Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Parapszihológiával, parajelens...

Parapszihológiával, parajelenségekkel kapcsolatban miért nincsenek tudományos kutatások?

Figyelt kérdés
Szándékosan nem az Ezotéria kategóriába teszem fel a kérdést, mert nem a mélyen hívő ezoterikus emberek magyarázataira vagyok kíváncsi, hanem ha úgy tetszik szkeptikus és tudományos szemléletű emberekére. Mindenkinek van legalább egy ismerőse, vagy esetleg saját maga aki egyszer vagy többször tapasztalt már parajelenségeket, szellemek, gondolatátvitel, stb, stb. Sokszor olyan emberek is számolnak be hasonló elmenyekről, akiket egyáltalán nem erdekel ez a téma, teljesen tiszta az elméjük. Évezredek óta az emberiséggel együtt "él"/(vagy hal) a túlvilág mítosza, szellemek, démonok, parajelenségek világa. Mégsem próbálta meg senki ezeket tudományosan bizonyítani vagy cáfolni, méréseket végezni, nincsenek ezzel kapcsolatban tudományos ertekezletek, publikációk. És most nem csak arra gondolok hogy egy temetőbe ki kéne menni videózni éjszakánként, hanem például azokat az embereket pszichológiai vagy orvosi vizsgálatok alá vetni, akik valaha átéltek ilyeneket. Illetve akik médiumnak vallják magukat, azoknak megvizsgálni az agyát, hogy mi adja vajon ezt a plusz képességüket. Illetve a legtriviálisabbat is megpróbalni. Profi műszerekkel mérni az észlelési helyszíneket hogy ne csak egy homályos ősrégi fotó legyen a legnagyobb "bizonyíték". Elektromágneses hullámokat, röntgen felvételek, mai korszerű mérési eszközöket bevetni.

2021. márc. 3. 20:17
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%
Akkor lehet, és van értelme vizsgálni bármi ilyesmit, ha igazoltan megtörténtek és úgy történtek. Ez pl. az ismerőseid képzelgéseire nem húzható rá.
2021. márc. 3. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azt nagyon is kutatja a tudomány, hogy mitől lát az ember olyasmit, ami nincs is ott. Nem láttam semmi konkrét projektet még ezzel kapcsolatban, de az emberi észlelés, érzékelés és ennek hibái szerintem fontos kutatási területnek számítanak. Olyan gyakorlati okokból is, hogy például ha valaki vezetés közben lát valamit, ami nincs ott, abból nagy baj lehet.
2021. márc. 3. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%
Mivel ez pont olyan lenne, mintha arra keresnénk bizonyítékot, hogy létezik-e vagy sem a Mikulás vagy a húsvéti nyuszi. Semmi értelme olyanok után kutakodni, amit az emberi elme kreált magának.
2021. márc. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Voltak/vannak ilyenek, de semmi értelmes eredményre nem jutottak, így aztán jogosan elkönyvelték a mese habbal kategóriába ezeket a dolgokat.


De gugli a barátod, "scientific research paranormal"

2021. márc. 3. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 kurjancs válasza:

Idézet a kérdezőtől:"Mégsem próbálta meg senki ezeket tudományosan bizonyítani vagy cáfolni, méréseket végezni, nincsenek ezzel kapcsolatban tudományos értekezletek, publikációk."

Honnan tudja hogy nincsenek ilyen kutatások?


Szintén gugli: "paranormális jelenségek";

[link]

És még lehetne sorolni.

2021. márc. 4. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szellem-jelenlét érzése: megfelelő elektromágnesesen gerjesztéssel létre leeht hozni az agyban ezt az érzést. Meg is van az agyterület, aminek az ingerlése ilyet vált ki.

Kísérletileg tesztelve.

Optimális esetben ilyen egy helyen egyszerre többekkel is előfordulhat.


Mire ilyenről hír jelenik meg valahol, már szépen fel van erősítve a sztori, rászínezve, utólag az is látta, érzete, aki akkor ott sem volt, gyűlik mellé a képzelgők serege, kész is a történet s Blikk címoldalára: Totojaröcsögebuggyantón egyszerre százan találkoztak egy szellemmel.


Ez csak egy verzió leírás, lehet ezer hasonló.

Mivel nincs semmi kézzel fogható dolog a tanúk emlékein kívül, ami igazoltan megbízhatatlan (még valóban megtörtént dolgokra sem emlékeznek egyformán a tanúk), nem igazán lehet megmondani, hol a vizsgálandó és a képzelgés határa.

2021. márc. 4. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
60%

Vannak, csak a tudomány kivetette magából ezeket a területeket, mert nehezen vizsgálhatóak, ráadásul távol esnek a ma elfogadott paradigmától.

Hasznosságuk is megkérdőjelezhető abban a tekintetben, hogy az így szerzett tudást mire lehet hasznosítani. (Ki pénzelné ezeket a kutatásokat, és az miből térülne meg?)

2021. márc. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:
Abból térülne meg hogy ha lenne ezzel kapcsolatban egy tudományosan elfogadott álláspont, ami aztán beépül a köztudatba olyan szinten mint hogy elektronok vagy fotonok léteznek, és az áram nem varázslat, a fény meg egy hullám, akkor egy idő után eltűnnének végre az ezotériás sarlatánok. Ez egyfajta kollektív műveltséget és tájékozottságot eredményezne, ami mindenképpen jót tesz a társadalomnak. Pár száz éve akár még tényleg elhitték az emberek hogy a viharokat az istenek okozzák, a mennydörgés isten haragja, és súlyos összegeket fizettek ki pl egy esővarázslónak. Ma már senki sem kérdőjelezi meg hogy a villám egy elektromos kisülés. Így a jelenben is el lehetne kerülni a mindenféle médiumok, jósok, rontáslevevő kuruzsló csalók lehuzásait, amit a buta, műveletlen emberek ellen tesznek, akik bedőlnek nekik. Tegyük fel bebizonyosodna egy ilyen kutatás során hogy a "kisérteteket" a mittomén milyen bozon és neutrínó szuperpozíciója okozza, erős elektromágneses tér jelenléte közben, ami során két ellentétes spinű pozitron szabadul fel, ami az agyal kölcsönhatásba lép, ezt oktatnák azután iskolákban, és eltelik 50-100 év, és nem lenne olyan hogy Gizinénit lehuzza Frabato fél millió forintal egy rontás-levétellel, mert már ovodában megtanulta hogy hogy néz ki valójában egy "szellem".
2021. márc. 4. 20:01
 19/25 A kérdező kommentje:
Tudom teljesen f@sság az a kvantumfizikás részecskés rész, nem értek hozzá, csak egy szemléltető hangzatos példa volt.
2021. márc. 4. 20:03
 20/25 anonim ***** válasza:
45%

"Ez egyfajta kollektív műveltséget és tájékozottságot eredményezne, ami mindenképpen jót tesz a társadalomnak."


Ebben teljesen igazad van, bár személyes véleményem, hogy alapvetően átalakulna a mai, zömében materialista felfogásunk.


Ugyanakkor az általad megfogalmazott szép cél egyelőre nem sarkallt olyan vállalatokat és pénzembereket ezen kutatások finanszírozására, akik a rövid távú megtérülésben érdekeltek.

2021. márc. 4. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!