúkra utal, míg a közép a kor idejére.
2021. ápr. 1. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
69%

A "sötét" itt általában a gondolkodásmódot, a szellemi rabságot jelenti, ami a kereszténységnek is köszönhető.

Azzal együtt, hogy 𝐀𝐍𝐍𝐘𝐈𝐑𝐀 nem volt sötét, ahogy most képzelik, ez csak a felvilágosodáskor terjedt el így.

Voltak tudásközpontok, később egyetemek is - de 𝐌𝐈𝐍𝐃 keményen alárendelve a vallásnak és az egyháznak.

Azért is nevezik sötétnek, mert az előtte levő ókorral hasonlítják össze, ahol tényleg jelentős tudomány is volt - viszont nem veszik figyelembe, hogy ez a tudomány ott nagyon nem volt elterjedve, viszont a középkorban, ami keveset tudtak, az jobban elterjedt.

Szóval a "sötét" jelző csak félig-meddig illik a középkorra, bár van alapja.

2021. ápr. 1. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
49%

A sötét középkorban a sötét az emberi felfogást jelenti.


Mindent az egyház mondott meg. Többek között azt is,hogy a Föld lapos és minden körölöttünk kering (Föld központúság).

Ezt csillagászok cáfolták meg. De aki mást mondott,mint az egyház,azt üldözték.


Aztán ott vannak a perek. Például valaki kitalálta,hogy a szomszédasszony boszorkány.

Ha a szomszédasszony azt mondta,hogy nem boszorkány,akkor hazugnak nyilvánították és kivégezték.

Ha meg "bevalotta"/mert mást nem tehetett/,akkor meg azért végezték ki.


Éppen ezekért indult ez a humanizmus és a reneszánsz.

2021. ápr. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
62%

A tudományok fejlődése erősen lelassult, a racionalitás csak akkor volt elfogadott, ha összeegyeztethető volt a Bibliával. És erre a gondolkodásmódra rá is volt kényszerítve mindenki, üldözték a kreativitást, újítást. (A kínzóeszközök készítőit kivéve.)

+

[link]

2021. ápr. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
82%

Ennek nem sok köze van a Bibliához,

nem az alapján fogadtak el /ítéltek el dolgokat, ami valóban ellentmondott volna neki, hanem úgy általában az elfogadott dolgokhoz ragaszkodtak, és elítélték a hatalmukat veszélyeztetőket, az más kérdés, hogy igyekeztek az ilyen dolgok ellen belemagyarázni, félremagyarázni.. Az egyház akkori megnyilvánulásai valójában sokkal kevésbé voltak összeegyeztethetőek a Bibliával:D

2021. ápr. 1. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
87%

Csak a középkor(valójában több különálló korszakból áll, erre utal az angol middle ageS kifejezés végén a többes szám is pl.) korai szakaszát nevezik ,,sötét középkornak". Ez nagyjából a Nyugat-római Birodalom felbomlása és Nagy Károly közötti időszak, bár igazából már ennél korábban elkezdődtek a romlási folyamatok.


Erről az időszakról viszonylag kevés az írásos forrás, egyedül Itália, Bizánc és részben a nyugati területek eseményei jól dokumentáltak. Európa középső és keleti részének korabeli történelme nagyon homályos ekkoriban, ami külsős írásos források vannak erről azok sem valami részletesek. Emiatt kevesebbet is tudunk erről a korról mint szeretnénk, némileg homályban tapogatózunk.

Ez alapvetően egy hanyatló korszak volt. Járványok, természeti katasztrófák, egymással háborúzó piti hadurak, népvándorlások, széteső államok, elszegényedés, pogány fosztogatók támadásai a gazdagabb területeken, népességcsökkenés, írásbeliség visszaszorulása, épületek és műalkotások megsemmisülése voltak jellemzőek. Az egyház mentette át a római korból fennmaradt írásbeliséget és tudományos vívmányokat(már amelyiket, mert sokat a bizánciak és az arabok révén kellett újra felfedezni és némelyiket erősen korlátozta az egyház a bibliával való nem összeegyeztethetőség végett).


A középkor későbbi szakaszait már nemigazán lehet ,,sötétnek" nevezni, de a felvilágosodás korában valahogy mégis sikerült a teljes korszakra ráhúzni ezt a jelzőt. Nagy Károllyal jött a Karoling-reneszánsznak nevezett időszak, ami egyértelműen jól prosperáló volt, de nem tartott sokáig. Ezután megint volt egy kisebb visszaesés, de a 10.század második felében már elkezdődött az ,,érett középkor" és új államok is alakultak pl: Magyarország. Ebben a korszakban jellemző volt az ipar és kereskedelem fejlődése, skolasztika elterjedése a tudományokban, stabilabb államok kialakulása, rohamos városiasodás stb. a pestis meg a 100 éves háború egy kicsit berondított, de már jött a reneszánsz ami a középkor utolsó szakasza volt és hamarosan le is zárult ez a több különálló korszakra bontható középkor(ami azért közép, mert átmenet az ókor és az újkor között).

2021. ápr. 1. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
82%

A középkor az ókor után és az újkor előtt van a történetírásban, általában a római birodalom bukásától számítják /476/ és Amerika felfedezéséig tart /1492/, de van ahol a reformációhoz kötik a végét /1517/, vagy nálunk a mohácsi vészig tart /1526/.

Sötétnek azért nevezzük, mert a római birodalom bukásával a civilizáció korábbi intézményei megszűntek, a tudományok visszaszorultak, bár amint már írták, ez csak a középkor elejére és közepére vonatkozik, a végére már kevésbé, ekkorra a tudományok fejlődésnek indultak, főleg az antik műveltség tért vissza arab közvetítéssel, ami további fejlődést gerjesztett és a jogrendszerek is antik mintára újra kialakultak a kor sajátosságainak megfelelően, megszüntetve, vagy mérsékelve a korábbi kiszolgáltatottságot, önkényt.

2021. ápr. 2. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
61%

Nem a Biblia alapján "dolgozott" az akkori egyház.

Példaul voltak búcsú cédulak is,amivel -mondjuk ki- megvásárolták az egyháztól megbocsájatást.


Ez nagy port is kavart,ezért is volt egyházszakadás,amely során létre jött az evangélikus,a református és az anglikán (tehát a protestáns) vallások.

2021. ápr. 2. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!