Nulla a nulladik on miért eggyenlő 1 el?
Azért, mert ez a hatványozás azonosságaiból következik...
x a harmadikon osztva x a másodikon az x*x*x/x*x egyszerűsítve látszik, hogy az eredmény az, hogy x a három mínusz kettediken, azaz a kitevőket ki kell vonni egymásból. És ha alul és felül ugyanannyi x van, akkor a hányados egy, ugyanakkor úgy kaptuk az eredményt, hogy a kitevőből kivontuk ugyanazt a számot, aminek reménye nulla.
Azért, mert az x^x függvénynek a nullában létezik határértéke, és ez 1-gyel egyenlő. Ez alapján ez a logikus értelmezés.
A határértékre vonatkozó állítás bizonyítását lsd. itt:
Tudtommal nem értelmezzük, mivel van két megállapodás:
1) 0 minden hatványa 0
2) Minden szám 0. hatványa 1
#7
Definíció kérdése, de nyilván értelmesebb, ha 1-nek vesszük, mintha nem definiálnánk (kb. ugyanaz a probléma, hogy valamikor az üreshalmazt sem tekintették halmaznak):
"The most common possibilities are 1 or leaving the expression undefined, with justifications existing for each, depending on context"
" In algebra and combinatorics, the generally agreed upon value is 0^0=1, whereas in mathematical analysis, the expression is sometimes left undefined"
8# Általánosan értelmesebb nem definiálni. Ha egy adott témakörben/cikkben a 0^0=1 helyettesítés esetében mindig azonos eredményt kapunk, mintha külön vizsgálnánk ezt az elfajult esetet, akkor egy gyors magyarázat kíséretében lokálisan definiálhatjuk így.
Erre jó példa lehet a binomiális eloszlás, ahol a p=0 vagy 1 esetben előfordulhat 0^0 az általános képletbe helyettesítve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!