Nulla a nulladik on miért eggyenlő 1 el?
#10
Az a helyzet, hogy bennem eddig ez fel sem merült, hogy a 0^0-t valaki a "modern matematikában" nem értelmezi. Nálunk annó analízisből 1-nek vették (szerintem ugyanazzal a határátmenetes magyarázattal alátámasztva, amit írtam), máshol meg nem is nagyon került elő ez a kérdés (legfeljebb olyan esetben, amit írtál is). De szerintem marginális dolog, csak én szeretem a lehető legáltalánosabb értelmezést használni.
#11
A 0^x függvényt például eléggé elcsúfítja, ha 1-nek definiáljuk. Bár most nem tudok azonnal másik példát mondani, de szerintem több olyan f és g függvény is van, amire f(0)=g(0)=0, de lim f(x)^g(x) nem 1.
Ezért pedig egyszerűbb és bevettebb általánosan nem definiálni, mert könnyebb alkalmanként definiálni, mint "magyarázkodni" a rossz definíció miatt.
#12
Igaz, a 0^x valóban megszakad ott. Nyilván sok hasonló más ilyen példa van.
Alapvetően a 0^0 nem értelmezhető, csak úgy, mint a 0/0, és pont azért, mert a hatványozás definíciója alapján 0^0=0/0. Mivel a 0/0hányados értéke bármennyi lehet, ezért konkrét érték nem rendelhető hozzá, így nincs ismegoldása definiálva.
Bizonyos esetekben viszont célszerű a 0^0 értékét 1-nek venni, de ez nem önkényes alapon megy, csak a fölösleges szájtépést ússzuk meg vele.
Ott van például a polinom definíciója; minden
n
summa ( a(i)*x^i )
i=0
alakú kifejezést polinomnak nevezünk, ahol a(i) konstans. Itt az i=0-nál lenne probléma, ugyanis az x=0 helyen x^0=0^0 lenne, viszont 1-ként tekintünk rá, hogy a kifejezések folytonosak maradhassanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!