A gyerekkori, rendszeres könyvolvasástól lesz-e valaki intelligensebb a társainál vagy épp azért olvas egy gyermek több könyvet, mint a társai, mert már eleve intelligensebbnek született és fogékonyabb a tudásanyagok felhalmozására?
Egyik sem. És egyébként el is tud múlni (sajnos) ez a könyv-mánia ,nálam is elmúlt .
Az intelligencia az egy nagyságrendileg állandó érték egy embernél,elolvashatsz ezer könyvet se leszel intelligensebb . Ismerek több mensa tagot is,egyikük sem falja különösen a könyveket (de biztos létezik olyan is ,hisz mint írtam ez két különböző dolog).
nincs összefüggés.
gondolom mennyi hasznos tudásanyag van a gyerekkori olvasásból.
Fú azt a beképzelt jóeget. :D
Szeretem, hogy így a 21. században valami álszent kitalálta, hogy a könyvolvasás az intelligencia jele és minden hasonló könyvolvasó ráugrott, hogy "IGEN, EZ ÍGY VAN, ÉN IS INTELLIGENS VAGYOK". Nem, nem vagy az, ülj le szépen a sarokba. A könyvolvasás egy hobbi, semmi több. Ugyanolyan hobbi, mint a biciklizés, vagy a filmnézés, vagy a bélyeggyűjtés, vagy a horgászat. Az, hogy ki szeret könyvet olvasni és ki nem, az egyetlen egy dologtól függ, mégpedig a személyiségünktől. Az intelligenciának semmi köze hozzá.
Az pedig, hogy intelligensebbek-e a könyvolvasók a többieknél: szintén nem. Az intelligencia egy képesség és a tény, hogy összekevered az intelligenciát a tudással, az rólad azt mondja el, hogy sem intelligens, sem okos nem vagy. Na de vissza a könyvekre: okosabb lesz valaki amiatt, mert végigolvasta a herripotter vagy trónokharca szériát? Nem. Attól viszont lehet okosabb valaki, hogy intelligens témákról tanul, de ennek viszont semmi köze a könyvolvasáshoz. 2021-et írunk, létezik az internet, ami a könyvekhez hasonlóan sokoldalú. Persze lehet megállás nélkül pornót nézni, meg orbánt szidni a fészbúkon, de lehet tanulásra is használni. Könyvek helyett vannak tucatnyi tudományos publikációk, amiktől okosabbá válhatsz és még csak könyv sem kellett hozzá. Sőt, nézhetsz ismeretterjesztő youtube csatornákat, TV műsorokat, dokumentumfilmeket, stb. és nocsak nocsak már az olvasást is száműztük az egyenletből, mégis okosabbá váltunk.
Egy szó mint száz: ne érezd magad felsőbbrendűnek, mert nem vagy az. A Cambridge-i szótár szerint az "intelligencia" szó jelentése "the ability to learn, understand, and make judgments or have opinions that are based on reason" azaz "a tanulás, értelmezés, illetve érvelésen alapuló döntéshozás és véleményalkotás képessége". Sehol egy szó nem esik arról, hogy ennek bármi köze lenne a könyvolvasáshoz. Az intelligencia csak egy képesség, ami javarészt velünk születik, de valamilyen szinten valószínűleg fejleszthető is. Persze te itt nem igazán az intelligenciára, hanem okosságra, tudásra gondoltál, de a válasz továbbra is az, hogy a kérdésnek semmi értelme, mert az égvilágon semmi összefüggés nincs a tudás és az olvasás között.
"okosabb lesz valaki amiatt, mert végigolvasta a herripotter vagy trónokharca szériát?"
Anyám borogass. :D: :D :D Ez még egy béka segge alatti szint, a herripotyi meg társait mint olvasási tevékenységet emlegetni. Persze, olvasás az is, mint az Interspáros számlán a túró kikeresése, hogy mennyibe került. És mégis, olvasás alatt mást értünk. :D
Valami azt súgja, az intelligenciáról beszélsz, de nem arra gondolsz.
Az emberi agy ettől kicsit összetettebb. Az ember születik valamiféle adottságokkal, de ebből túl sok következtetést ne vonj le. Ezen adottságok zöme hajlam. Ez azt jelenti, ha gyakorlod, jobb leszel, mint akinek nincs hajlama és ugyanannyit gyakorol. Ha viszont semmit sem gyakorolsz, akkor az előbbi hajlamnélküli gyakorló jócskán beelőz majd.
Az intelligencia ilyen képesség, ami természetesen fejleszthető, ez egyfajta előny tehát. Mivel az ember lehetőségei az életben azon múlnak, a környezete hatásaira miként tud reagálni, az intelligencia (különösen a fejlesztett) gyorsabb reagálóképességgel áld meg. Olyasmiket veszel észre tőle, amit más nem (annyira).
Azonban ezzel vége is. Mert az intelligencia megadja a lehetőséget a finomabb részeletek észrevételére és gyorsabb reagálásra. Hogy ezt ki tudd használni (azaz jó választ adj), ahhoz ismeretekre, műveltségre van szükséged. És itt jönnek a tévedések. Egy adott ember egy adott helyzetben viselkedik valahogy. Ennek egy része az intelligencia, más része a műveltség következménye. A kettő van hatással egymásra, és kisebb intelligencia + nagyobb műveltség adhat ugyanolyan eredményt, mint fordítva.
A hajlamok kiteljesedése viszont a neveltetés függvénye. A "jó családba születés" nem azt jelenti, gazdag családba születés, hanem azt, szerető, nevelni tudó családba, ahol észreveszik igényeidet, hajlamaidat, arra terelnek, mert tudják, ettől leszel eredményesebb.
Ennek egyik eszköze az olvasás. A kisgyerek korban való sok olvasás. Az olyan kijelentések, hogy "a gyerekkori olvasás nem ér semmit", meg "semmire se használható", meg a "Harry Potter szenny" közönséges ismerethiányon alapuló hamis állítás. A sok olvasás lényege nem a hamupipőke meg az Egri csillagok Gergőjének másolása, hanem a nyitottság, a kíváncsiság, a sokféleség megismerése, ami lehetőséget ad a műveltség kiteljesedésére. A Potter-féle könyvekből pedig a meghökkentő szemlélettel való találkozás, a sokféleség megértése és kezelése jön ki. Ha valamivel először találkozol és nagyon más, mint amit megszoktál, meglepődsz, zavarba jössz, "nem tudsz viselkedni". Ennek akár súlyos következményei is lehetnek. Ám ha ilyen könyveket olvastál, a különlegesség ismerős, a reagálóképesség gyorsabb és szakszerűbb. Aki ezt nem tudja, soha nem fogja megérteni például, hogy mitől van az, miszerint egyesek bárhová mennek jól érzik magukat, szeretik, befogadják őket zűrös emberek is, mások meg csak a bajt vonzzák. Nos az eltérés nem a "másokból", hanem önmagad világából következik. De ezt a lenézőkkel ne próbáld megértetni, mert nem fog sikerülni.
A világon bármit teszel, hasznos, ha jól, odafigyelve, érdeklődve teszed, ha levonod a tanulságot. Ennek megtanulása talán nehezebb, mint a fizika vagy biológia megtanulása. De igazán azokkal együtt roppant hasznos. És hogy mi is a "hasznos"? Úgy gondolom, a boldog élet, a helyzet mindenütt való feltalálása, az ebből fakadó elégedettség, ez hozza a jóllétet is, egyszóval a hasznosság nem egyéb, mint a környezettel való minél nagyobb fokú harmónia, pozitív hatás, amit sokan elégedettségnek is neveznek összefoglalóan.
Olvass, amig képes vagy rá. Elején mesét, fantáziavilágot, tankönyvet, izgalmas krimit, utazásokat, a világ megismerését, a fontos hogy mindig érdekeljen. Olvass sokat, ha ahhoz van kedved, azt, amihez éppen van kedved, és ne olvass, ha éppen olyanod van. És soha ne hagyd, hogy elhitessék veled, fölösleges. Ezt csak boldogtalan emberek mondják.
#5 Azt hinnéd igazad van, de nem véletlenül említettem pont ezt a kettőt. Ennél a kettőnél látszódott legjobban az, amiről beszélek. Olvasás alatt mást értünk? Hát akik ezeket és ehhez hasonlókat olvasnak, azok pont erre gondolnak, hidd el.
A Harry Potter és a Game of Thrones mozis/TV-s futása alatt elég komoly billentyűháború dúlt, mert a könyvb*zik verték a mellüket, hogy ők mennyivel királyabbak, mert könyv jó, TV rossz. Pont ebből alakult ki az a széleskörű probléma is, hogy a könyvolvasók lelőnek minden fordulatot, amit ők már olvastak, de TV-ben még nem ért oda a sztori. Manapság annyira elterjedt ez a gondolkodásmód, hogy a könyvolvasás felsőbbrendűvé tesz bárkit, hogy a legtöbb könyvolvasó tényleg el is hiszi, mert ezek így összetömörülnek és egymást f*szát verik. De ez nem olyan meglepő, ha belegondolsz, hiszen manapság a legtöbb könyvolvasó ehhez hasonló műveket olvas, ezért kapásból azt feltételezik, hogy amiket ők olvasnak, az a könyvolvasás felsőszintje.
Én régebb nem nagyon olvastam semmit, mostanság (ami van már másfél éve) viszont sokat olvasok, és rájöttem, hogy imádok olvasni, főleg star wars és egyéb sci-fi könyveket, na meg Stephen King könyvekből is van már egy jó pár.
Jelenthetem, nem lettem okosabb. Max annyiban segített, hogy most, hogy én is elkezdtem írni, már tudom, hogyan kell írni, ismerek írásstílusokat, írásformátumokat, stb...
"De ez nem olyan meglepő, ha belegondolsz, hiszen manapság a legtöbb könyvolvasó ehhez hasonló műveket olvas, ezért kapásból azt feltételezik, hogy amiket ők olvasnak, az a könyvolvasás felsőszintje."
Ez egy tökéletes mondat.
Ugyanakkor ebből az is látszik, hogy #6-ot sem érintette meg az olvasás fogalma. :D
szerintem itt sokan keverik a műveltség és intelligencia fogalmakat.
az irodalmi művek olvasásától intelligensebb nem lesz senki, az biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!